reklama

4 recepty na domácí šampony: Jak fungují a který je nejlepší?

Ne vždy je doma vyrobený šampon pro vaše vlasy výhra Foto:
Ne vždy je doma vyrobený šampon pro vaše vlasy výhra
Foto: iStock

Možná jste si také v záchvěvu „bio“, „eko“, „diy" a všeho podobného někdy řekla, že nastal čas vlasy zregenerovat a začít používat podomácku vyrobené šampony. Jenže jak se ukázalo, ne vždy je tahle volba pro vaše vlasy ideální.

Vybrali jsme pro vás 4 nenáročné recepty na šampony z dobře dostupných ingrediencí a otestovali jsme je. Jak to dopadlo?

1. Vaječný šampon

Recept: 2 vejce, 3 lžičky jedlé sody, 2 lžíce olivového oleje

Všechny ingredience na tento šampon máte nejspíš v kuchyni. Vezměte si kelímek, vyklepněte do něj dvě vejce a prošlehejte je vidličkou, dokud nebudou pěkně pěnit. Přidejte jedlou sodu a olivový olej, můžete klidně přimíchat i šťávu z půlky citronu nebo trochu jablečného octa, ale není to nutné. My jsme zkusili variantu s jablečným octem, aby měl šampon extra očistné účinky. Připadali jsme si, jako bychom dělali nějaký chemický experiment – ocet totiž reaguje s jedlou sodou poněkud bouřlivě.diy šampon 1 Foto:

 

Aplikovat tento šampon na vlasy byla docela výzva. Kvůli vajíčkům měl šampon sirupovitou konzistenci, ale nebyl dostatečně řídký na to, aby se mohl použít do rozprašovače. A protože neměl šampon pěnu, muselo se s ním pracovat velmi pečlivě a trpělivě. Nicméně se to vyplatilo a výsledky pak byly impozantní. Vlasy byly neuvěřitelně měkké a po vysušení byly prameny silnější. Vlasová pokožka byla sice maličko mastnější, ale pomohlo jí kartáčování.

Celkové hodnocení: 2

Vaječný šampon vlasy rozhodně posílil. Vždyť ne nadarmo stojí vejce za tajemstvím krásy vlasů a pokožky už po celá staletí. Takže ho můžeme doporučit, ale spíše coby posilující kondicionér.

2. Avokádový šampon

Recept: 1 zralé avokádo, 2 lžičky jedlé sody, voda

diy šampon 2 Foto:

 

Tento šampon je opět velmi jednoduchý na přípravu. Ale musíme přiznat, že bylo trochu smutné koupit avokádo a pak ho nesníst. Určitě použijte zralejší, protože ho budete mixovat do hladké pasty společně se dvěma lžičkami jedlé sody a čtvrt šálkem vody. Pak si jen přendejte směs do nějakého kalíšku, který si vezmete s sebou do sprchy.

Nabrali jsme si do rukou hlaďoučkou avokádovou pastu a vmasírovali si ji do vlasů. Bylo to velmi příjemné, ale zároveň náročné poté pastu z vlasů vypláchnout. Pocit krásně hebkých a hydratovaných vlasů však bohužel nevydržel. Nicméně díky jedlé sodě byly vlasy aspoň čisté.

Celkové hodnocení: 3

Z tohoto šamponu máme poněkud rozpačité pocity. Po umytí a vysušení byly vlasy nadýchané a čisté, ale pokožka hlavy zůstala dost mastná. Takže po počátečním nadšení se ukázalo, že ani tento šampon není úplně vhodný. Možná jen pro ty, které netrápí extra suché vlasy.

3. Šampon s jablečným octem

Recept: 1/4 šálku kastilského mýdla v tekuté formě,  2 lžíce jablečného octa, 1 lžíce Teatree oleje, voda

diy šampon 3 Foto:

Smíchali jsme dohromady čtvrt šálku vody a stejný díl tekutého kastilského mýdla (můžete ho sehnat už hotové nebo si ho vyrobit podle některého z receptů, které snadno najdete na internetu). Přimíchali jsme jablečný ocet a nakonec olej Teatree, který má úžasné kosmetické vlastnosti. Na začátku voněl šampon jako čerstvě připravený salát, jen ho ochutnat. Ale naštěstí stačilo vejít do sprchy a tento pocit brzy přešel. Abyste se vyhnuli vůni po zálivce do salátu, můžete zkusit přidat i pár kapek mátového oleje (nebo jakéhokoliv jiného esenciálního oleje).

Směs je skvěle kapalná (nemá krémovou konzistenci), díky čemuž se může dát do spreje. Aplikace tak byla velmi jednoduchá – nástřik se dostal jak do vlasů, tak i na pokožku. A nebyl pak žádný problém šampon spláchnout.

Celkové hodnocení: 1

Vlasy byly po umytí skvěle čisté a hydratované a bez pocitu mastnoty. Bylo to přesně to, co jsme od šamponu očekávali, takže máme vítěze. Pokud chcete mít vlasy lehké, projasněné a svěží, určitě ho zkuste. Budete se cítit naprosto skvěle.

4. Šampon z kokosového mléka

Recept: kastilské mýdlo v tekuté formě, kokosové mléko

diy šampon 4 Foto:

 

Tento recept už nemůže být jednodušší, protože se do základní varianty dávají pouze dvě přísady – kokosové mléko a již zmíněné kastilské mýdlo. U kokosového mléka je výhoda, že to, co vám po výrobě šamponu zbyde, můžete využít na přípravu něčeho dobrého třeba k večeři a zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Mňam.

Dobře promíchejte čtvrt hrnečku od obou ingrediencí a naplňte tím třeba prázdnou láhev od šamponu či mýdla (klidně i s dávkovačem, konzistence to umožňuje). Jestli chcete, můžete ke směsi přidat i mátový nebo levandulový olejíček (cca 20 kapek), ale není to vůbec nutné. S tímto šamponem máte pocit, jako by byl kupovaný – konzistence je dokonalá. Při každém použití jenom zatřeste lahvičkou.

Celkové hodnocení: 1-

Vlasy byly po užití tohoto šamponu skvěle hydratované, takže ho oceníte především během zimy, kdy vlasy potřebují o něco větší péči. Napadá nás jen maličká výtka – po vysušení byly vlasy o něco těžší. Nicméně vypadaly velmi zdravě, což je asi pro každou ženu hodně důležité

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat: 

Článek

Na vodě při mytí vlasů záleží víc, než si myslíte  Foto:

Tvrdá nebo měkká voda: Víte, co udělá s vašimi vlasy?

Také se někdy divíte, že jsou vlasy po umytí krásné a sexy, a jindy zase zplihlé a bez života, a to i když používáte stále stejný šampon a kondicionér? Velký vliv totiž má...

Článek

Suché a zničené vlasy Foto:

Máte suché a zničené vlasy? Pomůže vám to, co máte v kuchyni

Vlastní kosmetické prostředky, po kterých budou vlasy znovu krásné, si můžete vytvořit z toho, co máte v kuchyni.

Článek

Možná ho taky používáte špatně Foto:

8 největších chyb, které děláte s kondicionérem

Čím to je, že ať děláme, co děláme, nikdy vlasy nevypadají jako od kadeřníka? Jsou zplihlé a chybí jim objem. Jasně, nikdo z nás nemá trénink jako profesionálové ze...


Horoskopy 2018

reklama

reklama