reklama

Z deníku koučky: Proč si psát deníček?

Psaní deníku vám pomůže zastavit se a zamyslet se nad svým životem Foto:
Psaní deníku vám pomůže zastavit se a zamyslet se nad svým životem
Foto: Thinkstock

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

Deníček si píše mnoho lidí. Nejvíce však adolescenti, kterým slouží k vyjadřování jejich silných emocí. V období životní krize, kdy bilancujeme svůj život. U jiných lidí slouží jako terapie, protože deníček může posloužit jako vrba. Je to především výborný pomocník v psychohygieně a pomáhá pochopit některé naše postoje. Zaznamenává významné životní události.

Deník si můžeme psát denně nebo třeba jednou za měsíc. Jsou lidé, kteří si schovávají staré diáře s určitými důležitými událostmi a jiní si ponechávají staré esemesky nebo e-maily. Vždy jde o to zachytit určitý důležitý okamžik v našem životě, ke kterému se chceme po čase vrátit nebo si ho oživit.

Psaný deník je výbornou pomůckou, kterou často svým klientům doporučuji. Může sloužit třeba jen jako zápisník hezkých zážitků, nebo se mu můžeme svěřit a tím utřídit své myšlenky. V každém případě je pro nás psaní deníku velice prospěšné. Jsme v ten okamžik pouze sami se sebou a nemusíme se přetvařovat a svoji pravdu nějakým způsobem upravovat. Slouží jako skvělá sebereflexe. Mnoho klientů, kteří prožívali životní krizi, mi sdělilo, že psaní deníku pro ně bylo velkým posunem.

Článek

Další vyplněné políčko v tabulce Foto:

Pár si psal celý rok záznamy o svém sexu. Jaké byly následky?

Když si uvědomíme, jak na tom se sexem skutečně jsme, už to nikdy nebude stejné.

 

Deník jako nejlepší kamarád

Já jsem si svůj deník začala psát několikrát za život. Ten poslední si aktivně píšu už asi pět let. Dnes už se mi nepodaří psát do něj každý den, ale aspoň jednou nebo dvakrát do týdne zaznamenám důležité okamžiky, které jsem za ten týden zažila. Při zpětném přečtení si vždy uvědomím, jak jsem vyřešila problém, který mne trápil, a okamžitě se ubezpečím o tom, že dokážu své problémy vyřešit. Hezké zážitky, které jsem prožila, si zapsáním znovu uložím do své paměti a pak je mohu v případě, že cítím smutek, znovu vytáhnout a použít.

Můj deník se stal nedílnou součástí mého života a na jeho záznamech vznikl i můj Deník koučky, který slouží jako můj blog. Zpětně si občas své příspěvky pročítám a stále mi pomáhají si některé věci uvědomit. Vracejí mne do daného okamžiku, ale už vše vidím z nadhledu. Navíc mi při prezentaci mých názorů v blogu na webu velice pomáhá vyjádření různých názorů v komentářích a diskuse. Ukazuje mi to různé názory na daný problém i odlišné řešení problémů. Můj deníček je můj nejlepší kamarád, protože mě nikdy nesoudí a vždy je ochoten mi naslouchat!

Článek

Aby mozek fungoval tak, jak má, potřebuje i zdravé tuky Foto:

Nejlepší potrava pro váš mozek? Tuky!

Tuky naše tělo potřebuje stejně jako bílkoviny nebo sacharidy. Bez zdravých tuků obsažených například v oleji či ořeších nebude tělo a hlavně mozek fungovat tak, jak má.

