reklama

Prsteny: Kde se vzaly a na kterých prstech je (ne)nosit?

Prsteny: Kde se vzaly a na kterých prstech je (ne)nosit? Foto:
Prsteny: Kde se vzaly a na kterých prstech je (ne)nosit?
Foto: iStock

Prsteny se odedávna nenosí jen jako ozdoba, ale pro svého majitele většinou něco důležitého symbolizují. Svou roli hraje i to, na kterém z prstů prsten nosíme. Mnohé to o nás totiž vypovídá.

Jde o nejčastější doplněk (společně s řetízky na krku) a zároveň symbol. Kromě starobylých, hlavně pečetních, úředních a církevních se nejčastěji pochopitelně používá zásnubní (znali je už staří Egypťané) a snubní prsten. Traduje se, že nasazení prstenu ženě jako povinnou součást svatebního obřadu zavedl papež Mikuláš I. v devátém století. Vzájemná výměna prstenů ale začala až v roce 1940! Mužům měla za války přípomínat, aby se snažili vrátit živí domů, k rodině, dětem.

7 tisíc let starý prsten Foto: 7 tisíc let starý prstenFoto: archiv autora

 

První byl zloděj ohně

Podle řecké mytologie vznikl prsten tak, že bůh Zeus potrestal Titána Prométhea za to, že z Olympu ukradl oheň, a doživotně ho přikoval ke skále. Jenže se pak Zeus dozvěděl, že Prométheus zná věštbu, která ho zničí. Poté, co Prométhea osvobodil hrdina Heraklés, Zeus tedy s Prométheem raději uzavřel dohodu, že dostane volnost, když mu sdělí, jak se zlé věštbě vyhnout. Nemohl ale zrušit svoji přísahu, že Prométheus bude navěky připoután ke skále. Nařídil proto, aby si navlékl na prst dílek řetězu s kamínkem skály, a byl tak dál pomyslně připoután.

Z vděčnosti a na počest Prométhea začali nosit prsteny lidé. Některým prstenům se dokonce přisuzovala magická moc. Starověký lýdský král Gýges měl takový, co ho dělal neviditelným. Legendy o jejich kouzelných vlastnostech jsou v bájích ostatně mnohokrát zmíněné.

Různorodé použití

Staří Řekové a po nich i Římané prsteny považovali spíš za důkaz bohatství, moci, vysokého úřadu, sloužily jako pečeť, znamení příslušnosti k určitému rodu, klanu, spolku, později k náboženským řádům.

Diplomaté nosili prsteny pověřovací, prokazovali se jimi na své misi. Vojáci zase měli identifikační prsteny. Existoval také růžencový prsten místo náramku či s určitými vlastnostmi, například čistoty (věrnost až do svatby), cudnosti (panenství či panictví), smuteční (obvykle s lebkou se zkříženými hnáty), válečných hrdinů a další. Dnes se jimi honosí také absolventi prestižních škol, kurzů bojových umění, vítězové sportovních soutěží (hokejový Stanley Cup, Super Bowl v americkém fotbale).

Tradiční irský prsten Claddagh, který je brán jako symbol přátelství, lásky a oddanosti. Foto: Tradiční irský prsten Claddagh, který je brán jako symbol přátelství, lásky a oddanosti.Foto: archiv autora

 

Kolik jich nosit?

Lidstvo na prstenech fascinovala nekonečnost, nemají totiž začátek ani konec. Proto byly ze zlata se zasazenými klenoty, panovníci i šlechtici jimi dávali na odiv bohatství a moc. Postupně si je oblíbili jako ozdobu či doplněk i ostatní. Nicméně platí nepsaná etiketa. Muži mají mít jeden prsten, dva, pokud jde o zásnubní. Kdo jich nosí víc, navíc masivních, není považován za boháče, ale za burana bez vkusu. U žen počet stanoven není, ale neměly by být na každém prstu. Navíc musí vzhledově ladit, k blondýnám se nehodí zlaté, protože splývají s vlasy, ideální je pro ně stříbro, platina.

Na levé ruce se prsteny nosí proto, že kdysi byly hodně velké a na pravé ruce překážely.

Zbytečný prsteníček?

Pokud jde o výběr prstu, zvolil se nejméně důležitý a používaný. Tedy kromě malíčku, na který by se prsten nevešel ani by nevynikl, spíš by překážel. Číňané prsteníčku říkají bezejmený, řecký bůh lékařství Aeskulap prý tvrdil, že se hodí jen na dloubání v nose. Nicméně díky éře počítačových myší i prsteníček získal větší použití.

