Opalovací krémy: 4 omyly, kvůli kterým se můžete pěkně spálit

I když všichni dobře víme, že je opalování nezdravé, je snědá pokožka stále považována za atraktivnější než bílá neopálená. Kůži sice můžeme do značné míry ochránit pomocí krémů, jenže je stále mnozí používají špatně. Jinak bychom asi nevídali na pláži tolik spálených krků a ramen.

Sluneční záření nezpůsobuje jen viditelné spálení kůže, ale také její předčasné stárnutí, vrásky nebo rakovinné bujení. Kůže si navíc všechna předchozí poškození slunečním zářením pamatuje, a ta se potom sčítají. Velmi nežádoucí je slunění u dětí. Opalování v dětském věku patří mezi nejvýznamnější přispěvatele k výskytu rakoviny kůže v pozdějších letech.

SPF neboli ochranný faktor: Stoprocentní ochrana neexistuje

Při koupi opalovacího přípravku se většina z nás orientuje zejména podle výše ochranného faktoru (SPF). Co ale tato čísla říkají? Především neplatí, že krém „padesátka“ ochrání kůži dvakrát déle nebo dvakrát více než „pětadvacítka“. Ochranná funkce krému na opalování totiž neroste ani neklesá úměrně s číslem ochranného faktoru.

„V praxi to znamená, že přípravek s faktorem 15 ochrání před UVB zářením z 93 %, krém s ochranou 30 odfiltruje 97 % UVB záření, přípravek s faktorem 50 pak 98 %. Nad SPF 50 se míra ochrany významně nezvyšuje, takové výrobky se proto mohou nazývat jen jako 50+. Nejnižší míru ochrany před sluncem poskytují přípravky s faktorem 6. Mléka a krémy s nižšími hodnotami již nelze označovat jako ochranné proti slunečnímu záření,“ dodává Daniel Pavlis, vedoucí redakce časopisu dTest. Je také třeba mít na paměti, že přípravek na opalování, který lidské kůži zajistí stoprocentní ochranu proti ultrafialovému záření, neexistuje.

Aby člověk věděl, jak často se namazat, měl by znát svůj fototyp. Každá pokožka má individuálně nastaven takzvaný sluneční budík. Když zazvoní, je třeba zpozornět, kůže v tom momentě přestává být přirozeně chráněna a potřebuje pomoc zvenčí. Řeč je o čase, během kterého dokáže naše tělo odolávat UV paprskům, aniž by došlo k poškození kůže. Tento čas, známý jako minimální erytémová dávka, je určen fototypem. „Fototyp lze jednoduše určit podle barvy očí, barvy vlasů a barvy kůže. Například fototyp I má práh zčervenání přibližně 10 minut. Vyšší fototypy než fototyp III se v české populaci příliš nevyskytují,” uvádí Alena Machovcová, primářka dermatovenerologického oddělení FN Motol. Číslo SPF vyjadřuje násobek minimální erytémové dávky nebo ještě jednodušeji – udává, o jaký čas dokážeme vyčerpání minimální erytémové dávky oddálit.

Voděodolné přípravky nejsou tak voděodolné

Taky jste si mysleli, že voděodolný přípravek na opalování stačí namazat jednou a už jej není potřeba mezi koupáními znovu nanášet. „V případě, že je krém nebo mléko voděodolné, znamená to, že lidskou kůži chrání po omezenou dobu během koupání. Ale neznamená to, že je stejně účinný i po něm. Ochranná vrstva je totiž vystavována působení vody a rychle se smývá. Po každém koupání je potřeba ochrannou vrstvu opalovacího přípravku obnovovat, totéž pak platí i v případě, že se člověk zapotí,“ upozorňuje Daniel Pavlis. Ochranný faktor také snižuje tření osuškou nebo používání mýdla při sprchování.

Existují dvě úrovně voděodolnosti. Voděodolné přípravky musejí po dvakrát dvaceti minutách ve vodě vykazovat alespoň poloviční ochranný faktor než před koupáním. Vysoce voděodolné musejí tuto podmínku splnit i po čtyřikrát dvaceti minutách.

Opalovací krémy pro děti? Jiný obal, stejný obsah!

Opalovací přípravky se jako většina kosmetiky, která se nesmývá, vstřebává z velké části do pokožky, navíc je žádoucí aplikovat je několikrát denně. Proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti při výběru těchto výrobků jak pro děti, tak pro dospělé. „K výrobě opalovacích krémů pro děti a pro dospělé se používají stejné suroviny, mnohdy i ve stejném poměru. Jediným rozdílem mezi opalovacími přípravky pro děti a pro dospělé bývají často pouze veselé obrázky zvířátek a rozesmátých opálených dětí na obalech dětské kosmetiky a mnohdy také vyšší cena, “ vysvětluje Daniel Pavlis.

Mažeme málo

Aby dokázal opalovací přípravek správně ochránit, je zapotřebí používat ho v dostatečném množství. Zahraniční průzkumy naznačují, že až dvě třetiny z nás si nanesou méně opalovacího krému, než je jeho doporučené množství, čímž nevědomky snižujeme SPF faktor. „Informace o správné dávce však na obalech často chybí, a tak je dobré si zapamatovat, že 6 čajových lžiček (nebo 36 gramů) by mělo pokrýt tělo dospělého člověka při každém namazání. U dětí pak postačí méně, úměrně jejich velikosti,“ dodává Daniel Pavlis. Většina lidí užívá asi polovinu tohoto množství a třetina spotřebitelů se maže až přímo na slunci. Správné načasování je přitom pro ochranu pokožky důležité, ideální doba k nanesení je 30 až 15 minut před vystavením slunci a každé dvě hodiny je třeba jej opakovat.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.