reklama

Pozor na balzám na rty! Může způsobit víc škody než užitku

Jestli pořád natíráte a rty jsou přesto suché, možná je na čase vyměnit balzám na rty Foto:
Jestli pořád natíráte a rty jsou přesto suché, možná je na čase vyměnit balzám na rty
Foto: Thinkstock

Popraskané rty, kdo by to neznal, obzvlášť během zimy. V obchodech nám nabízejí tisíce výrobků, které slibují našim rtům úlevu a maximální hydrataci. Tyčinky na rty často vypadají i voní lákavě, ale mohou obsahovat zbytečné přísady, které váš problém pouze zhorší.

Co je tedy nejdůležitější sledovat při nakupování balzámu? Kombinaci přísad, které hydratují, a těch, které mají udržet vlhkost rtů a vytvářet na rtech jakousi ochrannou vrstvu. Naše rty jsou poměrně teplé, proto balzám taví a hydratační složky se tak mohou do vysušených rtů lépe absorbovat. Pak začne působit i druhá skupina látek, která vytvoří na ústech určitou ochrannou bariéru. Díky tomu se voda ve rtech udrží a zároveň se zabrání její ztrátě odpařováním.

V ideálním případě preferujte balzámy, které obsahují oba dva typy složek – nejen hydratující, ale i zachovávající vlhkost. Mezi zvlhčovače patří například bambucké máslo nebo olej z pupalky, do druhé skupiny třeba včelí vosk, vazelína nebo parafín.

Ochrání vás před sluncem?

Dále je důležité se při výběru zaměřit i na to, jestli má tyčinka na rty SPF (ochranný slunečný faktor). Lidé totiž velmi často zapomínají, že by měli před slunečním zářením chránit i rty. Můžete zkusit ochranný balzám s oxidem zinečnatým, díky němuž dochází k zabránění negativních účinků slunečního záření. Pokud nemá váš balzám SPF, zkuste si na rty kromě hydratačního balzámu nanést po jeho zaschnutí i vrstvičku opalovacího krému.

Článek

Bez balzámu ani krok! Foto:

Balzám na rty: 8 znaků, že jste na něm opravdu závislá

Někdo musí mít u sebe neustále rtěnku nebo krém na ruce. Vy zase lůj na rty.

 

Jestliže chcete mít sametově jemné rtíky, zkontrolujte ve složení balzámu, zda se tam nenacházejí nějaké dráždivé složky, kterým je lepší se vyhnout. O co konkrétně se jedná? Určitě se zaměřte na následující.

1. Vůně

Aroma květin, citrusů a dalšího ovoce nebo třeba žvýkačky vám sice může připomínat dětství, ale v tomto případě se moc nostalgie nevyplácí. Mnoho z nás má totiž na přísady, které se přidávají do balzámu proto, aby voněl a působil lákavěji, alergii. Často na ně rty reagují podrážděně.

Na vině jsou nejčastěji látky zvané cinnamáty, které se do přípravků přidávají právě díky jejich lákavé vůni a zároveň proto, že působí coby sluneční filtr pohlcující UV záření. Někdy ovšem může dojít po nanesení balzámu s cinnamáty k alergické reakci na světlo.

2. Fenol nebo mentol

Ačkoliv můžete u těchto složek vnímat, že vám rty krásně ochladí, zklidňují a hydratují a vy máte pocit, jako by se léčily, nenechte se mýlit. Odborníci doporučují, abyste se balzámům s těmito látkami raději vyhnuli. Ve skutečnosti totiž mohou tyto výrobky způsobit podráždění vašich rtů a zvýšit jejich citlivost.

3. Vitamín E

Ohledně přínosu vitamínu E se odborníci neshodují. Zatímco jedni tvrdí, že může uživatelkám a uživatelům způsobovat alergické reakce, jiným výzkumy prokázaly, že jsou na něj alergie velmi vzácné. Odpůrci vitamínu E uvádějí jako jeho dobrou alternativu včelí vosk, který udrží rty více hydratované a navíc bez rizika podráždění.

-šp-

Článek

Co prozradí rty o vašem zdraví? Foto:

RTY: Co všechno mohou prozradit o vašem zdraví?

Vaše rty vypovídají o vašem zdravotním stavu víc, než si možná myslíte. Různé nedokonalosti totiž mohou upozorňovat i na vážné zdravotní problémy.


Článek

krásné rty hlavní Foto:

7 tipů pro krásnější rty: Zaručeně fungují a budou vás bavit

Podívejte se na zajímavé novinky určené pro nepřehlédnutelný půvab rtů.

 


Horoskopy 2018

reklama

reklama