reklama

Jak předejít alergii na šperky

Ani bílé zlato nebo pozlacené šperky nejsou ideální Foto:
Ani bílé zlato nebo pozlacené šperky nejsou ideální
Foto: becauseclothing.com

Máte nový šperk, ale vyskočila vám po něm nepříjemná vyrážka, nehezky vás svědí kůže nebo máte z náušnic zanícené uši? Pravděpodobně vás potkala alergie na šperky, která je velmi běžná. Co bývá nejčastější alergenní látkou a jak se dá alergii předejít?

Jak alergii poznat

Svědění, vyrážka, zarudnutí místa, kde se šperk dotýkal pokožky, popřípadě i hnisání ušních dírek jsou běžné průvodní jevy takzvané kontaktní alergie na kovy. Projevy mohou být různě silné a není neobvyklé, že se začnou projevovat až v pokročilejším věku nebo dokonce u šperků, které dříve byly bezproblémové.

Co alergii způsobuje

Obvyklým mýtem o tomto typu kožní reakce je vžitý názor, že jde o alergii na stříbro. „Ta sice existuje, ale ve většině případů jde o přecitlivělost na mnohem běžnější nikl. Ten je spolu s mědí běžně přidávanou příměsí, která jinak křehké, měkké stříbro zpevňuje a dovoluje z něj tvarovat šperky. Podle statistik trpí alergií na nikl každý sedmý člověk. Přestože se spíše projevuje u žen, které nosí šperky častěji, ve stejné míře jsou na nikl alergičtí i muži,“ vysvětluje módní odbornice Petra Vacková z Vivantis.cz.

Článek

Ač jsou z papíru, vydrží tyhle šperky opravdu dlouho Foto:

Představujeme mladé tvůrce: K tvorbě origami šperků mě inspiruje samotný papír

Terezie Tunková stojí za značkou Atelier MATE. Má dvě životní vášně – skládá šperky z papíru a pořádá akce pro všechny milovníky autorské tvorby, Dyzajn market.

 

Jak alergii předcházet

Při alergii můžete léčit zpravidla jen její symptomy a preventivně předcházet jejímu vzniku. Nejčastější chybou je mytí a úklid bez toho, abyste si sundali šperky, především pak prsteny. Pod nimi totiž často uvíznou zbytky mýdla nebo čisticích prostředků, které rozpustí ochrannou vrstvu pokožky a nikl tak působí na nechráněnou kůži. Stejný efekt má pocení, protože agresivní soli v potu rovněž narušují ochrannou vrstvičku – proto není vhodné se svými ozdobami sportovat.

Článek

Zlato zdaleka neslouží jen pro okrasu Foto:

Magické zlato: Proč je opět trendy?

S nástupem bílého zlata, což je slitina zlata s nejméně jedním bílým kovem, obvykle niklem, manganem nebo palladiem, se klasické zlato pomalu začalo vytrácet. Teď je ale...

 

Jakým šperkům se vyhýbat

Ačkoliv se může zdát, že alergii způsobují především stříbrné šperky a o poznání dražší zlato je bezpečné, dáte-li si při výběru pozor na složení materiálu svého klenotu, nemusíte se vzdávat ani stříbra. Petra Vacková radí: „Šperky ze žlutého zlata by zpravidla alergii spouštět neměly, citlivější typy by se ale měly pro jistotu vyhýbat dekoracím pozlaceným, obzvlášť pokud je vrstvička zlata velmi tenká. Nesprávná je i pověra, že bílé zlato je pro alergiky ideální. Při výrobě šperku se totiž pro získání stříbrného vzhledu často používá právě alergenní nikl.“

 

Jaké šperky vybírat

Jak už bylo řečeno, žluté zlato alergii nevyvolá téměř nikdy a bílé zlato je zpravidla také neškodné – pokud šperkař může potvrdit, že při jeho výrobě nebyl použitý nikl, ale o něco dražší palladium nebo rhodium. „U stříbra je třeba vybírat šperky označené výhradně symbolem 925, kterým se puncuje sterling stříbro, k jehož tvrzení není zpravidla používaný nikl. Stoprocentně bezpečné jsou pak rhodiované stříbrné skvosty, které jsou hypoalergenní a odolnější proti oděru. Pro alergiky je vhodná i chirurgická ocel, která je v současnosti velmi oblíbenou náhražkou stříbra. Pokud se do šperku nebojíte investovat, pak alergiky určitě nezklame platina a titan,“ uzavírá módní odbornice.

Šperky jsou důležitou součástí především dámských outfitů a není třeba se jich vzdávat kvůli alergii. I pro citlivé jedince existuje široká nabídka šperků, jenom je nutné vybírat pozorněji a být opatrnější při jejich nošení.

Horoskopy 2018

reklama

reklama