reklama

I z prvního rande může být horor. Na co si dát pozor?

I když je váš protějšek okouzlující, neztrácejte opatrnost. Obzvlášť, pokud popíjíte alkohol Foto:
I když je váš protějšek okouzlující, neztrácejte opatrnost. Obzvlášť, pokud popíjíte alkohol
Foto: Krav Maga

V časopisech i na internetu lze najít stovky rad, co si vzít na první schůzku na sebe, jak se nalíčit, o čem mluvit a jak zapůsobit na svého vyvoleného. Co už se ovšem nedočtete, je, jak si vytvořit bezpečnostní plán pro první schůzku a jak vůbec myslet na svoje bezpečí.

Ať chcete, nebo ne, i z romantické pohádky se může velice rychle stát hororový příběh. Níže popsaná doporučení jsou mnohem důležitější než váš outfit. Lepší je být na začátku lehce paranoidní a poté na to s úsměvem vzpomínat, než situaci podcenit a nést si doživotní následky.

Skutečný příběh

Když mě Radek pozval na rande, byla jsem šťastná. Byl to vždycky nejhezčí kluk ze školy a všechny holky by ho chtěly. Chvíli jsme si psali přes Facebook a pak přišlo pozvání na rande. Radek měl báječně romantický nápad, že si uděláme piknik. Bylo jaro a večery už byly krásně teplé, takže jsem vzala deku a vyšli jsme si k hostivařské přehradě. Rodičům jsem se vymluvila na kamarádku, nechtěla jsem, aby se vyptávali.

Radek měl v lesoparku vyhlídnuté krásné místo, kde nikdo nebyl a měli jsme výhled na přehradu. V batohu měl lahve s vínem. Povídali jsme si, pak se líbali a hladili. Bylo mi krásně. Radek se staral o to, abych měla co pít, a najednou jsem se cítila dost opilá. Radek začal být v dotecích odvážnější a to, co bylo zprvu příjemné, se mi přestávalo líbit. Chtěla jsem ho odmítnout nebo zbrzdit, ale zas mi to bylo trochu trapné. Začala jsem mu tedy vysvětlovat, že bych chtěla ještě chvíli počkat, až se líp poznáme. Jenže on už byl strašně rozjetý, začal ze mě trhat oblečení, tisknul se ke mně.

Mně se motala hlava a nedokázala jsem se bránit. Nakonec jsem se mu podvolila, aby mi neublížil. Domů jsme šli v tichu, mně bylo zle od žaludku a ptala jsem se sama sebe, jak se to mohlo tak pokazit? Radek mě ani nedoprovodil domů. Doma jsem nic neřekla. Po čase jsem zjistila, že jsem nebyla jediná. Na tohle místo si holky ze školy vodil pravidelně a často to mělo stejný průběh.

Nějakou dobu jsem z toho zážitku byla hrozně špatná. Postupně jsem se dala dohromady a na celou věc se snažím zapomenout. Dneska už bych něco takového neudělala. Nikdy bych nešla s klukem, kterého dobře neznám, na opuštěné místo. Všechny holky by si měly dávat pozor, i ten na první pohled nejbáječnější kluk se může projevit jako násilník a čuně.

první schůzka 2 Foto:

 

Znásilnění na první schůzce? Celkem častá věc

Na prvních schůzkách bohužel často dochází ke znásilnění. Během prvního rande, kdy se navíc popíjí alkohol, je těžší si udržet hranice. Může docházet k různým dotekům, což navozuje atmosféru, že musí dojít k sexu. Taková znásilnění a sexuální útoky obecně bývají zřídka hlášeny, protože se oběť většinou stydí a má pocit, že si za to může sama. Stačí ovšem znát několik jednouchých opatření a můžete se takovým krizovým situacím vyhnout.

Na co si dát pozor při první schůzce

Následující rady vám lépe pomohou připravit se na vaši první schůzku.

• Seznamování přes internet má svá specifika. O tom, na co si dát pozor, si můžete přečíst ZDE.

• Před první schůzkou si zkuste prověřit svého nápadníka na internetu. Zkuste si o něm najít nějaké informace. Není to nic, za co byste se měla stydět a může vám to dotvořit obrázek daného člověka.

