reklama

Módní ikony 20. století: Coco Chanel a její rivalka

Coco Chanel a Elsa Schiaparelli  Foto:
Coco Chanel a Elsa Schiaparelli
Foto: Wikicommons

Módní trendy určují slavné osobnosti, ať už jde o geniální návrháře nebo špičky showbyznysu, jejichž odkaz nosíme dávno po tom, co na molech září někdo jiný.

Skromná Coco Chanel (18831971)

Gabrielle Coco Chanel pocházela z opravdu skromných poměrů. Byla nemanželským dítětem a po smrti matky strávila několik let v klášteře, kde si všímala účelného oblečení jeptišek. Tuto zkušenost využila později, když uvolnila ženy z korzetu a do módy zavedla jednoduchý a praktický styl.

Jako první také prosadila černou barvu, která byla původně jen pro komorné a služebnictvo – přesto ji Coco vnutila svým bohatým zákaznicím. Prý se jim chtěla pomstít za to, že s ní na začátku století, když ještě nic neznamenala, zacházely jako s hadrem.

Jejím nejproslulejším modelem jsou univerzální malé černé šaty, kterými povýšila módu pro služky do oblasti haute couture.

Coco Chanel a její šaty - Obrázek 1 typické malé černé Foto:

Éterická Elsa Schiaparelli (18901973)

Schiaparelli byla největší rivalkou Coco Chanel, se kterou se nenáviděly – nejen proto, že si navzájem přetahovaly společné zákaznice. Byly totiž rozdílné jako den a noc – zatímco praktická Chanelová o sobě říkala, že je pouhá švadlena, Schiaparelli se pokládala za umělkyni a vyžívala se ve snech a naivních motivech psíků, balónků a motýlů.

Elsa Schiaparelli  - Obrázek 1 Foto:

Zatímco Chanel byla orientovaná pravicově a nacionalisticky, Schiaparelli byla plná levicových ideálů, kvůli kterým také přijala pozvání do Ruska, kde se na přání Stalina snažila postavit na nohy sovětský textilní průmysl. Coco si také v životě musela všecko vydřít, kdežto Elsa měla zázemí ve své aristokratické rodině a to jí dávalo prostor experimentovat.

Inspirovala se v surrealismu – spolupracovala se Salvadorem Dalím a řadou dalších umělců. Nechala ženy kráčet v kloboucích, které vypadaly jako konzervy na talíři a v šatech, které vyhlížely jako kusy nábytku. Světu tak ukázala, že věci nemusejí být takové, jaké se na první pohled zdají.

Přečtěte si také:

Článek

Iris Apfel pro Happy Socks Foto:

Fenomenální Iris Apfel: 95letá designérka a módní ikona

Nejnovější trendy ignoruje, má ráda bohatost vycházející z hippies, kterou uklidí do elegantnější podoby - taková je Iris Apfel. Fascinující dáma "v letech", kterou jen...

Článek

Šest kabelek zvěrokruhu Foto:

4 kabelky zvěrokruhu aneb Co o vás říká vaše taška?

Věděly jste, milé dámy, že obyčejná kabelka o vás může prozradit opravdu hodně informací? Třeba i to, jaká opravdu jste, jaký je vás milostný život a co vás čeká. Své o...

Článek

Jarní trendy 2017 Foto:

Jarní trendy podle Shopaholic Nicol a Iny T.

V posledních dnech to vypadá, že jaro se pomalu ale jistě blíží. Proto je nejvyšší čas se podívat, jaké módní kousky bychom si měli pořídit. A zeptali jsme se těch...

-mm-

Horoskopy 2018

reklama

reklama