Sex a vztahy

24. května 2020 08:00

Anna Kopečková

Chcete mít šťastnější manželství? Využijte drobné psychologické fígle!

Známe to všichni moc dobře. Většinou víme, co je pro nás a našeho partnera to nejlepší, ale málokdy se podle toho zachováme. Přinášíme vám proto jednoduchý a především efektivní návod, jak vám to bude lépe klapat.

V každém vztahu existuje minimálně jedna věc, která jednoho partnera na tom druhém neuvěřitelně vytáčí. Může se jednat o kouření, příliš hlasité žvýkání, neuklízení oblečení, usínání u televize… Seznam podobných činností je nekonečný. Jak ovšem vyřešit zlozvyky, které jsou ještě poměrně přijatelné, ale tušíte, že tam je prostor pro zlepšení? V tu chvíli víte, co je pro vašeho partnera nejlepší. Jak ho ale přesvědčit, aby vás poslechl? Musíte se naučit zvládnout umění přesvědčování. Některé z následujících technik, které možná často používáte v práci k získávání přátel a ovlivňování lidí, se mohou hodit i doma. Pojďme si je předvést na následujícím příkladu jednoho páru – Lenky a Michala.

Příběh Lenky a Michala

Jejich první rande bylo málem i jejich posledním. Když se oba setkali, Lenka nedokázala pochopit, proč byl Michal oblečený jako teenager, který se zrovna chystá jít do posilovny. Nicméně Lenka se nakonec od Michalova ošuntělého „outfitu“ dokázala odpoutat a svolila k další schůzce.

Brzy mu ovšem začala naznačovat, že by se všech opraných a napůl rozpáraných triček měl zbavit. Proč mu to proboha neřekl i někdo jiný? On to samozřejmě odmítl. Lenka se ale nenechala odradit a zeptala se ho, zda by byl ochotný vyhodit alespoň jedno z nich – to nejhorší. Michal souhlasil.

Jak dosáhnout svého, abyste byli spokojeni oba dva

Jedná se o techniku, kdy má dotyčný na druhého „přehnaný“, radikální požadavek. Náš protějšek ho víceméně téměř vždycky odmítne, ale následně bude souhlasit s naším dalším, ne tak striktním požadavkem.

Poprvé tedy schválně nasadíme laťku příliš vysoko proto, abychom dosáhli našeho původního, mírnějšího přání. Michal se totiž cítil provinile, že své dívce první návrh odmítl. Z toho důvodu jí kývl alespoň na to, že vyhodí to nejvíce ošuntělé triko, což si vlastně Lenka původně přála. Byl to totiž první krůček k tomu, aby mu postupně obměnila celý šatník. Michalovi pak začalo být trapné, že lpí tolik na ostatních obnošených tričkách. Lenka se rázem chopila příležitosti a během pár let měl kompletně nové oblečení.

Využijte sílu davu

Když začal Michal kvůli práci častěji cestovat, uvědomil si, že je Lenka často sama doma. Bez ohledu na to, jak moc svého partnera milujete, je dobré trávit čas také s někým jiným než s ním, tedy i s přáteli. Michal to Lence ze začátku jenom naznačoval, ale to se nesetkalo s téměř žádnou odezvou, protože Lenka je spíše domácí typ a bez rodiny se jí nikam nechce. Michal se ovšem nenechal odradit a občas nenápadně pronesl, jak jejich přátelé jezdí se svými kamarády někam na víkend. Opakoval to tak často, až to nakonec mělo vytoužený efekt. Po několika letech byla Lenka ochotná vycestovat na dvoudenní výlet se dvěma kamarádkami. Pokrok byl na světě.

Tento fenomén se nazývá sociální schválení, kdy se lidé snaží dělat to samé co ostatní. Nechtějí se odlišovat od davu a věří, že je to přece správné, když to dělá většina. Jednoduchý příklad – sousedé třídí odpad, proto ho budu třídit taky. Nebo třeba všichni kamarádi si koupili určitou značku auta, koupíme si ji taky, aniž bychom přemýšleli, zda je opravdu nejlepší. Předpokládáme, že ostatní mají dostatek informací, proč něco dělají. Nepřemýšlíme, že by to mohlo být jinak. Síla davu je velmi mocná.

