Móda a krása

4. července 2015 04:30

Anna Kopečková

Opalovací prostředky: Vše, na co jste se ještě chtěli zeptat

O opalovacích přípravcích se toho napsalo již mnoho a člověk často už neví, jak se v nich vyznat a čemu věřit. Zeptali jsme se proto odbornice na krásu na pár věcí, abychom se při nákupu "opalováků" ani při samotném opalování nespálili.

Je třeba si vybírat prostředek podle toho, jestli jedeme na hory, k moři či na pěší turistiku v nížinách? A stačí jeden přípravek na celé tělo?

Záleží na míře slunečního záření, kterému se budeme vystavovat. Ve vyšších polohách, a to známe i ze zimního lyžování, je míra slunečního záření vyšší než v nížinách. Stejně tak sluneční paprsky zesiluje přítomnost vody, která je ještě odráží – to platí u moře, na koupališti a stejně tak u bazénu doma. Pro pobyt na slunci používejte v létě přípravky s minimální ochranu SPF 30.

Na obličej používejte přípravek speciálně určený pro tuto partii, dle typu pleti pak zvláčňující, nebo matující. Měl by vždy mít faktor 30–50, nebo takový, který průnik slunečních paprsků úplně blokuje. Rty potřebují svou ochranu také, naštěstí je v drogeriích a lékárnách spousta pomád a balzámů na rty (a nejsou ani drahé), které poskytují ochranu proti UV záření. Mazat si i rty opalovacím krémem není ideální už kvůli tomu, že tyto krémy nejsou vhodné k požití a nemají ani příjemnou chuť a konzistenci vhodnou pro ústa.

TRVANLIVOST

Je možné použít opalovací prostředek z minulé dovolené? Jak dlouho opalovací přípravek vydrží?

Pokud jste byli na zimní dovolené na horách, opalovací přípravek pravděpodobně použít můžete – protřepte jej, vymáčkněte trochu do dlaně a sledujte jeho barvu, vůni a konzistenci. Pokud se něco z toho změnilo, na opalování jej už nepoužívejte (zejména pokud je žluklý). Opalovací přípravky mají na sobě zpravidla uvedeno datum trvanlivosti (expirace). Pokud se pohybujeme v době trvanlivosti, je důležitý také symbol krabičky nebo kelímku s krémem, v němž je uvedeno číslo. To udává počet měsíců od otevření, kdy je možné opalovací mléko použít. Obvykle bývá u opalovacích přípravků 6–12 měsíců, proto je po zimní dovolené možné přípravek ještě použít, ale ten z loňského léta už nemá potřebné ochranné vlastnosti.

Pozor si ale dejte i na skladování přípravků, měli byste je uchovávat v neprůsvitné nádobě při teplotě do 25 °C. Takže pokud s vámi stráví opalovací mléko týden v kuse na přímém slunci mořské pláže nebo u rybníka, rovnou jej po sezóně vyhoďte nebo použijte na promazání suchých pat. Co na etiketě najdete dále: údaj o SPF (viz otázka níže), někdy IR-A (ochrana před slunečními paprsky z infračervené části spektra), údaj o ochraně UVB a UVA (více níže).

VODĚODOLNOST

Opravdu existují celodenní a voděodolné krémy? Znamená to, že se mohu krémem namazat jednou denně a bez starostí se slunit?

Opalovací přípravek, který by vás po jednom namazání chránil celý den, neexistuje. Přípravky se z kůže smývají potem a vodou, ale také ležením na dece nebo utřením do ručníku. Pokud je opalovací mléko voděodolné, znamená to jen to, že vás po určitou dobu ochrání i při koupání. Tyto přípravky se testují tak, že musí vykazovat po dvakrát dvaceti minutách (voděodolné) nebo po čtyřikrát dvaceti minutách ve vodě (vysoce voděodolné) minimálně poloviční ochranný faktor oproti měření před koupáním. Jestliže se po 20 minutách ve vodě snižuje ochrana na polovinu, je samozřejmě nutné se po osušení namazat znovu. I při běžném pobytu na slunci (pochůzky venku) je dobré přimazávat opalovací krém na volné části těla každé 2 hodiny.

