reklama

Letní žabky: Co o nich nevíte a měli byste?

K vodě jsou ideální, ale nenoste je celý den Foto:
K vodě jsou ideální, ale nenoste je celý den
Foto: iStock

Konečně je tu čas, kdy můžete vklouznout do plážových botek, kterým u nás nikdo neřekne jinak než „žabky”. U sousedů směrem na západ jsou to flip-flops a miluje je celý svět. Víte ale, co se opravdu děje s nohama pokaždé, když je obujete? Máme pro vás pár zajímavostí o této populární obuvi.

Jsou tisíce let staré

Podle archeologů se žabky nosily už před 4000 lety ve starověkém Egyptě, kde sloužily jako běžná obuv. Egypťané je vyráběli spletením papyru nebo listů palem. Faraoni samozřejmě vlastnili luxusnější kousky ze slonoviny a zlata.

Zamilovali si je Američané

Moderní žabky zpopularizovali Američané po druhé světové válce. V padesátých letech si začali kupovat japonské sandály zori”, které držely na noze mezi palcem a ukazováčkem nohy. O dekádu později se ujal název flip-flops” podle zvuku, který při chůzi botky vydávaly.

Žabky brání v chůzi

Když nosíte žabky, držení vašich prstů se změní. Prsty mají tendenci žabku neustále přidržovat, aby  nesklouzla, a tím celá noha změní držení a tonus. Určitě víte, že v žabkách daleko neutečete a lézt v nich někde v terénu se rovná harakiri. Ortopedi je zkrátka nemilují. Dlouhodobé nošení žabek způsobuje kladívkové prsty a další deformace nohy.

Žabky ubližují držení těla

Podle lékařů žabky příliš nepřispívají ani ke správnému držení těla. Člověku totiž chybí podpora, a jak se snažíte v žabkách balancovat, ovlivňuje to i další velké klouby v těle. Vaše kolena, boky nebo i celá páteř se dostávají do nepřirozené polohy a samozřejmě tím trpí.

Žabky v Bílém domě

Když se americký ženský lakrosový tým Severozápadní Univerzity dočkal pocty přijetí v Bílém domě samotným prezidentem Bushem, dočkal se na oplátku prezident pohledu na nohy sportovkyň v žabkách. Byl z toho malý módní skandálek, kdy si američtí odborníci na etiketu otírali potem zvlhlá čela. Nicméně sportovkyně toho ihned využily a žabky vydražily ve prospěch jejich fanouška trpícího rakovinou. 

Obama v žabkách

Prezident Obama naopak neváhal obout sebe i celou rodinu do žabek při dovolené na Havaji a stal se tak prvním americkým prezidentem vyfoceným s žabkami na nohou. Fotka rozesmátých Obamových v žabkách se pak stala hitem obálky New York Post.

Žabky za bezmála půl meganejdražší žabky na světě Foto:

Pravděpodobně nejdražší žabky světa stojí 18 000 dolarů, což je při současném kurzu asi 423 000 korun. Vytvořil je v Los Angeles umělec David Palmer pro značku Chipkos. Možná vás překvapí, že zcela postrádají drahokamy ani nejsou ze zlata. Peníze z jejich prodeje šly na zachování 100 000 čtverečních stop deštného pralesa v Kostarice.

Foto: Chipkos

Mají svůj svátek

Nejen matky, děti nebo váleční veteráni, ale i žabky mají svůj svátek. Třetí pátek v červnu byl vyhlášen “mezinárodním dnem flip-flops”. Nemusíte ale litovat, že jste letos tento svátek dostatečně neoslavili. Nejde totiž o nic světového, protože tento den slávy vyhlásil americký řetězec bister Tropical Smoothie Café a v tento den se tam mohou zákazníci v žabkách těšit na drink zdarma.

Ještě si je nechte

I přes všechna varování o jejich dopadu na ortopedické zdraví člověka to s žabkami nebude tak hrozné. Především si uvědomte, kam je tato obuv určena: k bazénu a na pláž. Přesně tam je noste! Jakmile v nich přestanete běhat po městě celý den, budete v pohodě.

-ku-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

S bolestí zad si nezahrávejte Foto:

Proč stále víc třicátníků bolí záda? Může za to i špatná obuv

Patálie s páteří se netýká jen lidí starších a lidí ve středním věku, bolesti zad se nevyhýbají ani dětem.

Článek

"Bosá obuv" může vážně poškodit vaše zdraví Foto:

"Bosá obuv" může vážně poškodit vaše zdraví

Módní vlna barefootové obuvi, tedy tzv. bosého obouvání, již dorazila i do Česka. Odborníci však varují uživatele, že pokud ji neužívají pouze v přírodním terénu, hrozí...

Článek

Žabky - neodmyslitelná součást léta Foto:

Žabky - neodmyslitelná součást léta + tipy, které si pořídit

Žabky bezpochyby patří k nejoblíbenějšímu druhu letní obuvi. Nosí je ženy, muži, děti celé léto a téměř všude.

Horoskopy 2018

reklama

reklama