reklama

Za označení RUM mohou ženy. A právě dnes je jeho svátek!

Za označení „rum“ mohou ženy. A dnes je jeho svátek Foto:
Za označení „rum“ mohou ženy. A dnes je jeho svátek
Foto: Shutterstock

Svátek všech rumů je tady. Právě dnes, 16. srpna, je ten pravý den pro všechny milovníky tohoto lahodného moku k oslavě jeho existence. Přinášíme několik perliček, které o rumu určitě netušíte – příště si na ně při jeho pití jistě vzpomenete.

Název „rum“ je považován za zkratku anglického slova „rumbellion“, což znamená „velký ruch“. A proč právě toto označení? Protože se při jeho pití karibské ženy řádně tanečně odvazovaly při večerních bouřlivých setkáních, a tak jejich milenci nápoj pojmenovali patřičně takto. Existují však i jiná tvrzení, a to že název pochází z botanického názvu cukrové třtiny, tedy „Saccharum officinarum“, ze které se vyrábí, nebo že vznikl díky plantážníkům na Barbadosu, kteří ho nazývají „Rumbullion“.

Článek

Kolik toho víte o alkoholu napříč světem? Zveme vás na cestovní alkoholmánii  Foto:

OTESTUJTE SE: Kolik toho víte o alkoholu napříč světem?

Hlavní sezóna dovolených je v plném proudu a programy all inclusive jsou na roztrhání. Už se taky nemůžete dočkat, až si řeknete na baru o drink zas a znovu pořád dokola?...

Za označení „rum“ mohou ženy. A dnes je jeho svátek Foto:

Z Asie až do Karibiku

První zmínky o výrobě rumu přímo z cukrové třtiny pocházejí už z Indie a Číny, kam ji přivezli obchodníci z Indonésie, kde má tato rostlina svůj původ. Její pěstování se postupem času rozšířilo i do severní Afriky, na Blízký východ a následně do Evropy, odkud byla převezena druhou plavbou Kryštofa Kolumba v roce 1493 do Nového světa a začala se vysazovat na úrodných karibských půdách. Obyvatelé Karibiku časem přišli na to, že se dá rum efektivně vyrábět i z melasy, odpadního produktu při výrobě cukru. Začali do ní časem přidávat i tajné směsi bylin, koření a ovoce.

Rum s chilli nebo kořením

Protože piráti byli většinou bývalí obchodníci a námořníci, není divu, že v tomto nápoji našli zalíbení i oni. Řada karibských ostrovních států námořníkům prodávala rum levně, aby si je udrželi u břehů a chránili je tak právě před piráty. Když piráti námořnické lodě přepadli, našli i pěknou zásobu rumu, na které si pochutnali. Právě v dobách pirátství se stal kořeněný rum nejoblíbenějším pitím ve všech putykách a barech města Port Royal na Jamajce. Příkladem takového rumu může být Captain Morgan, který je pojmenován po opravdovém kapitánovi Henry Morganovi, který žil v 17. století. Už v těchto dobách vznikla mixabilita rumu, která přetrvala dodnes. Do rumu se začaly přidávat různé druhy ovocných limonád, koření nebo chilli.

Rum jako denní příděl podle zákona

V roce 1731 se Britům podařilo oficiálně prosadit zákon, který dával každému námořníkovi právo na denní příděl pinty vína nebo půl pinty rumu. Kdybychom to přepočítali, jedná se zhruba o 7 panáků rumu s obsahem alkoholu často více než 75 %. Jaké překvapení, že s tímto zákonem přišel i problém s opilými námořníky, kteří měli na svědomí časté nehody na palubách a námořní katastrofy. Protože měli rumu nadbytek, používali ho někdy i dokonce jako platidlo. A tak se začal příděl rumu postupně snižovat či míchat s vodou a cukrem (tak vznikl grog). V roce 1970 byl pak zákon úplně zrušen.

Rum jako druhý nejoblíbenější alkohol

Podle veřejného průzkumu z roku 2013 magazínu International Wine & Spirit Research je rum druhým nejvíce konzumovaným alkoholem hned za vodkou. Vypije se ho 1,47 bilionů litrů ročně. A to už je slušné číslo!

A co vy? patříte mezi milovníky dobrého rumu?

Anketa

Co vy a rum?

Přečtěte si také:

Článek

Kdo pije, je borec... Foto:

Jsme národem (dětských) alkoholiků?

Podle čerstvé zprávy OECD jsou české děti největší pijáci alkoholu v EU. Michal Florian, psycholog, který žije střídavě u nás a v Anglii, se zamýšlí nad tím, proč tomu tak...

Horoskopy 2018

reklama

reklama