DOMÁCÍ OPALOVACÍ KRÉMY

Lze použít po domácku vyrobený opalovací krém? Je možné, že mě takový přípravek ochrání?

Je vědecky dokázáno, že i přírodní suroviny poskytují ochranu proti UV záření. Například olivový olej má SPF téměř 8, kokosový olej SPF 7, mandlový olej necelých 5, pomerančový olej skoro 4, bílý prášek oxidu zinečnatého má SPF 20 a bambucké máslo má SPF 4–5. Zastánci výroby domácích opalovacích krémů je preferují proto, že z běžně kupovaných opalovacích prostředků se chemické nebo mikroskopické fyzikální filtry dostávají do organismu a je obtížné je vyloučit. U přírodních surovin toto vstřebávání nepředstavuje takovou hrozbu pro zdraví.

Nevýhodou domácích opalovacích krémů je jejich nízká trvanlivost (neobsahují konzervanty, jsou tedy náchylnější na vysoké teploty i zanesení nečistotami) a neověřitelné přesné SPF – záleží na kvalitě použitých surovin. Pokud je podomácku vytvořený opalovací krém čerstvý, neměl by díky použitým surovinám škodit, nejvýše nebude fungovat proti slunečnímu záření. Stejně jako na průmyslové vyráběné opalované přípravky se i vůči domácím mohou projevit alergie dané přítomností některých látek.

OPALOVACÍ PŘÍPRAVKY PRO DĚTI

Vyplatí se koupit opalovací přípravek pro dítě? Jaké by měl splňovat požadavky? Co je u něho nejdůležitější?

Děti bychom měli chránit přípravky s vysokou nebo velmi vysokou ochranou. Batolata a kojenci nutně potřebují pokrývku hlavy, protože dětská pokožka je vůči slunečnímu záření náchylnější než dospělá. Navíc všechna spálení si kožní buňky „pamatují“ na celý život. Děti by neměly chodit na intenzivní polední slunce (mezi 11. a 15. hodinou), kdy je riziko spálenin nejvyšší. Opalovací přípravky pro děti jsou většinou dražší než ty pro dospělé. Fakt je ten, že kvalitní opalovací mléko se SPF 30 nebo 50 a více (vysoká nebo velmi vysoká ochrana) je pro děti vhodné i tehdy, když to nemá napsané na etiketě. Přípravky určené dětem by neměly obsahovat rizikové látky (ale to platí i pro kosmetiku určenou dospělým), například parabeny, které poškozují hormonální systém. U dětí dvojnásob platí pravidlo o nepoužívání prošlého nebo dlouho otevřeného opalovacího přípravku. Na pláž navíc doporučuji chodit s malou termotaškou, ve které jsou krémy uchovány přes noc v lednici, a udržuje nám přiznivé „klima“ pro krémy i po dobu několika hodin na pláži.

SPF, UV, OF

Jaký je rozdíl mezi SPF faktorem a UV faktorem?

Sun Protection Factor (SPF) znamená totéž, co ochranný faktor (OF) nebo UV faktor (toto označení se používalo dříve): udává, nakolik je přípravek schopen zachytit a pohltit UV záření při nanesení přípravku na kůži ve vrstvě s tloušťkou 2 mg/cm2. Toto pohlcení se děje pomocí UV filtrů (chemické, fyzikální nebo hybridní).

SPF je násobkem doby, po kterou lze vystavovat kůži slunečnímu záření, aniž by se spálila. SPF 30 odfiltruje přibližně 96,7 % UV záření a SPF 50 blokuje 98 % UV záření. U SPF 50+ je ochrana jen mírně vyšší. Čím vyšší je SPF, tím vyšší je ochrana před UVA a UVB zářením. SPF hovoří o ochraně před UVB zářením (způsobuje hnědnutí kůže, zarudnutí, viditelné spálení), zatímco UVA (způsobuje stárnutí pokožky, tvorbu vrásek, stařeckých skvrn) uvedené v kroužku znamená, že ochrana před UVA dosahuje nejméně třetinu výše UVB ochrany.

Na otázky odpovídala odbornice na krásu a majitelka Petra Clinic Petra Řehořková.

Sdílejte článek
Štítky sluneční energie opalovací krém ultrafialové záření

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.