reklama

Tipy na víkend: Začíná Advent a vánoční trhy

Vánoční strom se na Staroměstském náměstí rozsvítí tuto sobotu v 17 hodin Foto:
Vánoční strom se na Staroměstském náměstí rozsvítí tuto sobotu v 17 hodin
Foto: trhypraha.cz

Zapomeňte chvíli na to, že potřebujete nakoupit vánoční dárky (přes e-shopy to jde rychle), že musíte uklidit (co si na úklid někoho objednat?) a napéct cukroví (ještě je dost času). Vychutnejte si raději magickou adventní atmosféru a vánoční trhy se spoustou zábavy a kulturních zážitků.

Adventní slavnosti na zámku Nelahozeves

Nechte se pozvat na již 9. ročník tradičních Adventních slavností, které se na zámku Nelahozeves konají poslední listopadový víkend 29. a 30. listopadu. Také letos se můžete těšit na příjemnou předvánoční atmosféru a zajímavý program. Neodmyslitelnou součástí adventních slavností je více než 100 stánků s řemeslnými výrobky, kde si budete moci vybrat dílka z tradiční keramiky, skla, vánoční ozdoby a dekorace i další originální kousky.

Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu návštěvníků budou stánky a program i před samotným zámkem Nelahozeves. Dětem se určitě zalíbí jesličky se zvířátky a se schránkou na vánoční přání. Pro ně jsou připravena i oblíbená divadelní představení, vystoupení kejklíře Pupy, výtvarné dílničky nebo zdobení vánočních perníčků.

Zámecká restaurace připraví rozmanité občerstvení, které budete moci zapít lobkowiczkým vínem nebo pivem. Stánky s jejich nabídkou najdete na nádvoří a v zámeckém sklepení. Zahřát se můžete lahodným a horkým čajem v zámecké čajovně nebo svařeným vínem a medovinou.

O adventní trhy v Nelahozevsi je každoročně obrovský zájem Foto: O adventní trhy v Nelahozevsi je každoročně obrovský zájemFoto: kudyznudy.cz

Brány zámku budou o víkendu otevřeny od 9.00 do 17.00 hodin. Vstupné pro dospělé je 110 Kč, pro děti, studenty a seniory 60 Kč a děti do 6 let neplatí nic. Vstup pro členy Klubu přátel Lobkowiczkých sbírek je zdarma.

Betlémy se vracejí do Klementina

Vánoční výstava historických betlémů, kterou Národní knihovna ČR pořádá ve spolupráci s Muzeem betlémů Karlštejn, je oslavou 452. výročí postavení prvního betlému v českých zemích. Výstavu je možné navštívit od 28. 11. 2014 do 4. 1. 2015 ve Výstavním sále Galerie Klementinum každý den včetně všech vánočních i novoročních svátků od 9.00 do 18.00 hodin. Pouze na Štědrý den je otevřeno jen do 15.00 hodin.

Základ expozice tvoří dřevěné betlémy z většiny touto tvorbou proslulých oblastí celé České republiky. Chybět však nebudou ani malované papírové betlémy, bohatě zastoupeny jsou rovněž raritní kousky z neobvyklých materiálů, jako například z cukru, chleba, vosku, hlíny, sádry, durolinu i dobové umělé hmoty.

Plné vstupné je 50 Kč, snížené pro děti do 15 let, studenty, seniory a ZTP je 30 Kč. Pedagogický dozor doprovázející školní skupinu, děti do 5 let a držitelé průkazu ZTP/P mají vstup zdarma.

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Stejně jako například hrad Loket otevře své brány přes zimu také Chebský hrad, a to o víkendech a zdarma. Hrad letos láká na nově zpřístupněné obranné věže a také na doplněnou expozici útrpného práva. Přístupná zůstává za vhodných klimatických podmínek hradní dominanta, Černá věž, z níž se příchozím nabízí neopakovatelný pohled na celé město.

Říká se, že na Chebském hradě straší duchové zavražděných generálů Foto: Říká se, že na Chebském hradě straší duchové zavražděných generálůFoto: kudyznudy.cz

Hrad bude přes zimu otevřen již třetí sezonu a nabídne tak nejen možnost zajímavé prohlídky, ale také poslouží dětem k hradním radovánkám – prostorné hradní nádvoří totiž mohou využít v případě mohutnější sněhové pokrývky jako bezpečné místo pro sáňkování nebo stavění sněhuláků. Navíc se zde 5. prosince zopakuje již z předešlých let úspěšná akce Mikulášská nadílka pro malé i velké v krásné předvánočně nazdobené hradní kapli. Zimní provoz bude na hradě od listopadu až do konce března, a to vždy od 10 do 15 hodin. Pro skupiny od 10 osob lze po předchozí domluvě zajistit prohlídku hradu i mimo běžnou provozní dobu. A víte, že Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území? Další se nacházejí až na území dnešního Německa a severní Itálie.

Advent v Olomouci nabídne mimořádné zážitky

Vánoční trhy v Olomouci, to je výjimečná akce, která nabízí neopakovatelnou předvánoční atmosféru uprostřed historického města zařazeného mezi památky UNESCO. Objevte i vy kouzlo Adventu ve starobylé hanácké metropoli, podle prestižního turistického průvodce Lonely Planet „nejkrásnějším městě České republiky“ a „skrytém pokladu Evropy“!

