reklama

5 potravin, které byste si nikdy neměli dávat na pleť

5 potravin, které si nikdy nedávejte na pleť Foto:
5 potravin, které si nikdy nedávejte na pleť
Foto: iStock

Může se zdát, že všechno, co vypěstujeme nebo máme v lednici, je bezpečné, abychom si to mohli aplikovat i na pleť. Je to logické – když něco můžeme jíst, proč by to nemohlo posloužit jako přírodní kosmetika? Jenže tahle logika vždy nefunguje. S čím byste rozhodně neměli dělat experimenty?

Lidé už toho, pokud jde o přírodní domácí kosmetiku, vyzkoušeli opravdu hodně. Léčili tím třeba akné nebo tmavé pigmentové skvrny. Něco z toho možná zafungovalo, ale u ostatního se může jednat jen o placebo efekt, nebo vám to naopak může spíše uškodit.

Raději než pokusy ve stylu „udělej si sám“ se vyplatí navštívit odborníka. Každopádně, pokud vám to nedá a chcete si pleť léčit sami, rozhodně se vyhněte těmto ingrediencím:

1. Šťáva z citronu

Možná jste slyšeli, že citronovou šťávu  můžete použít přímo na kůži buď jako tonikum, nebo na léčbu akné, případně coby zesvětlovač tmavých skvrn. Rozhodně to ale nezkoušejte! Citron je hodně kyselý a může měnit pH pokožky. Ničí její přirozenou ochrannou vrstvu, čímž způsobuje její zanícení, podráždění, nebo dokonce i zjizvení.

Citronová šťáva může také zvýšit citlivost pokožky na UV paprsky, což znamená, že se dříve spálíte, a na prudším slunci si tak můžete dokonce způsobit bolavé popáleniny. Nedoporučuje se používat ani citronovou šťávu naředěnou vodou, takže když už, raději si ji dejte do salátu nebo si s ní pokapejte řízek.

2. Majonéza

Zaslechli jste někdy, že trocha majonézy dokáže perfektně zvlhčit suchou pokožku? Vejce a olej jsou přece skvělé suroviny. Ale zkoušeli jste to někdy?

Nedá se říct, že by majonéza pleť nějak poškodila, ale může zanést póry a to není nic, po čem by člověk toužil. Proto se rozhodně této pochutině vyhněte, trpíte-li na akné, které mimo jiné způsobuje nadměrná tvorba kožního mazu. Jen tím přilijete olej do ohně.

3. Jedlá soda

I jedlá soda se občas objevuje v ingrediencích, které údajně pomáhají bojovat proti akné, pokud ji například smícháte s medem. A může být údajně jistou alternativou peelingu. Nicméně někteří odborníci před tímto nezbytným pomocníkem na pečení varují.

Jedlá soda je zásaditá a opět mění pH pokožky. Tím se může výrazně narušit svrchní vrstva kůže, která vás chrání před bakteriemi a dalšími nežádoucími „breberkami“. Po potření jedlou sodou může pleť reagovat zarudnutím, podrážděním, nebo dokonce popálením.

4. Syrová vejce

Někteří lidé doporučují na pročištění pleti a stažení pórů masku z bílků. I když můžete mít po její aplikaci pocit, že se vám pokožka opravdu zatáhla, má to svá rizika. Syrová vejce totiž mohou obsahovat bakterie salmonely a ty mohou způsobit otravu, pokud se například nechtěně olíznete. 

Chcete-li toto nebezpečí eliminovat, raději masku z vajec vynechte. Můžete sice namítat, že se v kosmetickém průmyslu vejce často používají, jenže v tomto případě se jedná o jejich extrakty, ne přímo syrová vejce.

5. Skořice

Napadlo vás někdy přidat do pleťové masky skořici? Jednu bloggerku ano. Radila smíchat skořici s medem a pak tuto masku nanést na obličej. Jenže spousta těch, kteří se řídili její radou, skončila s podrážděnou pokožkou, která nepříjemně svědila a pálila. 

Skořice bohužel může mít podobné účinky jako citronová šťáva a jedlá soda – může měnit pH pokožky, což vede k narušení její ochranné vrstvy. Pak dochází k vypařování vody a pronikání dráždivých látek. Proto si raději nechte toto oblíbené koření na vaření a pečení.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

A funguje to i na pomeranče! Foto:

Proč by měl každý citron projít před použitím mikrovlnnou troubou?

Máme pro vás překvapivě jednoduché, ale geniální řešení.

Článek

Potraviny vrásky hlavní Foto:

8 potravin, které vás zbaví vrásek

Boj proti vráskám nikdy nebyl tak snadný - stačí správně jíst!

Článek

Okurková voda je výborná na akné Foto:

Není voda, jako voda: 7 čistě přírodních vod pro krásnou pleť

Všichni víme, že mytí pomáhá z tváře odstranit nečistoty i drobné nedokonalosti. Obyčejná voda vám ale zázraky nepřinese. Podle odborníků byste měla do své každodenní péče...

Horoskopy 2018

reklama

reklama