reklama

5 přehlížených důvodů, které bývají příčinou problémů v manželství

Problémy v manželství Foto:
Problémy v manželství
Foto: iStock

Kdo je zodpovědný za úspěšné manželství? Rozhodně ne štěstí, ale tvrdá práce a hodně trpělivosti obou partnerů. Zároveň je třeba hodně sebereflexe. Tohle většina z nás dobře ví. Tak proč se polovina manželství rozpadá?

Důvodem mohou být věci, které nemusí být na první pohled tak zřejmé. O to důležitější je snažit se je nepřehlížet.

1. Zapomněli jste na přátelství

Pamatujete na doby, kdy byl váš manžel (toho času ještě přítel) vaším nejlepším „kámošem“? Dokázali jste si spolu hodiny povídat, i když jste ve finále pořádně nevěděli, o čem. Žádné téma pro vás nebylo tabu, zvládli jste se bavit naprosto o všem. Byli jste zkrátka na stejné vlně a bylo vám nádherně.

Kam se to všechno vytratilo? Co se stalo, co se změnilo? Nejspíše za to mohou starosti a problémy, které se vám připletly do cesty. Dostaly se vám i vašemu manželovi natolik pod kůži, že jste nad nimi ztratili nadhled. Místo toho, abyste se všechno pokusili vyřešit s lehkostí, jako jste to dělali kdysi, jste se každý zamotal do své kukly.

Raději zajdete na kávu nebo vínko s kamarádkou, kde si dobře popovídáte. Proberete váš život a zasmějete se. Proč ale tohle všechno neabsolvujete někdy i s vaším manželem?

2. Očekáváte, že to půjde všechno samo

Jestli jste měli náročné přípravy na svatbu, pak vězte, že to, co přijde pak, bude ještě těžší. Na manželství se totiž musí neustále pracovat. Pokud tedy chcete, aby vám to fungovalo. Čím jste spolu déle, tím je třeba vynaložit větší úsilí.

Prvním hřebíčkem do rakve manželství je, když se spokojíte s tím, že vedle sebe tak nějak přežíváte, že nemáte konflikty. Opravdu vám to stačí? Jenom přežívat? Kam tahle strategie může vést? Většinou k většímu odcizení. To už je jen krůček k rozchodu.

Proberte to s manželem a zkuste být ve vztahu oba aspoň trochu více aktivní. Ze všeho nejhorší je totiž stagnace. Okořeňte si manželství něčím vzrušujícím nebo příjemným překvapením. I když by to třeba znamenalo jen koupit partnerovi oblíbenou zmrzlinu, případně ho pozvat na steak. I drobné radosti dokážou vztah osvěžit.

V neposlední řadě myslete na budování vaší vzájemné důvěry a intimity. Letmé doteky v průběhu dne a párkrát do měsíce milování s manželem dokážou zázraky. Propojení, které lidi spojuje během sexu, může mnohdy převýšit hranici tělesného kontaktu. Většinou se jedná o víc než pouhé fyzické spojení dvou těl.

3. Zapomněli jste, do koho jste se zamilovali

Nikdo není naprosto stejným člověkem, s nímž jste se vedli k oltáři. Ani on, ani vy. Důležité ovšem je zapamatovat si charakteristiky, kterými jste vašeho partnera uhranula, jimiž jste si ho naprosto podmanila. Byla to živelnost? Uvědomte si, že ne každý může být neustále spontánním dobrodruhem.

Nicméně pokud je živelnost to, co ho na vás dostalo, zkuste nečekaně navrhnout něco bláznivého nebo zábavného, a pak si to společně užijte. Díky tomu zavzpomínáte na staré dobré časy. Občas je dobré a zdravé si připomenout, proč si vás vůbec vybral. Snad ho tím budete inspirovat a taky vás něčím mile překvapí.

4. Příliš dlouho nic neřešíte

Znáte to rčení, že někdy kalich trpělivosti přeteče? Nebo že se chodí se džbánem tak dlouho pro vodu, až se ucho utrhne? Víceméně znamenají to samé. Uvědomte si, že se manželství nerozpadne přes noc. Plíživým krokem se stává den ode dne nefunkčním, až dojde k jeho zániku.

Jestliže vám například kamarádka řekla, že se s ní manžel nečekaně rozvedl, že vůbec nic netušila, s největší pravděpodobností nemluví pravdu. Musela přece vidět a dešifrovat nějaké signály, které naznačovaly, že něco není v pořádku. Jenže nedostatkem spousty lidí je řešit věci příliš pozdě, až když už není zbytí.

Jestliže vás bude v manželství něco trápit, nepřehlížejte to a proberte to s manželem. Dobrá a efektivní komunikace toho zmůže hodně, klidně i zachránit váš vztah. Problémy by měly být řešeny tehdy, když se objeví. Pak už je pozdě plakat nad rozlitým mlékem.

5. Bylo to špatné od samotného začátku

Občas se stane, že se zamilujete do někoho, kdo je ve skutečně jiný, než si myslíte. K zamilovanosti samozřejmě patří mít na očích růžové brýle, nekriticky vidět partnera. Tento stav by ale neměl trvat příliš dlouho, protože pak přijde přinejmenším rozčarování.

Pokud jste se s přítelem dostali až k oltáři, aniž byste zjistila, jaký ve skutečnosti je, pak máte dvě možnosti. Můžete se pokusit si s ním otevřeně promluvit a doufat, že vaše připomínky budou alespoň částečně vyslyšeny a manželství se zlepší. Každopádně počítejte s tím, že v něčem budete muset ustoupit i vy. Život je zkrátka o kompromisech.

V horším případě bude váš manžel zcela jiného názoru než vy a nebude chtít měnit nic. Pak se sama sebe zeptejte: Nebylo by vám lépe bez něj? Někdy bývá tím nejlepším krokem se něčeho vzdát, v tomto případě vašeho manželství, a posunout se dál. Ze začátku vám to může připadat velmi kruté a těžké, ale časem zjistíte, že to byl váš nejlepší krok v životě.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

co manžel neříká hlavní Foto:

8 věcí, které vám manžel neříká, ale v manželství hrají velkou roli

Je až šokující, co všechno může být nevyřčeno.

Článek

Kde se stala chyba? Foto:

12 žen přiznává, co mělo být v jejich manželství od prvního dne jinak

Nikdo neříká, že manželství je snadné. Nebo alespoň ne většina lidí. Ale když si nastrojení novomanželé na svatbě slibují, že spolu budou v dobrém i zlém, většinou ani...


Článek

Recept na spokojené manželství je podle vědců až překvapivě jednoduchý Foto:

Jak mít spokojené manželství? Podle vědců stačí jednoduchý trik

Bylo by naivní domnívat se, že i v tom nejpohodovějším manželství bude slunce svítit každý den. I ten nejsilnější plamen lásky začne po letech skomírat. Vědci naštěstí...

Článek

Líbání po francouzsku v manželství Foto:

5 důvodů, proč se manželské páry přestávají líbat „po francouzsku"

Polibky, zvlášť ty vášnivé a milenecké, jsou přímou rozbuškou k lásce, a to nejen fyzické, ale i duševní. Rozdmýchají touhu po tom druhém, vyjadřují vzájemnou intimní...


Horoskopy 2018

reklama

reklama