reklama

Tipy na třetí adventní víkend: Vydejte se na jarmarky, hrady nebo start lyžařské sezony

Na vánočním Pernštejně se můžete zahřát hraběnčiným vánočním punčem Foto:
Na vánočním Pernštejně se můžete zahřát hraběnčiným vánočním punčem
Foto: kudyznudy.cz

Vánoční trhy s řemeslnými výrobky, jmelím, stromky, pamlsky a svařeným vínem najdete během adventu na řadě míst Česka. Navíc se během této doby na hradech a zámcích konají kostýmované prohlídky, koncerty, divadelní představení a mnoho dalšího. Stačí si vybrat.

Za mladými talenty na designSUPERMARKET

Adventní Praha, to nejsou jen vánoční trhy. Pokochat se tvorbou mladých designérů a přitom nakoupit originální vánoční dárky budete moci mezi 11. a 14. prosincem v prostorách Domu U Minuty na Staroměstském náměstí, kde se uskuteční už osmý ročník designové přehlídky designSUPERMARKET.

Historický prostor renesančního domu, který přímo sousedí se Staroměstskou radnicí, je součástí rozlehlého celku měšťanských domů na rozhraní Staroměstského a Malého náměstí, tzv. Radničního bloku. Festival naplní 3 poschodí, půdu i ochozy pavlače. Věříme, že tu najdete pravou oázu dobrého vkusu i nálady a utečete od nesmyslného předvánoční šílenství.

Letošní designSUPERMARKET opět slibuje velmi pestrý a svěží kurátorský výběr. Poznáte velké množství autorů, připraveny budou doprovodné výstavy i program pro děti.

Znáte mechanický betlém v Horní Lidči?

V Horní Lidči na Valašsku si v budově za kostelem sv. Václava můžete prohlédnout originální ručně vyřezávaný mechanický betlém. Betlémská scéna o rozloze 170 m² přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. V betlému je osazeno 220 figur, z toho 65 pohyblivých a více jak stovka vyřezávaných staveb.

Betlém v Horní Lidči je v mnohém specifický a odlišný od "tradičního" pojetí. Betlémský příběh je zasazen do reality turisticky zajímavého území Zlínského a Trenčínského kraje. Ty jsou reprezentovány dřevořezbami čtyřiceti nejzajímavějších míst obou krajů, jakými jsou například Svatý Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice atd. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče. K betlému nerozlučně patří pohyblivé figurky, jejichž prostřednictvím ožívají stará řemesla a zvyky. Zde jich můžete obdivovat 65, dalších 160 statických figurek dokresluje scénu.

Na výrobě betlému v Horní Lidči se podílelo 15 řezbářů z Česka i Slovenska Foto: Na výrobě betlému v Horní Lidči se podílelo 15 řezbářů z Česka i SlovenskaFoto: kudyznudy.cz

Dalším specifikem je filmová a multimediální projekce, která se stala nedílnou součástí prohlídky. Třicetiminutová projekce návštěvníkovi přibližuje nejzajímavější historické momenty, události, zvyky, stará původní řemesla tak, jak se v průběhu staletí vyvíjel život na československém pomezí. Během filmové projekce jsou světelnými efekty zvýrazňovány jednotlivé monumenty betlému, o kterých se v daném okamžiku ve filmu hovoří. Podmanivá hudba a průvodní slovo dotvářejí výjimečnou atmosféru betlémského příběhu o narození Ježíška. Na vytvoření prostoru a navození atmosféry, která přinese návštěvníkovi hluboký duchovní zážitek, byl při stavbě betlému kladen největší důraz. Tím je nový betlém v Horní Lidči charakteristický a mimořádný.

Expozice betlému se nachází v oranžové budově vedle moderního kostela. Otevřeno je zde celoročně denně mimo pondělí od 10 do 16 hodin. Vstupné pro dospělého činí 60 korun, děti zaplatí 40 Kč a rodinná vstupenka vyjde na 140 korun. V prosinci 2014 je pro velký zájem mimořádně otevřeno také v pondělí!

