reklama

Trápí vás kvalita vašich vlasů? Pomůže změna jídelníčku, laser i vlastní krev

Trápí vás kvalita vašich vlasů?  Foto:
Trápí vás kvalita vašich vlasů?
Foto: iStock

Kvalitu vlasů ovlivňuje stres, nemoci, hormonální změny, metabolické poruchy či dlouhodobé užívání některých léků. Stav vlasů ovlivňuje ve velké míře i kvalita a složení naší stravy. Jaké potraviny zařadit do jídelníčku a jaké možnosti nabízí estetická medicína?

Základem je vyvážená a pestrá strava

Bez vyvážené a pestré stravy kvalitní a zdravé vlasy budete mít jen těžko. V jídelníčku by neměly chybět bílkoviny v podobě luštěnin, vajec a ryb. „Pravidelnou konzumací ryb člověk získává omega 3 a 6 mastné kyseliny, které se podílejí na kvalitě a lesku vlasů,“ upřesňuje Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka Světa zdraví. Dále je potřeba do jídelníčku zařadit čerstvé ovoce a zeleninu. „Doporučuji převážně listovou zeleninu pro její vysoký obsah železa zajišťujícího okysličení krve,“ radí nutriční specialistka. V případě nedostatku železa může docházet ke stresové reakci organismu, což způsobuje mimo jiné i vypadávání vlasů.

Důležitý je rovněž dostatečný přísun vitaminů C, E a skupiny B. Z minerálů jsou to hořčík a stopové prvky – například zinek, který zabraňuje řídnutí a vypadávání vlasů. Nejlepším zdrojem zinku jsou živočišné zdroje potravin (ústřice, hovězí maso, játra, vaječný žloutek), ale najdete ho i v rostlinných potravinách (dýňová semínka, nepražené kakao).

Pozor na jednostranné diety

Diety slibující rychlý a výrazný úbytek na váze se samozřejmě odrazí i na kvalitě vašich vlasů. „Tento typ diet může být spouštěčem padání vlasů z nedostatku všech již zmíněných živin,“ varuje Monika Bartolomějová. Na kvalitě vlasů se pak dále odráží stres a různé nemoci, proto bychom o své zdraví, fyzickou i duševní kondici měli neustále pečovat. Preventivně sami, a pokud je třeba, neváhejte oslovit odborníky, ať už jsou to nutriční specialisté, lékaři, nebo jiní odborníci.

Když nic nezabírá, pomůže lékař

Správná životospráva a vitaminy mohou být skvělou prevencí, ale ne vždy dokážou problém s vypadáváním vlasů účinně řešit. V některých případech je nutná hormonální léčba (například problémy se štítnou žlázou, snížení hladiny estrogenu, klimakterium) nebo jiný druh léčby v závislosti na druhu nemoci (cukrovka, nízký tlak, akutní onemocnění, kožní choroby). Řešením mohou být i různé metody estetické medicíny. „Při hormonálních výkyvech a extrémním vypadávání vlasů je vhodným řešením revitalizační sérum aplikované metodou mezoterapie přímo ke kořínkům vlasů,“ radí Jana Votrubová, dermatovenerologožka kliniky estetické medicíny Esthetic Medical.

Léčba biostimulačním laserem

Jako doplněk (podpora mezoterapie) k léčbě nadměrného vypadávání vlasů a stimulace růstu vlasů se často využívá biostimulační laser, který pomocí přesně zacíleného světelného paprsku kožní buňky mobilizuje k zvýšené činnosti a tvorbě kolagenu. „Biostimulační laser se kromě léčby vypadávání vlasů využívá k ošetření jizev, zánětlivých procesů na kůži, ke komplexní léčbě akné nebo k regeneraci pokožky. Ve všech případech je léčba velmi úspěšná, navíc zcela bezpečná a bezbolestná,“ popisuje léčbu laserem dermatovenerologožka Votrubová. Terapie biostimulačním laserem trvá 30 až 60 minut a můžete při ní relaxovat v masážním křesle, což je příjemný bonus.

Přírodní léčba vypadávání vlasů

Pokud si zakládáte na přírodních metodách a chcete, aby vám tělo dlouho sloužilo a odměnilo se vám nejen kvalitní kšticí, ale i zdravou pokožkou, vyzkoušejte 100% přírodní estetické ošetření – plazmaterapii. K ošetření se používá 100% vlastní biologický materiál, který omlazuje na buněčné úrovni. „Krevní plazma s destičkami obsahuje velké množství růstových faktorů a díky jejich účinku se zlepší vzhled, struktura a pružnost pokožky. Dochází k nárůstu vlasové hmoty, regeneraci tkání a stimulaci tvorby kolagenu,“ doplňuje Votrubová.

Podobný názor na omlazení pomocí vlastní krve má i Miloš Kravciv, dermatolog Lékařského domu Praha 7, kde na oddělení dermatologie provádí omlazení metodou TrayLIFE: „Krevní plazma obsahuje růstové faktory a proteiny, které pokožku regenerují a spustí proces omlazení zcela přirozenou cestou. Nejedná se tedy pouze o vyplnění, ale o hloubkovou rejuvenizaci.“ Z dlouhodobého hlediska plazmaterapie dělá pleť odolnější vůči vnějším i vnitřním vlivům.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Sezonní vypadávání vlasů  Foto:

Sezonní vypadávání vlasů aneb co dělat (nejen) na jaře

Ne každý z nás byl bohužel obdařen krásnými loknami, které vidíme každý den v reklamách na šampony. Naštěstí ale existuje několik jednoduchých řešení, jak zařídit, aby...


Článek

Máte vlasy zplihlé, zacuchané nebo elektrizující? Možná děláte v péči o ně něco špatně Foto:

Nejčastější chyby v péči o vlasy. Děláte je taky?

Je pravda, že každodenním mytím se vlasy ničí? A že nám zastřižení konečků pomůže ke krásnější hřívě? Myslíte si, že o své vlasy pečujete správně? Možná taky děláte...

 

Článek

Proč by ženy neměly chodit spát s mokrými vlasy Foto:

Proč by ženy neměly nikdy chodit spát s mokrými vlasy? Známe odpověď

Přísně vzato, neměli by s mokrými vlasy chodit spát nejen ženy, ale ani muži z důvodů, které uvedeme dále. Pro ženy je však tento škodlivý zvyk nebezpečnější.
Horoskopy 2018

reklama

reklama