reklama

Akné v dospělosti: 3 tipy, jak se ho zbavit

Akné v dospělosti: 3 tipy, jak se ho zbavit Foto:
Akné v dospělosti: 3 tipy, jak se ho zbavit
Foto: iStock

Akné trápí nejen dospívající mládež, ale překvapivě i mnoho lidí v dospělosti, především žen.

Akné v dospělosti vzniká především z důvodů nerovnosti mužských a ženských hormonů. Příčinou či spouštěčem také mohu být genetické dispozice (zde se může jednat až o 50 % všech případů), kouření, stres nebo například špatná kosmetika.

Nejčastějšími místy výskytu akné je obličej, záda, krk a paže. „Občasným akné v dospělosti mohou trpět především ženy, například během menstruace či v těhotenství, kdy dochází k hormonálním změnám. Pokud je ale akné přítomno delší dobu, je dobré o pokožku speciálně pečovat,“ říká dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology a dává 3 rady, jak akné v dospělosti zmírnit:

Vybírejte vhodnou kosmetiku

Než si zajdete k dermatologovi kvůli léčbě akné, zkuste si udělat vlastní kosmetickou „inventuru“, zda nepoužíváte nějaký krém či make-up, který akné podporuje nebo zhoršuje. Lidé trpící problematickou pletí mohou používat přípravky s obsahem alkoholu. Není pravda, že jsou zakázané, vždyť jejich odmašťující účinek je pro aknózní pleť žádoucí. Ovšem nesmí být agresivní. „Vhodné nejsou příliš hutné krémy, které nedovolí pokožce dýchat, a krémy mastné, které zhoršují ucpávání mazových žlázek. Pozor na fotoprotektivní přípravky, které jsou mastné a v kombinaci se sluncem způsobí tzv. akné mallorca," vysvětluje MUDr. Mansfeldová. Ideální jsou krémy, které obsahují retinoidy, kyselinu azelaovou nebo ovocné AHA kyseliny v nižší koncentraci.

Jste to, co jíte

Vhodnou prevencí, jak předcházet výskytu akné, je i úprava jídelníčku. Neexistují sice exaktní studie prokazující účinek konkrétních potravin na vznik akné, ale obecně se doporučuje racionální výživa se sníženým obsahem živočišných tuků a bohatá na vlákninu. Vhodné nemusí být potraviny s obsahem jednoduchých cukrů (řepný a hroznový cukr, sacharóza, třtinový cukr) a pečivo z bílé mouky. Někomu pomůže omezení mléka (mnoho lidí po vynechání kravského mléka popisuje velké zlepšení pokožky), lepku a také dráždivých potravin, jako je kakao, káva či velmi kořeněná jídla.

Zkuste laser či chemický peeling

„Úspěšné vyhojení akné může někdy vyžadovat kombinaci celkové i místní léčby. V rámci přímého ošetření postižených míst se uplatňují masti s dezinfekčním a hojivým účinkem. V případě, že po vyhojení akné zůstávají na kůži pigmentové skvrny nebo jizvičky, lze provést resurfacing pomocí CO2 laseru. Jeho vlivem dochází v hluboké vrstvě kůže k obnovení tvorby kolagenních vláken. Pleť se postupem času vypíná, jizvy se vyrovnávají a vzhled postižené kůže se významně zlepšuje. Konečný výsledek laserového ošetření se projeví za dva až šest měsíců,“ říká dermatoložka Mansfeldová a dodává, že stopy po akné likviduje dobře i technika microneedlingu, což je nová generace mezoterapie, která aktivuje tvorbu kolagenu a elastinu a spouští tak samoomlazující procesy v pokožce.

Stejně tak dobrou službu udělají lasery a microneedling v případě pleti s rozšířenými póry, která mívá k akné sklon.

Zmírnit projevy akné můžete také díky chemickému peelingu. Jedná se o lékařskou techniku, kdy se aplikací a působením jedné nebo více AHA kyselin destruuje kůže určité hloubky. AHA kyseliny jsou ovocné kyseliny, které se přirozeně vyskytují v ovoci a dalších potravinách a exfoliací pomáhají uvolnit a odstranit mrtvé povrchové vrstvy kůže. Přirozeně pak dochází ke stimulaci obnovy buněk v různých vrstvách kůže.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

 Jak se zbavit akné – 4 přírodní antibiotika Foto:

Jak se zbavit akné – 4 přírodní antibiotika

Přírodní antibiotika nezatěžují organismus jako ta chemická, to je stará známá věc. Proč bychom tedy nepoužili to, co nám nabízí příroda?


Článek

Akné postihuje ženy kolem 25. roku života, ale i mnohem starší Foto:

Akné v dospělosti: Trpí jím víc žen, než si myslíte

Nemělo by akné patřit jen do období puberty a pak úplně zmizet? Bohužel to tak není. Počet dospělých žen, které bojují s akné, roste. A co je ještě zajímavější, jsou to i...


Článek

Zbavte se jizviček po akné. Pomoc najdete v kuchyni Foto:

Zbavte se jizviček po akné. Pomoc najdete v kuchyni

Krásná pleť je snem všech žen. Pokud jste ale v mládí trpěla akné, možná máte na obličeji nevzhledné jizvičky.
Horoskopy 2018

reklama

reklama