Sociální schválení je nejsilnější tehdy, když nejsme přesvědčeni o tom, co bychom měli udělat. To znamená, že věnujeme pozornost tomu, jak se chovají ostatní. S největší pravděpodobností je pak následujeme. A to především tehdy, když máme pocit, že s nimi máme něco společného, nějak se s nimi ztotožňujeme. Takže pokud toužíte přesvědčit svého partnera, aby jedl zdravě, ale on se stále nechce vzdát svých oblíbených tučných nebo sladkých dobrot, řekněte mu třeba, že je jeho idol velkým příznivcem zdravé stravy.

Volte pečlivě slova

Jestliže chcete dosáhnout svého cíle, tedy přesvědčit partnera, aby něco začal dělat jinak, mohou pomoci i pečlivě zvolená slova. Abyste to lépe pochopili, pomůže zase konkrétní příklad. Vraťme se k našemu páru.

Michal se neustále vrací domů později, než by měl i chtěl. Není schopný si rozvrhnout práci tak, aby všechno stihl včas. Celé roky se ho Lenka snaží přesvědčit, aby prostě odešel dřív. Pořád marně. Nakonec se rozhodla, že se ho zeptá velmi jednoduše: „Přijdeš dneska pozdě?“

Na tuto otázku se opravdu velmi špatně odpovídá „ano“. Lenka nevědomky spustila něco, co psychologové nazývají „self-persuasion“ („sebepřesvědčení“). Tato zdánlivě nevinná otázka donutila Michala přemýšlet o svých plánech. Nakonec se přinutil k tomu, aby chodil domů včas alespoň jednou týdně.

Jen pouhá otázka o záměru může stačit k tomu, aby se změnilo něčí chování. Pokud vás trápí, že s vámi manžel řídí auto, jako by vás ukradl, můžete se ho zeptat, zda vás chce bezpečně dovézt domů. Jestliže nechává partner nedojedené zbytky ve dřezu, nabízí se otázka, zda touží po tom, abyste měli zase doma armádu mravenců.

Když mi nedá k narozeninám to, po čem toužím

Další kapitolou jsou dárky. Michal už si dlouho přeje hru stolní hokej. Jenže Lence lední hokej absolutně nic neříká. A kdo by ten hokej s Michalem doma tedy hrál? A tak si Michal vymyslel malou lest a řekl Lence, že našel konečně hru, kterou si už dlouho moc přeje, ale na skladě mají poslední kus, takže ji zřejmě vyprodají a on zase nic mít nebude. A tady zafungovala další technika využívající toho, že toužíme po věcech, kterých je málo. A také chceme, aby byl náš partner šťastný. Výsledkem bylo, že Lenka Michalovi hru koupila, protože nechtěla, aby byl kvůli ní nešťastný. Nicméně tento postup nemusí vždy zafungovat. Jestliže tedy sníte o něčem, ale váš partner vám to nikdy nekoupí, nezoufejte a zaujměte následující strategii. Nejprve si kupte dárek, po kterém toužíte už několik let. Poté ho dejte vašemu partnerovi. Třetím krokem je, že mu sdělíte, že mu ho dáváte proto, aby vás jím mohl potěšit. A tak se stalo, že v posledních deseti letech Michal Lence nevybral ani jeden dárek...

Rada na závěr

Nejenže výše zmiňované strategie mohou posloužit k lepšímu soužití, ale mohou být také zneužívány a stát se prostředkem, kdy je druhým manipulováno. Buďte proto obezřetní, abyste partnerovi nebo jakémukoliv jinému blízkému člověku nezačali škodit. A zároveň si dejte pozor, aby tímto způsobem někdo nezneužíval vás. Jak poznat, že užíváte tyto strategie s mírou? Když se pak ve vztahu cítíte oba dva šťastnější. Stejně jako Lenka a Michal, kteří jsou spolu už 28 let.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 3. 2024

Jste nadaní způsobem, o kterém ani nevíte, Berani. Dnes možná tento dar nečekaně odhalíte. Možná si na okraj vzkazu pro přítele načmáráte hloupou kresbu. Její zkoumání odhalí nápad, který by se hodil na ilustraci dětské knížky. Možná jsou i jiné věci, které byste mohli ve svém životě dělat. Prozkoumejte další možnosti na internetu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.