Hrad Pernštejn letos naposledy otevírá brány veřejnosti

Díky tradiční akci "Vánoce na Pernštejně" můžete o tomto víkendu ještě naposledy navštívit hrad Pernštejn. Hradní palác s trasami I. až III. sice přístupný nebude, zato se otevře nádvoří, kaple a "sýpka". Součástí programu je nabídka teplého občerstvení, drobných dárků, vystoupení dětských souborů a také Ježíškova dílna pro šikovné ruce dětí i dospělých. K zahřátí poslouží hraběnčin vánoční punč.

Na Dolní Moravě odstartuje lyžařská sezona

Nenechte si ujít slavnostní otevření Relax & sport resortu Dolní Morava. V sobotu 13. prosince bude zahájena zimní lyžařská sezona v resortu Dolní Morava pod Kralickým Sněžníkem a čeká vás tu den plný zábavy, hudby ale především adrenalinu. Aktuálně zasněžuje areál sjezdovku s novým vlekem přímo u Wellness hotelu Vista.

V areálu se nachází 5 sjezdovek všech stupňů obtížnosti, kde si „svůj“ terén najde skutečně každý lyžař.
 Grand Opening je jedna z největších akcí, kterou v resortu Dolní Morava můžete navštívit. Jedná se o oficiální zahájení zimní sezony 2014/ 2015. Můžete těšit na otevření dvou zcela nových sjezdových tratí „Slamník“ a „ Malý Slon“, ale také na nový Fun park v areálu U Slona.

Během celého dne bude probíhat našlapaný zábavný program, a to v podobě nejrůznějších aktivit a live koncertů. Startuje se již v 10.00 hodin dopoledne, kdy bude pro nejmenší lyžaře připravena rozcvička a dopolední lyžování s maskotem Mamutíkem v dětské školce. Pro dospělé tu postaví měřený obří slalom a hned poté budou následovat závody na bobové dráze. V dalších bodech programu se můžete těšit například na soutěže a hry pro děti formou různých stanovišť s aktivitami. Odpoledne budou probíhat soutěže na simulátorech lyžování, snowboardingu, surfingu, na Segway X2 nebo mini čtyřkolkách o velice zajímavé ceny.

Sjezdové tratě v lyžařském areálu Dolní Morava patří k tomu nejlepšímu, co může lyžař v České republice najít Foto: Sjezdové tratě v lyžařském areálu Dolní Morava patří k tomu nejlepšímu, co může lyžař v České republice najítFoto: kudyznudy.cz

Následně naváže program na pódiu, který bude opět patřit dětem. V téměř hodinové party klaun Čiko a DJ Lais roztančí děti ve veselých hrách s dárečky pro každého. Po tomto zábavném programu na vás bude čekat už první live koncert kapely Bon Jovi Revival. Ihned po prvním koncertě proběhne speciální taneční vystoupení, barmanská a fire show a poté už bude pódium patřit kapele Red Hot Chili Peppers Revival.

Tím Grand Opening stále nekončí. Co by to bylo za otvíračku bez pořádné after party. A ta nebude nikde jinde než v „Kulatém pekle“ (Aprés Ski U Slona ), kde se o vaši zábavu až do pozdních ranních hodin postarají Remote DJ’s.

Přijeďte se bavit! Celková přepravní kapacita všech dopravních zařízení je 7200 osob za hodinu, což nenabízí žádné jiné středisko na Moravě!

Brněnská vila Stiassni – nováček mezi zimními památkami

Po komplexní náročné tříleté rekonstrukci se v Brně tuto neděli 14. prosince pro veřejnost otvírá vila Stiassni, významná památka meziválečné moderní architektury, známá jako „vládní vila“. Objekt, který komunistický režim využíval k ubytovávání významných návštěv, bude nově sloužit návštěvníkům a odborníkům v oblasti architektury 20. století. Rekonstrukce areálu stála téměř 180 milionů.

Úkolem rekonstrukce bylo zachovat původní detail a navrátit areálu vily vzhled z doby, kdy jej obývali manželé Alfred a Hermina Stiassnych. Důležitým zdrojem informací se kromě jiného staly i amatérské fotografie a akvarely paní domu, jimiž dokumentovala interiér i exteriéry objektu a podle kterých bylo možno například zjistit původní rozmístění nábytku nebo barevné řešení povrchů na cestách v zahradě. V areálu byl opraven objekt pro vzdělávání a nově byl postaven moderní přednáškový objekt.

