reklama

Tipy na prodloužený víkend: Ochutnávky vína a oslavy Sametové revoluce

Masky v nadživotní velikosti a alegorické konstrukce uvidíte 17. listopadu v centru Prahy Foto:
Masky v nadživotní velikosti a alegorické konstrukce uvidíte 17. listopadu v centru Prahy
Foto: kudyznudy.cz

Stále si ještě můžete užít svatomartinské období a vydat se na některou z tradičních slavností spojených především s ochutnávkou mladého vína.

Podzimní ochutnávky vína svatého Martina nejsou žádnou módní novinkou. Otevřít nová vína a připít na počest světce, který proslul svou dobrosrdečností, když daroval mrznoucímu žebrákovi polovinu svého pláště, bylo zvykem už na dvoře syna Marie Terezie Josefa II. Právě na svatého Martina končila vinařům v českých zemích služba u větších sedláků a její pokračování se domlouvalo s pečenou husou na talíři u skleničky prvního vína podzimní sklizně. Ačkoli měl svatý Martin svátek už v úterý, atmosféru tradičních slavností si můžete připomenout ještě o víkendu hned na několika místech České republiky.

Kam se můžete ještě vydat za svatým Martinem?

Slavit se bude až do 16. listopadu v Mikulově, kam zavítá i svatý Martin. V místních restauracích si pro návštěvníky připraví speciální menu se svatomartinskou husou, která patří na svatomartinskou tabuli od dob sv. Martina. Ten byl podle pověsti tak skromný, že se před svým jmenováním biskupem schoval do hejna hus, které ho ale svým kejháním prozradily a za svou zradu tak dodnes pykají. Chybět ale během Svatomartinského Mikulova nebudou ani další dobroty a veselý jarmark s kejklemi potulných komediantů. Mimořádně budou pro návštěvníky otevřeny některé mikulovské památky. Vystoupat s průvodcem bude možné na Svatý kopeček.

Svátek vína oslaví také v Kutné Hoře. Svatomartinský týden potrvá až do 17. listopadu a nabídne program nabitý zajímavými akcemi.  Pochutnat si na svatomartinských dobrotách budete moci v netradičních kulisách Galerie Středočeského kraje, kde se 15. listopadu od 11 do 18 hodin konají Svatomartinské hody s ochutnávkou více než stovky vín. O den později potom oslavy vyvrcholí bojem, při němž bude lítat peří. Kutná Hora se totiž každoročně připojuje k novodobé tradici polštářových bitev, které se konají třeba v Praze a Zlíně. Se svým bojovým náčiním dorazte 16. listopadu na Palackého náměstí, kde se taktéž uskuteční sraz koníků. nikoli však živých, ale houpacích, vycpaných, dřevěných i jiných. Podaří se vytvořit rekord, který bude možné zapsat do České knihy rekordů?

Prvnímu letošnímu vínu bude patřit i sobota na Zámku Slavkov – Austerlitz. Ale nejen jemu. Již posedmé se zde uskuteční Hubertova jízda. Po příjezdu jejích účastníků na zámek je zde připraven bohatý program - výstava Mladé svatomartinské víno na zámku a jeho ochutnávky, příjezd sv. Martina na bílém koni pod zámecký balkon, komentované ukázky umění jezdců, představení jednotek, uniforem a jezdectva napoleonských válek, ukázky sokolnictví a závěrečný nástup jezdců pod zámeckým balkonem s fanfárami. Během celého programu bude možné pochutnávat si v zámecké restauraci na pečené huse a samozřejmě si prohlédnout i zámek se všemi jeho výstavami.

Hubertovy jízdy na zámku Slavkov – Austerlitz  se zúčastní spousta ušlechtilých koní a jezdců v napoleonských uniformách Foto: Hubertovy jízdy na zámku Slavkov – Austerlitz se zúčastní spousta ušlechtilých koní a jezdců v napoleonských uniformáchFoto: kudyznudy.cz

Český kapr ovládne Gastrofest v Českých Budějovicích

K listopadovým dnům nepatří jenom svatomartinská husa a mladá vína, ale i oblíbená pochoutka – český kapr. Inspiraci, jak lahodnou rybu připravit na vánoční stůl, můžete načerpat tento pátek a sobotu na českobudějovickém Gastrofestu. Jeho součástí je totiž soutěž Český kapr, kde nejlepší kuchaři zabojují v přípravě tradiční lahůdky v moderním pojetí. Kromě milovníků ryb by si mezinárodní festival v Českých Budějovicích neměli nechat ujít ani mlsalové, na něž čekají exhibice pekařských či cukrářských dobrůtek. Preferujete-li exotické speciality, zamiřte na vystoupení Gourment Rendez-vous, kde své umění předvedou zkušení barmani a kuchaři z celého světa. Cena základní vstupenky na Gastrofest je 100 korun.

