reklama

Hádáte se doma? Zkuste si to vyříkat dopisem

Hádáte se? Zkuste si to vyříkat dopisem Foto:
Hádáte se? Zkuste si to vyříkat dopisem
Foto: iStock

Začíná to nevinně, jednou malou poznámkou. Najednou na sebe partneři ječí, jako kdyby zapomněli, že se vlastně milují. Tyto scény narušují spokojené partnerské soužití a je třeba jim předcházet. Když už k něčemu takovému dojde, zkuste si to vyříkat na papíře, milostným dopisem.

Komunikace mezi mužem a ženou bývá v pohodě, dokud jsou ti dva zamilovaní nebo se baví o neškodných tématech. Jakmile ale zamilovanost pomine a ke slovu se dostanou problémy všedního dne, ti dva zapomínají, že se mají rádi, a dochází k hádkám. „Jak to, že nepochopil, že myslím tohle, když se tvářím takhle?“ ptá se žena. „Proč se uráží, když moje řešení je nejlepší?“ táže se zase muž. Jakoby ti dva zapomněli, že muži a ženy jsou jiní, jinak jim funguje mozek a jsou pro ně důležité jiné věci. A jakmile zapomenou na tyto základní rozdíly, stane se z obyčejných nedorozumění ošklivá bitka, která zraňuje oba účastníky.

Hádky, nebo mlčení – co je lepší?

Není důležité mít na vše stejné názory a nikdy se nepohádat. Důležité je vyměňovat si názory tak, aby nikdo nebyl zbytečně zraněný a necítil se odstrčený a méně důležitý než ten druhý. Lidé, kteří se takto hádají, ubližují nejen jeden druhému, ale ničí svůj vztah, na kterém se časem objeví špatně zacelitelné trhliny. To samozřejmě vede až k rozchodům.

Druhým extrémem jsou ale dvojice, které potlačují své pocity, jen aby se vyhnuly konfliktu. Ani to není správná cesta, protože pokud oba (nebo dokonce jen jeden) neustále ustupují ze svých pozic, ztrácejí sami sebe a o lásku také postupně přicházejí. Ač se nikdy nehádají, lásku nahrazuje hněv a potlačená agrese, protože druhému podvědomě nemůžeme odpustit, že se měníme. Ale za to můžeme my sami špatným přístupem!

Nejlepším řešením je se nehádat, jen debatovat o kladech a záporech problému a negativní pocity nechat stranou. Ne vždy se to ale podaří a kolikrát vypukne hádka z něčeho, co na začátku vypadalo tak nevinně. Když se to stane, je důležité si uvědomit, jestli se stále ještě hádáme o původní věc nebo už se hádáme z jiných důvodů. Třeba proto, že nás uráží partnerův tón, nebo proto, že neřekneme, co skutečně cítíme, co nám vadí a nevadí.

Nemluvte, napište to

Pokud však partneři nedokážou diskusi udržet v klidné rovině a nepřimíchávat negativní pocity, je dobré s rozhovorem přestat, jakmile cítíme, že nám vše přerůstá přes hlavu. Dejte si oddechový čas. Když se na druhého zlobíte, je těžké komunikovat bez negativních pocitů. Po pauze se k předmětu diskuze vraťte a zkuste to ještě jednou. Jestli to ale jeden z partnerů, nebo dokonce oba, neumí, je tu ještě jedna cesta – technika milostného dopisu. Napište si dopis nebo e-mail. Nemusíte ho nakonec partnerovi posílat. Už jen to, že negativní pocity napíšete, vám pomůže se jich částečně zbavit. S čistou hlavou se pak můžete společně pokusit najít řešení problému, které bude vyhovovat oběma.

Dopis pomůže i jinak. Když napíšete, jak to v hněvu cítíte, a později si slova znovu přečtete, můžete zjistit, že znějí zle – že přestože jste to tak třeba ani nechtěla, druhého urážejí, odsuzují, prostě mu ubližují. Příště to můžete zkusit říct jinak, ohleduplněji. Protože i když cítíte, že máte pravdu, nemáte žádné právo druhého urážet. A když se vám povede vyjádřit se méně vyčítavě, máte větší šanci, že budete vyslechnuta a pochopena.

Místo psaní dopisu se můžete rozhodnout udělat tentýž proces pouze v mysli. Představte si, že vyslovujete to, co cítíte, bez jakékoliv autocenzury, čímž se zbavíte nepříjemného tlaku. Negativní pocity ztratí svou sílu a uvolňují místo pro pocity pozitivní.

Technika milostných dopisů má tři základní složky:

1. Napsání milostného dopisu

Milostný dopis nemusí obsahovat jen vyznání lásky. Najděte si soukromí a vyjádřete své pocity hněvu, smutku, strachu, lítosti i lásky. Když jsme rozmrzelí, často máme několik pocitů zároveň a tato osnova nám umožní vyslovit všechny naše pocity a zároveň se v nich zorientovat. Nejdřív je důležité zbavit se negativních pocitů, abychom znovu mohli procítit svou lásku. Věnujte každému pocitu několik vět, vyjadřujte se prostými slovy a dávejte pozor, aby všechny odstavce byly stejně dlouhé.

2. Napsání odpovědi

Možná to zní divně, ale napište i odpověď na svůj dopis. Pamatujte, že váš partner není stejný, jako vy, a tak nemusí vědět, jaká je správná odpověď na vaše pocity a potřeby. Abyste se vyhnula riziku, že jeho reakce negativní pocity jen znásobí, naznačte mu, co by měl udělat, aby vás uspokojil.

Představte si, že váš partner je schopen láskyplně odpovědět na vaše uražené city vyjádřené v milostném dopise. Napište krátký dopis formulovaný tak, jako kdyby vám ho psal partner, a vložte do něj všechno, co byste si přála slyšet. Někdy je napsání odpovědi učinnější než milostný dopis.

3. Předání milostného dopisu partnerovi

Svěřit se s dopisy je důležité z několika důvodů. Poskytujeme tak partnerovi možnost nám porozumět a podržet nás. Naučíme partnera znát, co je pro nás důležité, učí nás přijmout negativní pocity, aniž bychom se naštvali. Motivuje nás něco ve vztahu změnit, čímž zlepšuje intimitu a pomáhá zachovat vášeň.

Anketa

Napsala jste někdy svému partnerovi milostný dopis?

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Sexting funguje skvěle, musí ale vyhovovat oběma partnerům Foto:

Sexting může váš vztah skvěle okořenit. Jak ale na něj?

10, 15, ale třeba i 25 let ve vztahu s jedním chlapem – může to mezi vámi pořád jiskřit? Může a probudit ve vztahu znovu vášeň nemusí být vůbec složité. Skvěle totiž může...


Článek

Zlatá pravidla pro pohádkové manželství Foto:

Zlatá pravidla pro pohádkové manželství

Žádné pohádkové manželství sice neexistuje, ale stojí za to udělat všechno pro to, aby byl vztah i po letech docela pěkný.

Článek

Proč se muži a ženy hádají kvůli sexu Foto:

Proč se muži a ženy hádají kvůli sexu

Některé ženy jistě pociťují velkou touhu po sexu a naopak někteří muži na sex moc nejsou. Ovšem jsou to spíše výjimky (především ta část o mužích). Všeobecně platí, že...


Horoskopy 2018

reklama

reklama