V Olomouci se můžete zahřát vyhlášeným punčem nebo Norimberským vínem Foto: V Olomouci se můžete zahřát vyhlášeným punčem nebo Norimberským vínemFoto: kudyznudy.cz

Nemusíte jezdit do Salzburku či Vídně, hodnotný program s populárními skupinami všech žánrů, divadlem pro malé i velké, adventní zvyky, dobové atrakce, vyřezávaný betlém, zpívání koled na náměstí, více než osm desítek stánků s kvalitním zbožím i vyhlášeným punčem najdete právě v Olomouci. Na místních trzích bude u vánočního stromu tradičně fungovat Ježíškův poštovní úřad, kde mohou děti napsat a namalovat svá přání či vyrobit dárek v Ježíškově dílně. Vánoční trhy v Olomouci také nabízejí jako jediné v České republice originální kvalitu norimberského vína a punče. Složení vína je přísně kontrolováno a po generace je receptura každého výrobku stejná. V nabídce nechybí přes 10 druhů vína a punčů, veškerý sortiment je prodáván i jako dárkové litrové balení.

A navíc vás pořadatelé zvou na otevřené kluziště, kde můžete sami či s rodinou bruslit denně zdarma až do ledna. Oblíbené umělé kluziště před radnicí je v provozu denně od 10.00 do 22.00 hodin, vstup je zdarma. Vánoční trhy na Horním náměstí skončí 23. prosince.

Využít můžete i speciálních třídenních adventních pobytů pro dvě osoby v místních hotelech a penzionech za zvýhodněné ceny. Tato nabídka platí od 23. listopadu do 23. prosince 2014 a připravilo ji statutární město Olomouc ve spolupráci s hotelovými zařízeními krajské sekce Asociace hotelů a restaurací České republiky.

Vyhlášené vánoční trhy v Olomouci potrvají až do 23. prosince   Foto: Vyhlášené vánoční trhy v Olomouci potrvají až do 23. prosince Foto: kudyznudy.cz

V Mníšku pod Brdy se otevře peklo i nebe

V neděli 30. listopadu se na mníšeckém zámku otevřou brány pekelné i nebeské a do tajemných místností mníšeckého sklepení se přestěhuje peklo i nebe se všemi jeho obyvateli. Na řadu pak přijde i Mikulášská nadílka. Hodné děti se čertů bát nemusí – prohlédnou si zámecké nebe a jistě neodejdou s prázdnou. Zvány jsou hodné i méně hodné děti a když přijdou s písničkou nebo básničkou, jistě na ně bude čekat i nějaké překvapení.

Rodiče mohou pro své děti donést podepsaný balíček, který pak dostanou jako zaslouženou nadílku. A rodiče mohou přinést i konkrétní zápis do knihy hříchů, jeden až dva dny před prohlídkou, nejpozději však 30 minut před začátkem prohlídky.

Zámek Mníšek pod Brdy má kromě pondělí otevřeno denně až do 19. prosince. Nabízí dvě návštěvnické trasy s historickými interiéry a exponáty. Mimo to se zde navíc každý víkend odehrávají speciální prohlídky pro rodiny s dětmi.

V Praze potrvají trhy až do ledna

Největší vánoční trhy v České republice můžete letos už pojedenácté navštívit v Praze na Staroměstském i Václavském náměstí. Potrvají od soboty 29. listopadu až do 6. ledna. Na Staroměstském náměstí bude možné v adventní vesničce s typickými domky s červenými střechami zakoupit vánoční dekorace, drobné dárky i občerstvení a zaposlouchat se při tom do vánočních koled. Chybět letos samozřejmě nebude tradiční Mikulášská, rozlévání rybí polévky na Štědrý den ani zábavná oslava Silvestra. Prodejní domky budou otevřeny každý všední den od 10.00 do 22.00 hodin, stánky s občerstvením mohou mít otevřeno až do půlnoci. A nezapomeňte na slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, které proběhne v sobotu 29. listopadu od 17.00 hodin.

Tábor bude patřit čokoholikům

První skutečný svátek čokolády a všeho, co k ní patří, proběhne tuto sobotu a neděli v Táboře ve společenském domě Střelnice. Čokoládový festival má ambici být největším festivalem svého druhu u nás a jeho základním posláním je prezentace špičkové čokolády ve všech formách a skupenstvích. Na čokoládovém trhu nabídne přes 30 stánků tabulky, pralinky, teplou čokoládu, lízátka, ovoce v čokoládě a mnoho dalších čokoládových dobrůtek. Představí se manufaktury a malí výrobci, kteří pracují pouze se špičkovou čokoládou.

V Táboře můžete čokoládu ochutnávat, poslouchat o ní pohádky nebo zkusit čokoládovou kosmetiku Foto: V Táboře můžete čokoládu ochutnávat, poslouchat o ní pohádky nebo zkusit čokoládovou kosmetikuFoto: kudyznudy.cz

V zatepleném stanu ve střelnické zahradě budete moci ochutnat čokoládu opravdu ze všech koutů světa a v malém sále předvedou špičkoví cukráři a kuchaři, jak se vyrábějí luxusní dezerty nebo třeba slané lahůdky s čokoládou.

Malý sál bude věnován kuchařským show a živému vaření. Do Tábora přijedou špičkoví cukráři a kuchaři, kteří předvedou luxusní dezerty nebo i slané recepty s čokoládou. Pro děti budou na programu pohádky s čokoládovými příběhy a dámy si budou moci dopřát ošetření pleti pařížskou kosmetikou obsahující kakaové boby.

 

Zdroj:kudyznudy.cz

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz! Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko.

 

Horoskopy 2017

reklama

reklama