Unikátních staveb, jako vila Stiassni, není v Česku mnoho. Mnohem známější je třeba vila Tugendhat Foto: Unikátních staveb, jako vila Stiassni, není v Česku mnoho. Mnohem známější je třeba vila TugendhatFoto: kudyznudy.cz

Otevírací doba pro veřejnost bude vždy v pátek, sobotu a neděli od 10 do 17 hodin.

Areál vily Stiassni bude celoročně v pracovních dnech sloužit studijním a badatelským účelům, v pátek, sobotu a neděli jsou připraveny od 10 do 17 hodin komentované prohlídky vily pro veřejnost. Vstupenky je možno od 14. 12. 2014 vždy od pátku do neděle zakoupit v pokladně areálu.

Užijte si tradiční české Vánoce v Českém Krumlově

Lákají vás české tradice a rádi navštěvujete tradiční předvánoční trhy? Přijeďte si vychutnat adventní atmosféru do Českého Krumlova, perly mezi českými městy. Kromě vánočních trhů můžete navštívit třeba Hradní muzeum, zámeckou věž, Muzeum historických motocyklů nebo Muzeum voskových figurín. Adventní víkendy, zpestřené staročeským vánočním trhem s punčem a vánočním cukrovím, jež provoní denně celé město, svátečně naladí každého.

Město Český Krumlov je oblíbené především díky nádhernému zámku, který byl díky své výjimečnosti zařazen mezi kulturní dědictví UNESCO. V zimě je bohužel samotný zámek uzavřen, ale navštívit můžete Hradní muzeum nebo vystoupit na zámeckou věž. Zvláště o Vánocích se Český Krumlov zahalí do nádherného vánočního závoje a své návštěvníky vtáhne do magické atmosféry. Advent v jihočeském Českém Krumlově nabídne bohatý program, čerpající z tradičních českých lidových zvyků a obyčejů, který bude doplněn o různé koncerty a pohádky pro děti.

Český Krumlov je v adventním čase opravdu kouzelný Foto: Český Krumlov je v adventním čase opravdu kouzelnýFoto: kudyznudy.cz

Třetí adventní víkend přinese nejen nedělní, ale také sobotní program připravovaný Sdružením cestovního ruchu v Českém Krumlově. Odpoledne zpestří akordeonové kvarteto ze Základní umělecké školy, hudební skupina Nádrž a oblíbení Chlapi v sobě. Třetí adventní neděle pak patří již roky dětem z mateřských škol a společnému zpívání u vánočního stromu.

Mezi další zajímavá místa, která můžete během zimního období v Českém Krumlově navštívit, patří Muzeum vltavínů, Muzeum historických motocyklů, Muzeum voskových figurín nebo Muzeum tortury. Milovníkům umění můžeme doporučit návštěvu galerie Egon Schiele Art Centrum, která představuje život a dílo Egona Schieleho.

Výstava na Novoměstské radnici pro všechny hravé děti i dospělé

Po úspěšném loňském ročníku se o tomto víkendu v Novoměstské radnici v Praze opět koná adventní trh „Česká hračka a řemeslo.“ Unikátní prostory Novoměstské radnice nabídnou to nejlepší z řemeslné a hračkářské tvorby. Kromě hraček a dárků budou součástí adventního trhu i herny pro děti a dospělé, výtvarné dílny, jsou připraveny pěvecké sbory, divadelní představení, kouzelník Paul Merild, kapela Fenix nebo malování na obličej v improvizovaném ateliéru Boba Hochmana. K vidění budou i ukázky tradičních českých řemesel. U stánků s občerstvením si děti i dospělí budou moci opéci buřty, ochutnat výrobky staročeské kuchyně nebo se posilnit fair trade čokoládou. Otevřeno bude po oba dny od 10 do 18 hodin a vstup je pro všechny návštěvníky volný.

Na Novoměstské radnici můžete nakoupit originální dárky pro děti i dospělé Foto: Na Novoměstské radnici můžete nakoupit originální dárky pro děti i dospěléFoto: kudyznudy.cz

 

Zdroj:kudyznudy.cz

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz! Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko.

 

Horoskopy 2017

reklama

reklama