reklama

Mastná, suchá, smíšená či normální. Jak poznám, jaký je můj typ pleti?

Jaký je můj typ pleti? Foto:
Jaký je můj typ pleti?
Foto: istock.com

Stav pleti je základem krásy, a proto je důležité se o ni pečlivě starat. K tomu, abychom mohli správně volit kosmetické produkty, které o pleť pečují, a abychom se k ní chovali tak, jak si to zaslouží, musíme nutně znát svůj typ pleti.

Klíčem ke zdravé pleti je navyknout si na způsob péče, jaký vyhovuje vám i vaší pokožce. V každém období života i vzhledem k ročnímu období vyžaduje pokožka jinou péči. Je třeba svůj způsob péče těmto změnám přizpusobit.

Normální pleť

Pokud máme normální typ pleti, necítíme ji napnutou nebo příliš promaštěnou. Póry jsou viditelné, ale nejsou rozšířené a ucpané. Kůže je bez vrásek, pružná, svěží, sametová. Jde o ideální typ, vyskytující se bohužel velmi zřídka.

Smíšená pleť

Kombinovaná pleť je smíšená se suchými místy a promaštěním. Suchost se obvykle projevuje na tvářích a mastnější oblast je v takzvané T zóně (čelo, nos, brada) v důsledku nerovnoměrně rozložených mazových žláz. Většina žen má tento typ pleti.

Mastná pleť

Textura mastné pleti je velmi hrubá, lesklá, vykazuje viditelně zvětšené póry, projevy akné, komedomy, zánětlivé procesy kůže. Zvýšenou produkcí mazu a potu je pleť nedostatečné okysličovaná a prokrvovaná. Tento typ pleti však stárne nejpomaleji.

Suchá pleť

Drsná, křehká, popraskaná, zarudlá pokožka značí suchý typ pleti. Vlivem nedostatečně vyvinutých mazových a potních žláz se projevuje viditelnými krevními cévkami (vlásečnice), bledostí, neviditelnými póry, které se téměř nikdy neucpávají. Tento typ pleti stárne nejrychleji.

Dalším důležitým faktorem pro poznání pleti je i roční období a aktualní stav pleti. Pleť může být dehydratovaná, unavená, neprojasněná, stárnoucí.

Co když typ pleti nezvládnu určit?

Nejlepší způsob, jak poznat svůj typ pleti, je po dokonalém odlíčení a dočištění pleti postavit se před zrcadlo a pozorně prohlédnout svoji pleť, všimnout si i těch nejmenších nedostatků.

Pokud nedokážete určit svůj typ pleti i poté, co jste se seznámili se základem teorie, nebo vás trápí ještě jiné problémy s pletí, doporučujeme zajít za odborníkem – kosmetičkou. Ty vám provedou diagnostiku pleti a rády vám poradí, jak správně o vaši pleť pečovat a které produkty jsou pro vás nejvhodnější.

Autorka: kosmetička Soňa Schweitzerová ze salonu Silky Salon

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Nakrmte pleť zevnitř Foto:

Jídelníček pro krásnou pleť: 5 tipů, jak ji rozzářit

Tím, co vkládáme do úst, neovlivňujeme jen kondici našeho těla, ale také stav pleti. Právě krásná, čistá a zářivá pleť dokáže pozvednout celkový vzhled víc než cokoliv...

Článek

Akne se nejčastěji objevuje v oblasti obličeje Foto:

Příroda ve službách krásy a zdraví: Zatočte s pupínky bez chemie

Kůže vypovídá o stavu vnitřních orgánů. Když chcete úspěšně léčit akné, nestačí ošetřovat pokožku zvenku, je potřeba vyčistit celé tělo. Odvary, obklady, čaje a jiné další...

Článek

Akné, strie, pihy, vrásky, celulitida, vytahaná kůže...  Foto:

Kosmetické strašáky každé generace: Jak se s nimi poprat ve 20, 30, 40 i 50 letech?

S jednotlivým věkem přicházejí různorodé problémy s naší pletí. Jak se zbavit nejpalčivějších estetických nešvarů, ať už je vám 20 nebo 50?

Horoskopy 2018

reklama

reklama