reklama

Tipy nejen na víkend: S listopadem výletování nekončí

Nejvyspělejší humanoidní robot na světě si s vámi v Plzni klidně zakope míčem Foto:
Nejvyspělejší humanoidní robot na světě si s vámi v Plzni klidně zakope míčem
Foto: kudyznudy.cz

Tuto sobotu a neděli se rozhodně nudit nemusíte. Vybrat si totiž můžete mezi opravdovými raritami. Vyberete si zajímavou výstavu největší knihy světa, zábavu s lidovými muzikami, mimořádnou prohlídku nejdelší jeskyně na světě nebo setkání s nejvyspělejším robotem?

Praha zažije Setkání lidových muzik

Příznivci lidové hudby se mohou těšit na 31. ročník hudebního folklorního festivalu Setkání lidových muzik a jubilejní 10. ročník Setkání dětských lidových muzik. Festival, který se koná tradičně po dušičkách, ve dnech 7. a 8. listopadu 2014, si získal prestiž pro krásu hudebního muzicírování napříč generací nejenom pražských muzik, ale i přespolních a zahraničních. Letošním tématem jsou „Balady a romance“.

10. Setkání dětských lidových muzik proběhne v pátek 7. 11. 2014 na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany v Praze 9. 31. Setkání lidových muzik se odehraje v sobotu 8. 11. 2014 v Městské knihovně Praha na Mariánském náměstí v Praze 1.

Letos přijedou nejen muziky z Prahy - Kolíček, Kytice, Melodika, Mladá hudecká muzika, Modřenec, Osminka, Cimbálová muzika Jiřího Janouška, Gaudeamus, Slovácký krúžek, Malá česká muzika Jiřího Pospíšila, Kyčera a Notičky z Řevnic, Mladí Bruštíci ze Strání a Ohnica z Uherského Hradiště.

Hostem bude populární a nezapomenutelná zpěvačka slováckých balad Vlasta Grycová ze Strání a Ľudová hudba Stanislava Baláža z Raslavic z východního Slovenska.

Nejvyspělejšího robota na světě potkáte v plzeňské Techmanii

Jak moc daleká je budoucnost, kdy mezi námi po ulicích budou chodit roboti a zajišťovat pro nás činnosti, se kterými už nechceme ztrácet čas? Přijďte si pro odpověď ve dnech 4. až 9. listopadu do Techmania Science Center v Plzni. Jedině tady se budete moci seznámit v rámci jedinečné show s hvězdou světové robotiky: Asimem - nejvyspělejším humanoidním robotem na světě!  Umí se vám zadívat do očí, kopnout do míče, skákat po jedné noze i uhnout vám z cesty. Dokáže vám přinést na podnosu pití i rozpoznat hlasy různých lidí. Má na každé ruce pět prstů, umí odšroubovat víčko z lahve. A přece to není člověk. Je to Asimo - robot, který se začátkem listopadu představí v rámci unikátní show v plzeňském Techmania Science Center. 

V ceně vstupného je dalších pět expozic, ve kterých si užijete spoustu zábavy. Zabavíte se minimálně na půl dne, a to za jakéhokoliv počasí. Přestože vystoupení robota Asima začíná každou hodinu a půl, je třeba se předem rezervovat na webu Techmania science center.

Jeskyňáři mimořádně otevřou Amatérskou jeskyni v Moravském krasu

Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech. Letos se prohlídky uskuteční ve dvou termínech, a to 8. až 9. a 22. až 23. listopadu ke 45. výročí objevení této části podzemí. Se svými 40 kilometry je Amatérská jeskyně nejdelším podzemním systémem střední Evropy.

