reklama

7 důvodů, proč vaše kůže na nohou praská a odlupuje se

Možná jsou jen suché, možná je důvodem něco horšího Foto:
Možná jsou jen suché, možná je důvodem něco horšího
Foto: iStock

Začervenalá, loupající se kůže na chodidlech je nejenom nehezká na pohled, v některých případech může být i příznakem onemocnění. Věnujte jí proto vždy pozornost!

Suchá a popraskaná kůže v letních sandálkách nevypadá hezky, ale pokud je to jen estetický problém, vyřeší jej domácí peeling nebo návštěva pedikérky. Každopádně nějakou péči si nohy určitě zaslouží. „Nohy nás nosí celý den. Namáháním může dojít k popraskání a odlupování kůže, což nakonec může být pěkně bolestivé,“ vysvětluje podiatrička Rebecca Pruthiová.

V některých případech však ani pedikérka nepomůže, protože loupání a praskání kůže může mít i jiné příčiny. Pokud tedy problémy po čase samy nevymizí ani v případě, že se budete o chodidla pečlivě starat, navštivte lékaře. Zde je sedm důvodů, proč by kůže mohla praskat:

Plísňová infekce

Podle lékařky je plísňová infekce nejčastějším důvodem, proč se pacientům loupe kůže na nohách. „Pokud pacienti nemají jiné problémy, jako je svědění a pálení, ani je nenapadne, že by šlo o plíseň. A právě to je na ní nebezpečné. Protože neléčená plíseň kůže může snadno napadnout i nehty. A pak budete mít skutečně problém – protože odstranit plíseň z nehtů je skutečně obtížné. Potom se plíseň přenáší z kůže na nehty a zase zpátky, a tak pořád dokola,“ straší Pruthiová. Buďte tedy opatrní, pokud se loupání objeví z ničeho nic a do několika dnů samo neodezní.

Pocení při cvičení

Nadměrné pocení a tím vznikající vlhko často způsobují infekce nohou, které vedou k loupání kůže. Proto byste měli být opatrní v případě, že se pohybujete při cvičení v místech, kde chodí i ostatní bosi. Velkým problémem může být například cvičení hot jógy. „Uvědomte si, že v tělocvičně sdílíte s ostatními rohože, do kterých se potí. Je pak snadné nakazit se nějakou plísňovou či bakteriální infekcí,“ varuje podioložka.

Páskové sandály na podpatku

Mnoho žen v létě miluje nošení páskových sandálků na podpatku. Aby ne, noha v nich vypadá tak elegantně… Bohužel však jejich nošení není zrovna pohodlné a paty často trpí. Cokoliv, co způsobuje tření, může způsobit puchýře, které mohou mít za následek loupání kůže. Lékaři radí nenosit takové boty příliš dlouho a jakmile začněte cítit tření, změňte obuv. Nedovolte, aby se vám puchýře vůbec vytvořily. Ale nejsou to jen podpatky, které nohy potrápí. Žabky mohou taky způsobit nepohodlí a loupání.

Spáleniny

Nikdo se nevystavuje slunci s úmyslem se spálit jako rak, ale někdy se to prostě stane – kůže je červená, citlivá na dotek a pálí. Proto používáme opalovací krém. Jenomže zatímco obličej, ruce a záda si mažeme téměř automaticky, jaksi zapomínáme na nohy. Přitom bychom si měli namazat nejen nárty, ale i chodidla, pokud budete ležet na například na pláži. Když se vykoupete, měli byste namazání obnovit. Spáleniny od slunce vedou nejen k odlupování, ale k mnoha dalším problémům včetně rakoviny kůže.

Ekzém

Kožní onemocnění, které se projevuje změnami na kůži, může způsobit suchou kůži, její odlupování a svědění po celém těle včetně chodidel. I když mnozí lidé mají ekzém od dětství, onemocnět jím můžete kdykoliv v průběhu svého života. Podiatři a dermatologové mají pro takové případy lokální prostředky, kterými můžete ekzém léčit.

Dehydratace

Nedostatek tekutin dokáže vyvolat únavu, snížit funkci metabolismu a mimo jiné též přispívá k vysušování pokožky. A to i na chodidlech „Pokud vaše pokožka není hydratovaná, začne se loupat. A je jedno, kde na těle to bude,“ vysvětluje Pruthiová. Pamatujte si – voda je váš přítel.

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Zatočte s popraskanými patami  Foto:

Příroda ve službách krásy a zdraví: Zatočte s popraskanými patami

Je to problém nejen estetický, zvláště v letních měsících, kdy se nosí otevřené boty, ale může být i zdravotní. Některé příčiny vzniku popraskaných pat se dají jen těžko...

Článek

Trpíme v nich, ale přesto nás lákají Foto:

10 problémů, které vám mohou způsobit vysoké podpatky

Boty na vysokých podpatcích jsou tak sexy... Ale stojí to za ty potíže?

Článek

Jsou opomíjená, ale velmi důležitá Foto:

Obyčejná chodidla? Ovlivňují naše zdraví víc, než si myslíte!

I když chodidla zatěžujeme vlastně neustále, jejich stavu si moc nevšímáme. Asi proto, že se musíme ohnout. Přitom chodidla patří k nejdůležitějším částem těla. Je na nich...


Horoskopy 2018

reklama

reklama