reklama

Podpatky: Kde se vzaly a proč nás tak berou? A které si vybrat?

Podpatky: Kde se vzaly a proč nás tak berou? A které si vybrat? Foto:
Podpatky: Kde se vzaly a proč nás tak berou? A které si vybrat?
Foto: istock.com

Zdá se, že světu vládnou tenisky a dobře tak. Jsou pohodlné, stylové a praktické. Sexy? Pardon, tenisky, ale to privilegium patřilo a patří milovaným i opovrhovaným podpatkům. Tomu trochu bizarnímu vynálezu, který dělá tak proklatě dlouhé nohy…

Kde se vzaly? A proč tolik očarovaly fantazii mužů a marnivost žen? Podpatky, i přes teniskovou invazi, zcela jistě neřekly své poslední slovo. Jen si užijte svou slávu, sneakersy, conversky, kedsky a vy všechny ostatní placaté boty, čas elegantních lýtek balancujících vysoko nad zemí zase přijde. A my budeme připravené…

První je měli chlapi

Prvenství v nošení podpatků mají překvapivě chlapi! Vysoký podpatek býval původně určený pro významné pány z vyšších vrstev. Byl jakýmsi společenským odznakem, podobně jako jsou dnes šíleně drahé hodinky a nablýskaná limuzína. Sám Ludvík XIV., mimochodem 163 cm vysoký milovník vysokých podpatků, vydal edikt, že tyto privilegované boty smí nosit jen členové jeho dvora a nikdo jiný.

Dílo ďáblovo

V Americe byl dokonce vydán takzvaný „podpatkový zákon“, který zakazoval tyto boty nosit. Když ho žena porušila, byla prohlášena za čarodějnici a upálena. Velký rozmach lodiček pak nastal až po roce 1860 a ve 20. století se pak staly doslova masovou záležitostí.

PŘEČTĚTE SI: PODZIMNÍ BOTY – V JAKÝCH LETOS NEŠLÁPNETE VEDLE?

Benátské šílenství

Předchůdce podpatků bychom však dohledali až v dávném Orientu a odtud se ve středovku dostaly do Benátek, kde způsobily módní šílenství. Když si představíte křivolaké benátské uličky a “štekle" vysoké až 80(!) cm…

Které vybrat?

Chceme-li být večer “za krásné”, bez podpatků se to zkrátka neobejde. I kdyby měly být ve vašem botníku jen jedny jediné, občas budete ráda, že tam na vás čekají. A z jakých můžete vybírat?

  • Lodičky

Naprostá klasika, která nikdy neurazí. Hodí se na jakoukoliv příležitost a nikdy nezklamou. Měly by být, alespoň jedny s uzavřenou špičkou, v botníku každé ženy. Nejlépe v neutrální barvě, jako je černá, šedá nebo béžová. Ty se totiž hodí ke všemu!

  • Jehly

Utratenké, ultrasexy, zcela nepohodlné. Ale o komfort tu nejde! Možná je to už fetiš, protože jehly evokují sex a erotické dusno. Takzvané silettos se mohou pochlubit nejvyššími podpatky vůbec. Je na nich těžké držet stabilitu a než v nich vyrazíte do společnosti, raději doma potrénujte!

  • Banánky

Tvar podpatku je zaoblený směrem ke špičce a bude to trochu houpat. Tento model proslavila v roce 2011 Miuccia Prada, která je předvedla v kolekcích značek Miu Miu i Prada.

Na "banánkový" podpatek je potřeba si chvíli zvykat Foto: Na "banánkový" podpatek je potřeba si chvíli zvykat. Foto: Prada

  • Kačenky

Musíte vydržet celý den na podpatcích? Představa nic moc, že. Zachrání vás takzvané kitten heels, u nás známé jako kačenky. Jsou to podpatky, ale ne příliš vysoké ani tenké. Takové akorát, ve kterých to ustojíte bez úhony. Nevýhoda je, že prostě nemají ten správný šmrnc a můžete v nich vypadat jako stará mladá. Pozor by si měly dávat ženy, které se nemohou pochlubit vysokou a subtilní postavou.

  • Výška bez podpatku

Tak tohle je už velká extravagance! Foto:

Když v nich vyrazila Victoria Beckham, musel ji podpírat její fešný manžel David. I přes velkou extravagantnost těchto šílených bot, se stále na molech objevují. V ulicích nikoli. Pokud nejste Lady Gaga nebo nejdete na hollywoodský večírek, raději je vynechte.

  • Klíny

Podpatky vás deprimují, ale chcete efekt prodloužených nohou? Potom rozhodně sáhněte po botách na platformě nebo na klínu. Můžete si vybrat: platforma po celé délce boty nebo klínek místo podpatku. Pokud máte pár kil navíc, jsou pro vás tyto kousky naprosto ideální.

  • Silné

Je skvělé, že nejžhavější podpatkový trend je právě bytelnější silný podpatek! Můžete se procházet po městě, po kočičích hlavách, klidně i v dešti. Nezklamou v žádné situaci. Silné podpatky jsou velmi praktické a přitom šik. Do nich, než je vystřídají opět tenké!


Autor: KU

Přečtěte si také další články na téma podpatky:

Článek

Botičky za pár miliard Foto:

Beyoncé si vyšlapuje na diamantových podpatcích – Kolik takové boty stojí?

Beyoncé se rozhodně nedrží zpátky, co se týká utrácení za její hadříky a botičky. A proč by také měla, vždyť je to jedna z největších světových hvězd, která vydělává...

Článek

Inspirace na nákupy - boty na vysoké platformě Foto:

Boty na platformě: proč alespoň jedny vlastnit + nákupní tipy

Milujeme platformy! Plní funkci jako podpatky, krásně nám produlužují nohy, máme díky nim ladnější krok a hlavně (!) nás tolik nebolí večer nohy, jako kdybychom obuly jehly.

Horoskopy 2018

reklama

reklama