Prague Coffee Festival letos potrvá dva dny

Milovníci kávy pozor! Vůně čerstvě upražených zrn zaplaví 15. a 16. listopadu pražskou Holešovickou tržnici, kde odstartuje třetí ročník Prague Coffee Festivalu. Letos si návštěvníci budou moci poprvé užít dva dny plné lahodného nápoje. Kávu z českých i zahraničních pražíren budete moci srovnávat na barech i v alternativních přípravnách. Pokud se chcete něco o svém oblíbeném espressu dozvědět, zavítejte na workshopy či přednášky. Doporučujeme například přednášku Ralfa Rüllera o pražení nebo výklad o evropské kávové kultuře. Letošní ročník festivalu představí v české premiéře dokument „A Film about Coffee“, jenž popisuje složitou cestu kávového zrna až k šálku espressa. Pokud by na vás padala únava, odpočiňte si v chill out zóně nebo se rozptylte kulturním programem, jehož vrcholem bude vystoupení nového cirkusu v podání souboru Cirk La Putyka. Cena vstupenky na jeden den festivalu je 180 korun, na dva 280 korun.

Zoo Praha v listopadu a prosinci odměňuje

Chystáte se do Zoo Praha a rádi byste získali slevu na vstupném? To nebude žádný problém - přijeďte hromadnou dopravou ušetříte. Akce na podporu ekologických způsobů dopravy platí celý listopad a prosinec! Všechny návštěvníky, kteří nechají své auto doma a přicestují MHD, vlakem či parníkem, odmění zoo slevou na vstupném ve výši 20 %. Cestující ČD pak mohou zároveň využít výhody projektu Vlak+ a uplatnit slevu 25 % na zpáteční jízdenku.

Zoo Praha je sedmá nejlepší zoo na světě Foto: Zoo Praha je sedmá nejlepší zoo na světěFoto: kudyznudy.cz

Nabídka na zlevněné vstupné platí od začátku listopadu až do 31. 12. 2014. Pro uplatnění slevy je nutné u pokladny předložit jízdenku s datem shodným s datem návštěvy Zoo. Sleva se vztahuje na jízdenku Českých drah, lístky z Pražské městské hromadné dopravy, Opencard (při předložení dokladu o aktuálním dobití karty), lodní lístky Pražské paroplavební společnosti, ale i na platnou sms MHD jízdenku.

Sleva se vztahuje pouze na jednorázové vstupné pro dospělé, děti a studenty. Naopak nemůže být požadována na rodinné vstupné (2+2), které již slevu obsahuje (namísto 700 Kč rodina zaplatí za vstup pouze 600 Kč). Přesto se vyplatí ekoslevu uplatnit i u rodiny: při zakoupení 2 dospělých a 2 dětských vstupenek s ekoslevou je cena výhodnější – namísto 600 Kč se platí 560 Kč. Slevy však vzájemně nelze kombinovat (při uplatnění ekologické slevy nelze poskytnout množstevní slevu 10 %) a neplatí také pro psy.

Oslavy výročí Sametové revoluce

Letos je tomu již 25 let, co vypukla Sametová revoluce a řada měst pořádá k tomuto významnému výročí speciální i zábavné akce.

Ohňostroj v barvách trikolory bude k vidění v neděli v podvečer na Tetíně Foto: Ohňostroj v barvách trikolory bude k vidění v neděli v podvečer na TetíněFoto: kudyznudy.cz

Na svobodně prožitých 25 let si můžete zavzpomínat na Tetíně  již v předvečer svátku, v neděli 16. listopadu od 18 hodin se skleničkou dobrého vína. Je připraven malý ohňostroj z tetínského mostu v barvách trikolory, můžete si zde zazvonit klíči a do světa bude vypuštěno "25 balonků demokracie a štěstí".

V centru Prahy proběhne v pondělí již třetí ročník Sametového posvícení, což je karneval i svébytná oslava výročí Sametové revoluce. Karnevalový průvod občanských iniciativ se inspiruje basilejským festivalem Fastnacht. S pomocí masek v nadživotní velikosti, alegorických konstrukcí a zábavných pamfletů zúčastněné skupiny prochází centrem města a zhmotňují aktuální společenská témata za doprovodu živé hudby.

Jestli si chcete zavzpomínat na „svá mladá léta“ a rádi si prožijete na vlastní kůži nějaké to „dežaví“, neměli byste chybět na už třetím ročníku znovuobnovené tradice pořádání lampiónových průvodů ve Velkých Pavlovicích. Sraz účastníků lampiónového průvodu je na Náměstí 9. května před radnicí v 18.00 hodin. Na konci průvodu se zahřejete horkým čajem nebo svařákem.

Zažít nějaké to „dežaví“  můžete na lampiónovém průvodu ve Velkých Pavlovicích Foto: Zažít nějaké to „dežaví“ můžete na lampiónovém průvodu ve Velkých PavlovicíchFoto: kudyznudy.cz

Na mnoha místech naší republiky si budete moci v pondělí také prohlédnout ukázky zajímavých řemesel. Zajeďte si třeba do Kryštofova Údolí, další proběhne v Hostinném a velký trh s přibližně 200 řemeslníky a bohatým programem bude i v Havlíčkově Brodě.

Jestli jste si nevybrali, další tipy na pondělí 17. listopadu najdete ZDE.

Zdroj: kudyznudy.cz

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz! Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko.

Horoskopy 2017

reklama

reklama