reklama

10 zlatých pravidel plesového dress codu

10 zlatých pravidel plesového dress codu Foto:
10 zlatých pravidel plesového dress codu
Foto: istock.com

Plesová sezona je v plném proudu a vy se už nemůžete dočkat, až hodíte všední starosti za hlavu a vyrazíte do společnosti. Samozřejmě chcete být za hvězdu a sbírat komplimenty. Co si takhle zopakovat některá zásadní pravidla a úskalí, která skrývá dress code?

Pokud vás nečeká nějaký candrbál v hasičárně, ale skutečný ples, hluboce se zamyslete nad tím, jak se budete prezentovat. Trochu trapnou pravdou je, že mnoho našinců se ještě naplněním společenského oděvu moc nezaobírá, a za “společenské" považují lidé ledacos. Od bílé blůzy a černé sukně, přes letní maxišaty, flitrovaný kostýmek z vietnamské tržnice až po 15 let starý oblek a zapranou košili.

Nechceme ovšem všechny házet do jednoho pytle a kultura oblékání je rozhodně na vzestupu.

Pojďme si projít několik základních pravidel, abyste obstáli na jedničku!

1) Raději více

Až nebudete vědět, jak moc se máte vyfiknout, rozhodně je lepší být lépe oblečený než všichni ostatní, než hůře! Nicméně, i zde platí, že můžete být maximálně o jednu úroveň výš, než je standard dané společenské akce.

2) Zapomeňte na koktejlky

Maturitní plesy gymnázií patří již do “vyšší ligy” společenských akcí a takové koktejlky na ně prostě nepatří. Koktejlky mají podobnou funkci jako pěkný pánský oblek a jsou určeny na společensky méně vaýznamné akce, než je ples. Na ten patří v každém případě dlouhé šaty!

3) Dlouhé šaty jsou zákald

Na plese máte zaujmout svojí osobností, nikoli krásnýma nohama. Šaty musí být dlouhé, nikdy by neměly být bílé, pas úzký a sukně široká. V dnešní době ovšem můžete být v rámci příležitosti i kreativnější a mít například antický nebo tubový střih šatů (bude se vám v nich ale rozhodně hůře tančit). Pokud ale půjdete na ples do Vídně, držte se raději skutečné plesové klasiky.

4) Podpatky nesmí chybět

Boty, milé dámy, jen na vysokém podpatku. Nějaké “kačenky” si nechte do kanceláře, tady nejde o pohodlí, ale o noblesu. Dámská obuv na ples musí mít uzavřenou špičku, ale může mít otevřenou střední část nebo patu. Baleríny nebo sandály budou žalovat o vaší totální neznalosti velkého světa a pokud nejste Karolina Kurková, vezměte si raději i tělové punčochy. Ty se v současnosti sice ze společenských akcí vytrácí, ale vyšší společnost je stále považuje holé nohy za neobhajitelné.

5) Velkou kabelku nechte doma

Malá kabelka, malé problémy, velká kabelka velké problémy. Co více dodat? Vkusné psaníčko postačí, může i suplovat malý šperk a být trochu umělecké. Velká kabelka je tabu a kabelka s výraznými logy designéra nebo značky dokonce průšvih.

6) Rukavice? Můžete, ale nemusíte

Můžete mít rukavice, ale už nemusíte. Pokud ano, hovoříme o dlouhých rukavicích v barvě šatů, případně černých/bílých. Náramky a se nosí zásadně na ně, prsteny pod nimi. Při drinku se rukavice nechávají, při jídle se ovšem sundávají.

7) Šperky ano, bižuterii nikdy

Na bižuterii zapomeňte a vezměte si nejlepší šperky, které doma máte. V Česku se tiáry na ples příliš nenosí, ale pokud si ji chcete vzít tak raději na vyčesané vlasy. Pozor, dáma na plese nenosí hodinky!

8) A co pánové?

A ještě základní manuál pro pány: Na ples je vhodné si vzít jednobarevný smoking. Správná smokingová košile je na čtyři nasazovací knoflíky a samozřejmě na manžetové knoflíky. Jediná přípustná barva košile je bílá a nikdy se pod ní nebere nátělník! Do smokingu nikdy nenoste bílý motýlek, ten je vyhrazen pro frak. I když nemáte smoking, vezměte si černého motýlka do obleku, je to lepší než kravata. Jako boty, jedině lakýrky.

9) Black tie versus White tie

“Black tie” je běžně používaný dress code pro muže ve smokingu. U dam se v tomto případě očekávají dlouhé večerní šaty, stejně tak jako u White tie. „Bílá kravata“ je určená pro opravdu formální událost, kdy se muž obléká do černého fraku s bílou vestou a bílým motýlkem a dáma do nejlepší “velké večerní”, jakou má.

10) Co znamená Creative black tie

Můžete mít na pozvánce i dress code s názvem “Creative black tie”. V tomto případě se sice jedná o formální událost, ale můžete popustit uzdu fantazii a uplatnit aktuální módní trendy. Pánové musí přijít ve smokingu, ale může být doplněný zajímavou vestou či motýlkem, nebo může jít o odlehčenou variantu smokingu a bez motýlku. Dámám dává Creative black tie větší možnost se předvést a strhnout na sebe trochu pozornosti. Lehká extravagance není na škodu a povoleny jsou i výstřednější šperky či účes.

Přečtěte si také:

Článek

7 chyb, které byste neměli udělat na plese Foto:

7 chyb, které byste neměli udělat na plese

Plesová sezona je tady. V prvé řadě si dobře rozmyslete, zda se nějakého plesu vůbec chcete zúčastnit. Chodit na bál jen z povinnosti není dobrý nápad, kdo tam jde za...

Článek

Slavnostní účes, který zvládnete sama Foto:

VIDEONÁVOD: Slavnostní účes z dlouhých vlasů

Návodů, jak si vytvořit krásný účes třeba na ples, najdete na internetu tisíce. Jenže ne každý zvládnete udělat opravdu sama, bez cizí pomoci. My pro vás ale jeden takový...

Článek

Casual nebo formal? Foto:

Dress code aneb Víte, jak se obléct na různé příležitosti?

Plesová sezona ještě neskončila a spousta z vás se na nějakou tu akci ještě určitě chystá. Nejde ale jen o plesy, na různých společenských událostech platí většinou daný...

autor: KU

Horoskopy 2018

reklama

reklama