Prsten za 10 milionů dolarů Foto: Prsten za 10 milionů dolarůFoto: archiv autora

 

V rukou astrologů

Symboliku prstenů zkoumali také astrologové a věštci k určování povahy podle toho, kde je kdo nosí. Podle čínské tradice palec reprezentuje rodiče, ukazováček sourozence, prostředníček nás samotné, prsteníček životního partnera a malíček naše děti. Ale jak se říká, jiný kraj, jiný mrav, takže se budeme věnovat západnímu pojetí, kde jsou prstům obvykle připisovány vlastnosti římských bohů.

Lesbický a bojovný palec

Palec je pod nadvládou boha války Marta. Kdo na něm má prsten, očekává, že dokáže zmírnit častou podrážděnost, nadměrný temperament. Jeho nositel bývá povahově přímý, energický, vznětlivý, bojovný až agresivní. Tvrdě stojí za svým názorem, necouvá. Zná dobře své klady i zápory. U žen se tvrdí, že je znamením lesbické lásky, na pravé ruce ho nosí zadané, na levé hledající partnerku (bez záruky).

Vládnoucí ukazováček

Ukazováčku vládne nejvyšší a nejmocnější bůh, Jupiter. Nasazoval se proto při korunovaci, i po ní ho na něm nadále nosil například Caesar, kardinál Richelieu, Ivan Hrozný, Jindřich VIII. Vypovídá o hrdosti, panovačnosti, touze vládnout, silném charakteru, vůli. Na levačce ještě zvyšuje špatné vlastnosti – velikášství, pýchu, sebelásku, sklony k hysterii. Na pravačce je naopak patrná snaha o hledání souladu mezi svými špatnými a dobrými povahovými rysy.

Magický i prokletý prostředníček

Prostředníček se váže k Saturnovi, bohu úrody a času. Pokud se prsten generačně předává, zmírní zatížení neblahou kletbou, podpoří rozkvět rodu. Proroci i šamané zase využívali jeho údajné magické vlastnosti. Kdo ho nosí jen z rozmaru, trpí sebeláskou, je přesvědčený o své výjimečnosti. Libuje si v masivnosti, čím je ovšem prsten větší, tím negativněji na svého nositele působí. Když je naopak tenký, nenápadný, pomáhá hlavně smolařům či duchovně založeným jedincům.

Prsteníček s žílou lásky

Prsteníček byl i přes zmíněnou neužitečnost považován za rodinný (proto se stal svatebním). Má v sobě vlastnosti slunce, takže by prsten na něm měl být jen ze zlata, odráží jeho svit a stejně se blyští. U něj podle starých Egypťanů začíná žíla lásky, vedoucí přímo k srdci. Má být tudíž darován milovanou či blízkou osobou. Kdo si ho koupí sám, má cit pro umění, je romantik až snílek, ale holduje přepychu, požitkářství, je přehnané vášnivý, žárlivý či majetnický k partnerovi.

Všestranný Merkur

Malíček je prst Merkura, posla bohů, patrona obchodu, ale i zlodějů, průvodce duší zesnulých do podsvětí. Přináší nositeli obratné ruce, bystrost, výmluvnost, intuici. Americký prezident F. D. Roosevelt ho nesundal až do smrti, věřil, že mu vděčí za svůj úspěch. Na druhé straně ho nosí vrtošiví lidé se sklony k intrikám, dobrodružství, zradě. U žen zdůrazňuje sebelásku, koketérii, náladovost, oblibu flirtu a hazardních her.

Jiný kraj, jiný mrav

Někde se prsteny nosí na pravé ruce. Například v Rusku, Německu, Řecku, Rusku, Španělsku, Indii, Kolumbii, Venezuele, Polsku. Irové mají od sedmnáctého století svůj prsten Claddagh. Dědí se, bývá ze zlata či ušlechtilé oceli.

V poslední době lze vidět prsteny i na noze. Je to bráno jako projev extravagance, sebelásky, snahy na sebe upozornit.

Jan Janula

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

le petite délice, PAI.O Foto:

Osobní šperky, které nás baví. Buďte originální!

Která žena by neměla ráda šperky! Někdo nedá dopustit na perly, jiný na diamanty. Existují ale šperky, které naprosto splynou s vaší osobností, tzv. osobní šperky. A my...

Článek

Slušivé náramky se dají vytvořit i z rádoby nepotřebného odpadu Foto:

Uzávěry od plechovek nevyhazovat! Vyrobte si z nich šperky nebo dekorace

Možná by vás nenapadlo schovávat si uzávěry z plechovek od piva nebo limonád, ale věřte, že i z nich se dá vyrobit spousta krásných i užitečných věcí. Začít můžete...

Článek

Máte delší ukazováček nebo prsteníček? Foto:

Co o vás prozradí prsty? Třeba to, že jste lakomí nebo tvrdohlaví

Zatímco ruce a dlaně byly pod drobnohledem věštců a mágů už od starověku, prstům a jejich vlastnostem už tolik pozornosti nevěnovali, takže nejsou zdaleka tak „probádané“....


Horoskopy 2018

reklama

reklama