reklama

Čtyři zázraky, které může kofein udělat pro vaše tělo

Čtyři zázraky, které může kofein udělat pro vaše tělo Foto:
Čtyři zázraky, které může kofein udělat pro vaše tělo
Foto: istock.com

Když se řekne denní dávka kofeinu, představíme si nejspíš ranní hrnek kávy. Co je ale kofein a jaké zázraky může udělat pro naši krásu a zdraví?

Kofein je pravděpodobně nejrozšířenější stimulant na světě, který máme na stole prakticky denně. Je to v podstatě bílá krystalická látka s názvem “xanthinový alkaloid”, která je zároveň psychoaktivní stimulační drogou.

Kofein byl objeven německým chemikem Ferdinandem Rungem v roce 1819, který vymyslel pro nově objevenou látku právě jméno “kofein", pod kterým ji dnes zná celý svět.

1. Kofein vás vybudí

Kofein nejvíce známe díky jeho stimulujícím účinkům na nervovou soustavu. Ráno nás probudí do nového dne, zvýší pozornost, když je potřeba, a odstraní únavu, když si nepřejeme usnout. Co na tom, že je vlastně dost návykový, když nám pomáhá se soustředit.

2. Léčí a stimuluje

Kofein má prokazatelné analgetické účinky a dokáže pomoci při léčbě některých typů migrén. Také pomáhá potlačovat příznaky astmatu, uvolňovat hladké svalstvo nebo stimuluje srdeční činnost. Také je známo, že odvodňuje organismus, proto dostanete v lepších kavárnách ke kafíčku i “panáka” obyčejné vody.

3. Kofeinem proti celulitidě

Kofein je účinný pomocník v boji s celulitidou! Dokáže rychleji a více vylučovat vodu z těla a působí také na lymfatický systém, který tělo zbavuje toxických látek. Zároveň kofein obsažený v kávě pomáhá urychlit spalování tuků a zrychluje metabolismus.

Zkuste doma využít silný kávový lógr na masáž problematických míst a ještě lépe k pravidelnému zábalu problémových partií. Můžete ho smíchat s kokosovým nebo jiným olejem a po vychladnutí nanášet na kůži. Je to levnější než stejné procedury v salonech a pokud budete poctivě aplikovat, účinky vás neminou. Nicméně, ani podobná kúra není samospásná a bude to potřebovat pohyb, tekutiny a správný jídelníček.

Kofein stimuluje růst vlasů Foto: Kofein stimuluje růst vlasůFoto: istock.com

4. Rostou po něm vlasy

Vědci úspěšně dokázali, že kofein stimuluje růst vlasových folikulů! Němečtí badatelé izolovali 600 vlasových folikulů z temena asi 20–30 mužů a pěstovali je v laboratoři. Zjistili, že přidání kofeinu stimulovalo u 46 % folikulů jejich růst. S kofeinovými produkty proti padání a pro růst vlasů se roztrhl pytel a nutno říci, že mnoho z nich opravdu dokáže pomoci s hustotou kštice. Aby kofein byl účinný, nechte šampon obsahující kofein na pokožce hlavy po dobu dvou až tří minut, aby mohl dobře proniknout do vlasových kořínků.

Pozor na rizika!

Kofein, ač se jeví jako báječný domácí pomocník, má i svá rizika, která je dobré znát. Vylučuje například z těla vápník, proto každý, kdo za den vypije dvě kávy, by měl vápník doplňovat. Zpozornět by měli také epileptici, protože kofein snižuje účinek některých léků proti epilepsii! Ani kojící maminky by neměly pít hodně kávy. Kofein totiž prochází do mateřského mléka a v době kojení by měl být strop jeden šálek kávy denně.

Pro “kafaře” jistě není novinkou, že při prudkém omezení počtu káv denně se mohou objevit abstinenční příznaky jako bolesti hlavy, ospalost, vyčerpanost, nervozita.

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Jestli se vaše tělo nechce vzdát ani jediného gramu, budete ho muset obelstít Foto:

Máte zpomalený metabolismus? Rozhýbejte ho!

Chtěli byste shodit pár přebytečných kilogramů, tak se snažíte správně jíst a k tomu cvičit. Váha se přesto nehne ani o píď a vy byste nejraději svůj boj vzdali. Na vině...

Článek

Pražená a nepražená, tedy zelená káva Foto:

Zelená káva jako prostředek na hubnutí: Opravdu to funguje?

Všeobecně známým pomocníkem na cestě za štíhlejší postavou je zelený čaj. V současné době ale jeho prvenství ohrožuje zelená káva, která se stala vyhledávaným podpůrným...

autor: KU

Horoskopy 2018

reklama

reklama