Chcete zažít pořádné dobrodružství v podzemí? Tak holinky, přilbu a dobrou svítilnu s sebou Foto: Chcete zažít pořádné dobrodružství v podzemí? Tak holinky, přilbu a dobrou svítilnu s sebouFoto: kudyznudy.cz

Cesta jeskyní bude ale ve zcela odlišném duchu, než jsou návštěvníci zvyklí z běžně přístupných podzemních prostor. Bude se jednat spíše o dobrodružnou výpravu do podzemního světa tak, jak jej vidí jeskyňáři - v Amatérské jeskyni chybí betonové chodníčky, zábradlí, schodiště a elektroinstalace. Prohlídka je tedy určena jen pro fyzicky zdatné, kteří dorazí v holinkách, s vlastní přilbou a dobrou svítilnou. Průvodce vás provede nejen okolo fascinující krápníkové výzdoby, ale také korytem potoka. Po půl kilometru trasa končí v rozměrném Absolonově dómu.

Zájem o prohlídky je obrovský, proto doporučujeme včasnou rezervaci na telefonním čísle správy Moravského krasu 516 428 880.

Pražská výstava Benediktini v srdci Evropy 800–1300 

Od 7. listopadu 2014 až do 15. března 2015 nabídne Valdštejnská jízdárna a Galerie Klementinum jedinečný výstavní projekt. Na výstavě bude shromážděno více než 250 exponátů architektonických a sochařských, dále památek knižní malby a především zlatnictví a ostatního uměleckého řemesla, které budou zapůjčeny z významných sbírkových a církevních institucí ze šesti středoevropských zemí a Švýcarska. Národní muzeum při této příležitosti připravuje výstavu Fabrica et Funeralia, která představí v Lapidáriu Národního muzea uměleckou produkci benediktinských dílen, především na příkladu památek z kláštera na Ostrově u Davle.

Návštěvník nejvýznamějšího výstavního projektu roku 2014 z celým názvem „Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 800–1300“ se bude moci v co nejširší míře seznámit s duchovní a materiální kulturou raně a vrcholně středověkých benediktinských klášterů. Významnými nositeli křesťanské kultury byli řeholníci a řeholnice řádu sv. Benedikta, který po sobě zanechal nejen velkolepé civilizační dílo, ale též umělecké bohatství, na něž navazovala následující staletí.

Nejvýznamnější výstavní projekt roku 2014 potrvá ve Valdštejnské jízdárně až do března Foto: Nejvýznamnější výstavní projekt roku 2014 potrvá ve Valdštejnské jízdárně až do březnaFoto: kudyznudy.cz

K nejcennějším vystaveným dílům bude patřit Vyšehradský kodex, nejslavnější iluminovaný rukopis románské doby na českém území, jehož originál zpřístupní Národní knihovna veřejnosti v moderní době vůbec poprvé. K vidění bude též s kodexem spojená skupina rukopisů, které byly na počátku 11. století iluminovány pravděpodobně ve skriptoriu břevnovských benediktinů. Zcela unikátní soubor představují artefakty spojené s prvním klášterem benediktinek v českých zemích u sv. Jiří na Pražském hradě, který je zároveň vůbec nejstarším klášterem v Čechách.

Prohlédněte si unikátní kopii Codexu Gigas na zámku Fryštát

Codex Gigas, známý též jako Ďáblova bible, je největší rukopisná kniha světa považovaná mnohými lidmi za mystickou. Byl napsán za jedinou noc? Pomohl mnichovi sám ďábel? Kdy, proč a kým vlastně byla kniha napsána? To jsou jen některé otázky, které se točí kolem této „Knihy knih“, jak bývá také nazývána, a které zůstávají dosud nezodpovězeny. Originál je již, pravděpodobně nenávratně, od 17. století ve Švédsku. V zemi jeho vzniku máme aspoň možnost prohlédnout si kopii codexu a nyní právě, vůbec poprvé v Moravskoslezském kraji, také v Karviné. Výstava Codex Gigas potrvá od 6.listopadu do 14. prosince.

Codex Gigas není žádná malá knížečka Foto: Codex Gigas není žádná malá knížečkaFoto: kudyznudy.cz

Ve středověku byl 75 kilogramů vážící Codex Gigas přirovnáván k sedmi divům světa. Kniha vznikla v Čechách. Na přelomu 12. a 13. století Codex Gigas vytvořili mniši v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Originál knihy s 624 stranami je uložený ve Švédsku, které ji získalo jako kořist za třicetileté války v 17. století.

Fenomén Svatomartinské víno - ochutnejte letošní ročník!

