reklama

Žena bojuje o šanci porodit své vlastní vnouče

Je v pořádku, aby si babička porodila své vlastní vnouče? Foto:
Je v pořádku, aby si babička porodila své vlastní vnouče?
Foto: thinkstockphotos.com

Zatím se jí moc nedaří, jeden soud prohrála, ale nevzdává se a bojuje dál. Bylo jí totiž povoleno se odvolat.

Potencionální matka-babička bojuje s britskými soudy, aby jí povolily použít zmrazená vajíčka její dcery, a ona tak mohla porodit své vlastní vnouče.

Šedesátiletá žena, která si nepřeje, aby bylo kdekoliv zveřejněno její jméno, přišla o své jediné dítě, milovanou dceru, v roce 2011, kdy zemřela, jí bylo pouhých dvacet osm let. V roce 2008 u této mladé dívky lékaři diagnostikovali rakovinu tlustého střeva v pokročilém stadiu. Před tím, než podstoupila chemoterapii,  rozhodla se nechat si odebrat a zamrazit vajíčka, protože vždy toužila po dítěti a chemoterapie a ozařování, by ji o tuto šanci mohly připravit. Otěhotnění by mohlo být velice komplikované. Nemoc se jí však stala osudnou, rakovina se rozšířila do celého trávicího traktu a ač dívka bojovala velice statečně, zákeřné nemoci nakonec podlehla.

Zdrcená matka, která přišla o své jediné dítě, se nyní snaží splnit přání své dcery. Při jedné z posledních návštěv v nemocnici si její dcera moc přála, aby matka podstoupila umělé oplodnění, ke kterému by použila její zmrazená vajíčka, oplodněná anonymním dárcem.

V té době bylo ženě 59 let a rozhodnout se asi nebylo zrovna jednoduché. Být těhotná v šedesáti letech není jen tak, když pomineme fakt, že je tu veliké riziko, jestli je vůbec takto stará žena schopna donosit a porodit dítě, ale hlavně ho pak i vychovat. Nehledě na to, že by těhotenstvím mohla ohrozit i své vlastní zdraví.

 

IVF - umělé oplodnění  Foto:

 

Matka se ale po domluvě se svým manželem, otcem umírající dívky, rozhodla, že všechna tato rizika podstoupí a své vlastní vnouče si porodí. To také slíbila své dceři v posledních chvilkách jejího života.

Několik dní po pohřbu se tedy s manželem obrátili na kliniku v Londýně, kde byla vajíčka uchovávána, s tím, že se chystají na zákrok na klinice v New Yorku a požádali je tedy, jestli by tam mohla být zaslána vajíčka jejich zesnulé dcery. Klinika však jejich žádost odmítla s tím, že nemají oprávnění jakkoliv s vajíčky nakládat. Neměli totiž v ruce poslední vůli, ve které by bylo něco podobného napsáno, a to, že se na tom jen ústně dohodli, nikoho nezajímalo.

Matka se tedy rozhodla, že se bude soudit. Podle BBC však loni soudní spor prohrála, ale odvolací soud jí nyní udělil souhlas odvolat se proti rozhodnutí z důvodu, že je to opravdu velice diskutabilní případ a nikde není napsáno, co se má s vajíčky stát v případě smrti jejich dcery. Ona totiž podepsala souhlas s odběrem vajíček, vyplnila formulář, ale chybí v něm, kdo má právo s nimi jakkoliv nakládat. Matka stále doufá, že soud vyhraje a nakonec jí budou vajíčka její dcery vydána a zaslána na kliniku v USA, aby mohla být oplodněna spermií od anonymního dárce.

Jediné, co z dokumentů, které dcera podepsala, vyplývá, je to, že mají být uchovávána po dobu 10 let. Takže matce mnoho času nezbývá, když vezmeme v potaz její věk a to, že vajíčka budou v roce 2018 zlikvidována.

V případě, že matka tento případ vyhraje, mohla by se stát první ženou na světě, která bude „nosit“ dítě své mrtvé dcery.

 

Anketa

Měla by dostat tato žena šanci na to, porodit své vlastní vnouče?

Horoskopy 2018

reklama

reklama