• Všímejte si, jakým způsobem mluví o ženách nebo i o svých bývalých přítelkyních. Je-li nadřazený, mluví-li urážlivě, dělá sexistické vtipy, měla byste se mít na pozoru.

• Mějte připravené číslo na taxi službu a také dostatek hotovosti, abyste mohla rande rychle opustit.

• Určitě si na schůzku vezměte pepřový sprej. Lepší být trochu paranoidní než situaci podcenit. Když se schůzka vyvine dobře, můžete na to společně s úsměvem vzpomínat.

• Buďte obezřetná, pokud si domlouváte schůzku s někým, koho dobře neznáte. Raději zamiřte do restaurace, na výstavu nebo na výlet se skupinou vašich dalších přátel a počkejte, až se lépe poznáte. Určitě se nenechte pozvat domů nebo na osamělé místo.

• Zvažte, zda se necháte doprovodit domů nebo zda půjdete s doprovodem do auta. Takový postup nedoporučujeme. Lepší je, aby váš protějšek nejdřív nevěděl, kde bydlíte, ani byste se s ním neměla ocitnout na místě bez lidí.

• Jdete-li na první schůzku s osobou, kterou ještě neznáte, pak informujte někoho blízkého. Domluvte se, že si dáte v průběhu večera vědět a také, že se ozvete, až dorazíte v pořádku domů. Pokud se budete přesouvat do dalšího baru, pošlete krátkou textovou zprávu někomu blízkému, s kým jste domluveni. Kdybyste se pak neozvala, bude mít místa, kde vás může hledat.

• Domluvte si s někým blízkým, že když ho prozvoníte (což se dá nenápadně udělat i z kabelky), tak vám za chvilku zavolá s tím, že musíte něco nutně zařídit. Můžete tak opustit rande, které by se vyvíjelo nepříjemně.

• Zvažte, jakým způsobem se obléknete. Budete-li příliš provokativně oblečená, může mít vás protějšek dojem, že jste snadno k mání.

• Nebojte se na cokoliv, co se vám nebude líbit, říct jasné ne. Máte na to plné právo a nejste povinna to nijak zdůvodňovat. Je-li váš protějšek normální, jistě to pochopí.

• Stanovte si pevně hranice, kam až necháte první schůzku dojít. Zkuste se nad tím zamyslet, než odejdete z domova.

• Je lépe si na prvním rande platit za sebe pití. Někteří agresoři mají bohužel pocit, že když za vás platí celý večer drinky, zaslouží si jakousi „odměnu“.

• Pokud dojde k nějakému překročení hranic (doteky jsou už pro vás nepříjemné, příliš intimní, zkrátka agresor zajde dál, než se vám líbí) pak je třeba se ohradit úplně jasným a zřetelným „ne“. Odstrčte ruku a nahlas odmítněte další pokusy. Pak je pravděpodobné, že vaše „ne“ bude skutečně vnímáno.

• Důvěřujte svým instinktům a pokud se vám nějaké místo nebo situace nelíbí, odejděte. Ženy jsou často varovány svou intuicí, ale bohužel své pocity neposlechnou a potlačí je. Pokud cítíte, že jste v nebezpečí, pravděpodobně tomu tak opravdu je. Nebojte se raději způsobit planý poplach.

• Buďte opatrná ohledně osobních informací. Neprozrazujte toho o sobě moc, nemluvě o vaší adrese, přesném místě zaměstnání, detailech o rodinném životě apod. Pokud v sobě najdete zalíbení, na nějaké to bližší poznávání bude času dost.

• I když je váš protějšek okouzlující, neztrácejte opatrnost. Většina psychopatů jsou lidé, u nichž máte hned pocit, že je znáte léta a jste s nimi propojena až neuvěřitelným způsobem. Tuto zkušenost popsalo mnoho žen, které žily v násilném vztahu. Nepřestávejte proto používat hlavu a zároveň důvěřujte svým pocitům, které vám říkají, že něco možná není v pořádku.