 

Ženy se potřebují svěřovat

Vaše zpověď může mít formu psaného deníku, ale také svůj deník můžete psát na počítači. Psaná forma je vhodnější pro aktivaci vaší pravé hemisféry, ale i počítačová forma je pro vaši sebereflexi výborným pomocníkem. V poslední době se hodně rozšířil deníček psaný formou blogu. U něho musíte zvážit jeho přístupnost okolí a veřejné sdílení. Každý není přístupný sdělovat svému okolí zážitky ze svého života. Přesto se jedná vždy o práci, kterou vykonáváme sami na sobě. Většinou si deník píší ženy, protože ženy jsou více sdílné, chtějí více prožít své emoce a dokážou být intimnější než muži. Jde jim i lépe popsat své problémy a zážitky a často se potřebují někomu svěřit.

Článek

Často je lepší něco napsat, než bezmyšlenkovitě říct a druhému tím ublížit Foto:

Hádáte se doma? Zkuste si to vyříkat dopisem

Začíná to nevinně, jednou malou poznámkou. Najednou na sebe partneři ječí, jako kdyby zapomněli, že se vlastně milují. Tyto scény narušují spokojené partnerské soužití a...

 

V čem nám psaní deníku pomůže?

• Uložit si pozitivní zážitek, který si můžeme v budoucnosti znovu lépe vybavit

• Utřídit myšlenky

• Vyrovnat se s chybami a podívat se na vše z nadhledu

• Uvědomit si, kolik problémů jsme schopni vyřešit

• Psaní deníku podporuje kreativitu a aktivuje mozek

• Propojuje nám levou i pravou hemisféru

• Ujasňuje naše hodnoty a poznání sebe samých

• Usnadňuje naše rozhodování a uvědomění si, jaké cíle chceme dosáhnout

• Můžeme mu svěřit i vše, co nechceme říci někomu jinému

• Při psaní deníku dochází ke katarzi (k vnitřní očistě člověka) a následné sebereflexi

• Po vypsání a znovu přečtení celého problému si uvědomíte reálnost celé situace

• Jedná se o ozdravný a prospěšný proces – slouží jako psychohygiena

• Formulování myšlenek vám pomáhá aktivovat slovní zásobu

Článek

Co jsem to vlastně chtěla...? Foto:

Souboj s pamětí. Taky zapomínáte?

Problémy s pamětí se netýkají jen sklerotických jedinců nebo starých lidí, přechodný výpadek je i častým jevem u studentů při zkoušení nebo u maturity. Existují metody jak...

 

Jak psát svůj deník?

Psát můžete, kdykoliv pocítíte potřebu se s něčím svěřit. Není nutné psát každý den, ale aspoň jednou za čas je to přínosné. Forma psaní záleží na vás. Můžete psát celé věty nebo jen zkratky a hesla. Psaní perem do notýsku je účinnější, ale v případě, že si deník budete psát na klávesnici do počítače, i tak je to pro vás výhodné. Důležité je psát otevřeně a pravdivě. Vynechat autocenzuru a zapsat vše, co v daný moment cítíte. Veškeré zábrany, které budete pociťovat na začátku psaní deníčku, budou postupem času mizet a vytrácet se. V případě, že se chcete zviditelnit nebo sdílet své zážitky s ostatními lidmi, je vhodné zaměřit se na psaní blogu nebo weblogů. Uvědomte si však, že vaše názory mohou vyvolat reakce a komentář, které nemusí být vždy pozitivní. Diskuse pod vaším blogem vás však může obohatit o jiný rozměr.

Vážení, jako koučka a psychoterapeutka vidím v psaní deníčku velký přínos. Pomáhá podpořit schopnost se lépe vyjadřovat, nutí člověka se zastavit a zamyslet se nad svým životem a svými zážitky. Kultivuje psaný projev a umožňuje třídit názory. Při popsání situace a emocí se vám uleví a uklidníte se a to je velice důležité. Zapište si každý den večer své pozitivní zážitky, co jste za daný den prožili, a uvidíte, jak se vám podaří je znova vybavit. Myslete na to, že odpověď „nemám čas“ je jen pouhá výmluva.

Přeji vám úspěšné psaní.

Vaše Šárka

Anketa

Píšete si deníček?

 

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Horoskopy 2017

reklama

reklama