reklama

Trápí vás suchá pleť? Připravte si doma kouzelné bambucké máslo

Trápí vás suchá pleť? Připravte si doma kouzelné bambucké máslo Foto:
Trápí vás suchá pleť? Připravte si doma kouzelné bambucké máslo
Foto: istock.com

Pokud také bojujete s problémem suché pleti, nemusíte shánět žádné krémy v drogerii nebo lékárně. Alena Thomas, autorka knihy Děláme si to doma sami, vás naučí, jak si vyrobit účinný prostředek bez chemie – domácí šlehané máslo karité.

 

Pozitivní účinky bambuckého másla na pleť jako první objevily ženy v západní části rovníkové Afriky. Právě tam roste strom shea, a protože je to strom posvátný, je zakázáno jeho plody trhat. Máslo se připravuje ze zralých oříšků, které se seberou ze země. Tajemství výroby je vyhrazeno ženám, jen ony ho mohou prodávat, proto se mu také říká „ženské zlato“. Malé oříšky se vysuší a poté se melou, až vznikne pasta, která se po dlouhém hnětení změní v bambucké máslo.

Proč je tak dobré

Shea či také máslo karité je přírodním zdrojem vitaminu A, který je velmi důležitý v péči o pleť, protože bojuje proti vráskám. Obsahuje též vitamin E, který je velmi dobrý pro hydrataci pokožky, a kyselinu skořicovou, což je antioxidant, pomáhající při regeneraci buněk a působící protizánětlivě. V bambuckém másle najdete i pět mastných kyselin, tedy kyselinu palmitovou, kyselinu stearovou, kyselinu olejovou, kyselinu linolovou a kyselinu arachidovou. Spolu tvoří silnou pětku, která dopomůže k hladké a pružné pokožce.

Pro dospělé i pro děti

Bambucké máslo chrání pleť před sluncem, ale má daleko víc příznivých účinků, které rozhodně stojí za vyzkoušení. Například je vhodné použít jej k masírování dětské pokožky, kterou shea chrání a hydratuje. Ale máslo je vhodné pro každého, kdo má citlivou a vysušenou pleť a potýká se kvůli tomu s nepříjemnými příznaky, jako je napnutí pokožky, suché šupinky či svědění. K vysoušení jsou velmi náchylné i lokty, kolena a paty. Všechny tyto partie obsahují jen minimum mazových žláz, i jim tedy prospívá pravidelná hydratace.

Jak ho připravit

Výhody bambuckého másla jsou veliké a právě proto jsou přípravky, které ho obsahují, dost drahé. Alena Thomas vás ale naučí, jak si můžete připravit šlehané máslo doma. Až objevíte kouzlo nerafinovaného bambuckého másla, nebudete už chtít jiné.

Budete potřebovat:

3 díly bio nerafinovaného bambuckého másla

2 díly rostlinného oleje lisovaného za studena (například jojobového, mandlového, lískooříškového)

1 kapku esenciálního oleje na 10 gramů směsi (vůni si vyberte podle libosti)

 

Máslo vložte do vhodné misky a ohřejte ve vodní lázni na teplotu, při které se bambucké máslo roztopí. Vyndejte ho z teplé lázně a za stálého šlehání přidávejte postupně do másla olej. Nakonec přidejte esenciální olej a směs vložte na minutu do mrazničky. Pak směs znovu minutu šlehejte, opět ji dejte na minutu do mrazničky a po vyndání ještě minutu šlehejte. Tento postup opakujte, dokud není konzistence pevná.

Hotové máslo uchovávejte při pokojové teplotě, není potřeba konzervace.

Suroviny na vlastní šlehané máslo najdete například v obchůdku www.essential.cz.

Spoustu dalších nápadů najdete v knize Foto:

 

 

Spoustu dalších nápadů najdete v knize Aleny Thomas Děláme si to doma sami.

 

 

 

Autorka: Lucie Kořistová

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Jak připravit svou pleť, aby zbytečně netrpěla? Foto:

Mrazy jsou tu: Jak připravit svou pleť, aby zbytečně netrpěla?

Mrazivé počasí a ledový vítr přebírají vládu a dávají zabrat naší pleti. Pokud nechcete vypadat po každém návratu ze zimy do tepla jako pověstná růžolící Marfuška z...

Článek

Rozmazlujte se, zasloužíte si to! Foto:

Co mě baví: 3 zázraky pro vaši pleť, tělo i duši

Pokud máte při procházení obchodů pocit, že je všeho moc a nemůžete se v nabídce vůbec zorientovat, tak máte pocit správný. Ano, opravdu je právě teď na trhu nepřeberné...

Článek

I v roce 2018 zůstanou hitem černé slupovací masky na obličej Foto:

Krásná i v roce 2018: 9 trendů, které vás budou bavit

Konec roku se rychle blíží a s přechodem na rok nový se musíme kromě nové číslovky zdárně adaptovat i na další vlnu módních trendů. Ale nebojte se, nebude to pro vás těžké...

Článek

Jelení lůj má v kabelce skoro každá z nás Foto:

Jelení lůj: Nezbytnost, univerzální šikula i závislost každé čtvrté ženy

Jeho specifická vůně evokuje dětství, protože se za ta léta skoro nezměnil. Ale jedna otázka pořád visí ve vzduchu: Je opravdu z jelenů?
Horoskopy 2018

reklama

reklama