• Pokud odcházíte na toaletu, je dobré mít svou sklenici prázdnou. Případy, kdy agresor na schůzce hodí oběti drogu do pití, se čím dál častěji objevují i v Česku.

prvni schůzka 1 Foto:

 

Jak poznáte, že vám někdo hodil něco do pití?

Návštěvu toalety nebo váš soukromý telefonát může agresor využít ve svůj prospěch. Pokud si nedáte pozor, může vám agresor do nevypité skleničky nasypat lék nebo drogu a následně vás znásilnit nebo se o to alespoň pokusit.

Může tak dojít k intoxikaci nejrůznějšími látkami. Velice často to bývá látka rohypnol, která vyvolává změny vědomí, otupělost, ospalost, problémy s motorikou, můžete mít pocit, že se vám těžko mluví, může vám být zima nebo naopak horko.Tyto pocity se dostavují do zhruba deseti minut po požití látky, jejíž účinek je zesílen v kombinaci s alkoholem. Po chvíli může přijít bezvědomí. Rohypnol je jen jedna z látek, které vám někdo do pití může hodit. Jakékoliv změny vědomí a hybnosti je třeba nepodceňovat a urychleně jednat.

Máte-li pocit, že jste najednou příliš opilá nebo příliš ospalá, ihned telefonem kontaktujte někoho, s kým jste předem domluvená, a požádejte ho, aby vás vyzvedl. Nebo se můžete obrátit na někoho v podniku, v němž jste, nejlépe na obsluhu. Řekněte, že vám váš partner něco hodil do pití, že máte strach a aby ho nenechali s vámi odejít. Pod vlivem omamné látky totiž můžete vypadat jako hodně opilá a pak působí logicky, že si vás váš přítel odvádí domů.

První schůzka se často odehrává v baru nebo restauraci. Podívejte se, k čemu může dojít a jak se tomu vyhnout:

 

A co dělat, když i přes všechna opatření dojde ke znásilnění? Poradíme vám ZDE.

první schůzka 3 Foto:

 

Nenechte si ubližovat!

Projekt Nenechte si ubližovat je zaměřený proti násilí na ženách a dětech. Autorem projektu je společnost Krav Maga, která se tak snaží přispět k větší bezpečnosti těchto cílových skupin. Projekt je realizován společně s nadací Avon proti domácímu násilí. Krav Maga, o.s. se zabývá osobní bezpečností prostřednictvím pravidelných kurzů a seminářů pro veřejnost, pořádá přednášky a semináře pro instituce, školy i komerční subjekty.

 Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Ke znásilnění může dojít i na místě, kde se cítíme bezpečně. Třeba na parkovišti u obchodního centra  Foto:

Nenechte si ubližovat: 1. díl - Sexuální násilí

Násilí na ženách a bohužel i dětech je častější problém, než byste si možná myslela. V našem novém seriálu vás seznámíme s nejčastějšími problémy, které mohou ženy a děti...

 

 

 

Článek

Stalker vám nemusí fyzicky ublížit. Ale pronásleduje vás na každém kroku Foto:

Nenechte si ubližovat: 4. díl - Stalking

Když vás někdo pronásleduje nebo obtěžuje, není to nic příjemného. Ať už se jedná o někoho známého, nebo o cizí osobu. Kdy jsou to ještě pokusy o seznámení nebo o...

 

Článek

Téměř ve třetině případů stalkingu přerůstá vyhrožování v násilné jednání Foto:

Nenechte si ubližovat: 5. díl – Jak se bránit stalkerovi

Když vás někdo úmyslně pronásleduje nebo obtěžuje tak, že máte strach o své bezpečí nebo o bezpečí svých blízkých, jde o stalking. I zpočátku celkem nevinné chování...

 

 

Článek

Že by konečně pan Božský? Podlehnout krásné iluzi je na internetu velmi snadné Foto:

Rande přes internet? Buďte dvojnásobně opatrná

Přes internet se podle statistik seznámí každý pátý Čech. Seznamují se nejen starší ročníky, ale i teenageři. K seznamování často dochází prostřednictvím sociálních sítí....

 

 

 

Horoskopy 2017

reklama

reklama