Tak jako každý rok se i letos 11. 11. v 11 hodin rozezní v České republice ladný zvuk sklenic na stopkách naplněných bílou Večerkou, Müllerkou, Moravským muškátem, červeným i růžovým Modrým Portugalem a Svatovavřineckým nebo růžovým Zweigeltrebe a vy si budete přiťukávat prvním letošním vínem. Čekají na vás tóny medu, broskví, mandarinek, muškátu, jahod, přezrálých třešní i povidel, které následně polechtají vaše čichové receptory i chuťové pohárky. Svatomartinské víno 2014 je na světě! A kde jej můžete ochutnat?

Vinařský fond již tradičně zahájí sezónu svatomartinského vína na Svatomartinském koštu v Brně na Náměstí Svobody, kde se 11. 11. od 11 hodin otevřou lahve prvních letošních Svatomartinských vín. Návštěvníci zde budou mít příležitost ochutnat 100 vzorků vín. Vstupné činí 150 Kč a zahrnuje skleničku a 8 degustačních mincí. Vybraná vína si zde budou moci návštěvníci od vinařů také nakoupit. Ochutnávka bude již tradičně probíhat za doprovodu hudby a dalšího programu.

Letos již druhý ročník Festivalu vína uspořádá letos Český Krumlov. Neobyčejná akce se uskuteční od 7. do 29. listopadu 2014. Slavnostní otevření festivalu obstará přípitek Svatomartinským vínem v den svátku sv. Martina. K největším akcím bude 15. listopadu patřit Zahradní slavnost vína, degustační a prodejní přehlídka vín.

Jedenáctý den listopadu přijíždí každoročně Martin na bílém koni a přiváží se sebou nejen první sníh, ale také první víno roku Foto: Jedenáctý den listopadu přijíždí každoročně Martin na bílém koni a přiváží se sebou nejen první sníh, ale také první víno rokuFoto: kudyznudy.cz

Oblíbený Festival otevřených sklepů se v šestém ročníku vrací opět na Znojemsko. Známí i zatím neobjevení vinaři vás od 15. do 16. listopadu přivítají ve svých sklepech přímo v historickém centru města Znojma a největších vinařských obcích v jeho těsné blízkosti - Šatově, Novém Šaldorfu, Hnanicích a Dobšicích.

Ochutnat mladá Svatomartinská vína bude 15. listopadu možné také v Hustopečích, kde se na Dukelském náměstí koná Oslava svatomartinských vín a husí. Čekají vás slavnostní fanfáry z oken radnice, sv. Martin na bílém koni a nebude chybět ani cimbálová muzika a řemeslný jarmark.

Pečená husička a mladé víno zkrátka k svatému Martinovi patří Foto: Pečená husička a mladé víno zkrátka k svatému Martinovi patříFoto: kudyznudy.cz

Milovníci vín by určitě neměli opomenout Den otevřených sklepů v Pavlově, který se uskuteční 29. listopadu. Tradiční "Den otevřených sklepů" připravují jihomoravští vinaři z vinařského spolku Vinitores Palaviensis v Pavlově od 11 do 18 hodin. Všem zájemcům bude otevřeno 12 až 13 pavlovských sklepů, včetně obecní vinotéky.

Poslední listopadovou sobotu bude v Pavlově otevřen rekordní počet 13 sklepů Foto: Poslední listopadovou sobotu bude v Pavlově otevřen rekordní počet 13 sklepůFoto: kudyznudy.cz

Mezi letošní první akce patří příjezd rytíře Martina na bílém koni na zámku Loučeň. Už 8. listopadu při sobotním stmívání a následném pochodu zámeckým parkem za svatomartinskými světýlky si užijete husí hody a ochutnávky svatomartinského vína. Pozor, letos bude sv. Martin nabízet zlatavý či rudý mok z letošní sklizně zdarma. Ke vstupence na zámek obdrží každý dospělý jako pozornost žeton, který smění za decinku vína dle vlastní volby.

Zdroj: kudyznudy.cz

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz! Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko.

Horoskopy 2017

reklama

reklama