reklama

Krásně opálená kůže bez loupání? Stačí vám horký vzduch!

Buďte na svou kůži hodní a nesmažte ji na přímém slunci Foto:
Buďte na svou kůži hodní a nesmažte ji na přímém slunci
Foto: iStock

Je jedinečná a nenahraditelná. Navíc zabírá největší plochu těla, takže bychom se jí měli náležitě věnovat, což bohužel neděláme. Muži se o ni nezajímají skoro vůbec, ženy sice ano, ale obvykle jen o některé partie, hlavně na obličeji. A skoro všichni jí škodíme tím, že ji v létě pečeme na slunci.

Co všechno „umí“

Kůže má tři vrstvy pokožku (epidermis), která se neustále olupuje a přibližně každé tři týdny dojde ke kompletní obměně, škáru (dermis) a vazivo (hypodermis), které obsahuje tukové buňky. O tom, jak je kůže důležitá, svědčí, že každý budoucí dermatolog musí ovládat i další medicínské obory – imunologii, neurologii, chirurgii, endokrinologii, revmatologii, ale i genetiku! Kůže slouží k vylučování chemických látek z těla prostřednictvím mazových a potních žláz, lze přes ni absorbovat dýchací plyny, umí vstřebat různé masti, které mohou působit uvnitř těla, je i skladištěm tuku. Nelze opominout barvu, kterou určuje melanin, karoten a hemoglobin.

Bylinky pro krásnou kůži

Podle východní medicíny, která vychází z toho, že všechno v lidském těle navzájem souvisí, má kůže nesmírně důležitou úlohu. Její stav výrazně zlepší koření a byliny, které podporují činnost jater, čistí krev a tím působí přímo. Byliny převážně hořké chuti (smetanka lékařská, pelyněk, kopřiva) působí nejlépe při léčbě ekzémů, z koření lze vyzdvihnout hlavně kurkumu, která má silný antioxidační i protizánětlivý účinek a její pravidelné přidávání do jídla zajistí zdravou pokožku mnohem lépe a laciněji než drahé masti. Vynikající bylinou je i Amrita (Tinospora cordifolia), čistí krev a podporuje léčbu. Stejně tak himálajská bylinka Kutki (Picrorrhiza kurroa), u níž je popsán velmi dobrý účinek při ekzému a dalších kožních nemocech, nebo amalaki neboli emblika lékařská, zvaná indický angrešt.

Se sprchou opatrně!

Podle zásad přírodní medicíny se doporučuje používat mýdlo na celé tělo v zimě pouze jednou až dvakrát týdně (!) a ne několikrát denně, zvlášť ne silně parfémované sprchové gely, které odstraňují přirozený maz a kůže je poté příliš suchá. V létě, kdy se víc potíme, vzniká vcelku pochopitelně problém se zápachem, který šíříme kolem sebe. Ale i zde se vyplatí investovat do mýdla, které neobsahuje chemické látky.

Jste to, co jíte

Jen málokdo si uvědomí, jak velký význam na stav pokožky má špatná životospráva. Je totiž přímo spojena s játry, která ji přes krev ovlivňují. Pokožce škodí hlavně pálivá, kyselá, smažená a slaná jídla, uzeniny, červené maso, dokonce i kysané produkty (jogurty, kefíry, slané, plísňové a tavené sýry), bílý cukr a pálivé koření.

Opalování ve stínu

Samostatnou kapitolou je opalování. Zatímco snědou pleť měli kdysi jen chudáci tvrdě pracující na slunci (šlechtici si potrpěli na čistě bílou, znamení modré krve, ušlechtilosti, u žen nevinnosti), dnes je naopak v módě. Problém je, že za atraktivní opálený vzhled se tvrdě platí poškozením DNA buněk kůže, zrychlením tvorby vrásek, o dost dřív se také objevují stařecké pigmentové skvrny a nevratné příznaky stárnutí kůže a to až o 10 let. I přes to všechno spousta lidí každoročně u moře opéká svá těla na slunci. Zbytečně. Prokázal to experiment, při kterém dermatologové z USA rozdělili letadlo turistů, kteří ještě nebyli u moře, do dvou skupin. První se opalovali přímo na slunci, druzí byli pod slunečníkem. Všichni používali stejné opalovací krémy a ve stejném čase. A po týdnu měli všichni úplně stejnou barvu pleti. Nejen sluneční paprsky, ale i horký vzduch totiž opaluje. Navíc stejně chodíme na přímé slunce, například když se koupeme, jen ne tak často. Jediný rozdíl mezi oběma skupinami byl, že z těch, kteří byli ve stínu, se ani jeden nesloupal….

Jan Janula

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Opalovací krémy nanášení Foto:

Mýty a pravdy o opalování

Sluneční záření a opalování jsou věčnými tématy. Jaká jsou fakta a co jsou pouhé mýty, které často mezi lidmi o opalování kolují? Jak využít slunce ve svůj prospěch a na...

Článek

8 domácích léků na kůži Foto:

9 léků na kůži spálenou od sluníčka, které najdete doma

Zkuste místo různých mastiček a prášků proti bolesti využít to, co máte v kuchyni.

Článek

Že opalování škodí zdraví? Ano, pokud to děláte špatně Foto:

Kult opálených těl: Proč tolik toužíme být opálení?

William Shakespeare ve svých dílech vyzdvihoval porcelánově bílou pokožku žen jako znak vznešenosti a krásy. Kdoví, co by tomu spisovatel řekl, kdyby se dnes, v 21....


Horoskopy 2018

reklama

reklama