reklama

Jaký je ideální partner pro ženu? Citlivý drsňák!

S ním se cítím v bezpečí Foto:
S ním se cítím v bezpečí
Foto: iStock

Může být chlap zároveň empatický gentleman a zároveň vědět, co chce a jít si odhodlaně za svým? Jsem přesvědčen, že ano. Právě to se snažím předat mužům na svých seminářích. To, že chlap může být citlivý a zároveň „mít koule“. Vede to ke spokojenosti jak se sebou samým, tak spokojenosti partnerky.

Emoce po dvou brufenech

My muži se od žen pochopitelně velmi lišíme, existuje mezi námi velká polarita. A to je dobře, protože to mezi námi jiskří, přitahujeme se. A jindy to zase skřípe, není nuda. Když se podíváme na polaritu mužů a žen v oblasti emocí, nikoho nepřekvapí, že mužská bytost má mnohem méně emocí než ženská. Žena dokáže měnit během jedné minuty klidně padesát, šedesát různých emocí, je zaplněná různými emočními stavy. Chvilku se cítí tak, chvilku tak.

Co to znamená? Skrz její bytost proudí obraz toho, co se děje venku. Ona vše zrcadlí, odráží, jak se kdo cítí, co se děje kolem. Muž to má jinak, tam se nic neděje. Někdy říkám ženám: my muži jsme, jako kdybyste si vy ženy vzaly dvě osmistovky brufenu, a pak šly prožívat svět. Aha, nic se neděje, nemám žádné emoce... To jsme my, muži. Muži jsou testosteronoví, ženy oxytocinové.

Chaos i řád

Je dobré si toto primární nastavení uvědomit. A ještě důležitější je vědět, že my sami můžeme polaritu měnit. Každá bytost má v sobě to mužské i to ženské, neboli to jinové a to jangové. Máte citlivé, jemné muže, kteří malují nebo tančí, jsou velmi empatičtí, otevření, mají intuici. Třeba klavírista, který je spojen s něčím nadzemským a převede to do hry… Básník, který umí zveršovat emoce… Na druhou stranu máte naprosto jasně zaměřené muže, kteří jdou do války a ustřelí někomu hlavu, protože je to podle nich správně.

Podobné je to u žen. Některé jen jdou prostorem a u toho tančí. Jsou rozevláté, barevné, dělají několik věcí naráz, jsou u toho i chaotické. Ale máme i ženy, které jasně vědí, co chtějí, vše má řád. Pracují třeba v bance, vedou týmy a jsou na něco zaměřené. Ty mají víc jangové složky.

Všichni plujeme mezi těmito polaritami. Je to úplně v pořádku, pokud nás to baví. Pokud nás život posouvá dál a je vám v něm dobře, tak to vůbec nevadí. Ale ve chvíli, kdy si najednou jeden z vás začne na něco stěžovat, je to chvíle, kdy se s polaritou v partnerství dá vytvořit větší šťáva. Moje zkušenost je, že zvedat polaritu je záležitostí muže. A žena na to reaguje.

Vědomé nakládání s polaritou

Muž řídí to, jakým způsobem bude partnerství fungovat. Když je žena smutná, brečí, tak i on může sjet do jemné ženské složky, do té empatické. Naslouchat, sdílet, pokusit se porozumět. Oba se otevřou, a dokonce si můžou i pobrečet, když je to něco hlubokého. A chvíli nato, když muž už vidí, že ta emoce odchází, řekne: „Tobě to sluší, já bych tě pomiloval, i když jsi smutná. Mně se to tak moc líbí, ty jsi úžasná!“

Teď trošku přeháním, abyste viděli rozdíl mezi tím rozevlátým a absolutně citlivým hochem, který je otevřený ženě… A tím, kterému v hlavě běží, že ho zajímá jen sex. Taková polarita může způsobit, že to ženu ze smutku úplně vytáhne. Ale je důležité kolem toho být vědomý a rozhodovat se, jestli chcete být v té mužské roli nebo v té ženské roli.

Být mužem

Současní muži často řeší, kam směřovat a jak se stát víc mužem. Hodně z nich je vychováváno hlavně matkami. Ty probudí mužovu citlivou složku, ale zase potlačí tu, která je agresivní, dotahovací, tu stránku, kdy muž ví, co chce, a umí tak trochu svět zranit a dojít si za svým cílem. Když má muž otevřenou i citlivost, tak ví, jak věci dotáhnout, aniž by zraňoval svět. S citlivostí dosahujeme věci pomaleji, ale víc sedí.

Můj přístup je namotivovat muže, aby se změnami začali u sebe. Většinou to je buď, a nebo. Buď jsou muži maskulinní, jdou si za svým hlava nehlava. Nebo naopak citliví, kteří se zase bojí cokoli udělat, aby někoho nezranili. Ty nejvíc zajímá duchovní růst, meditace. Ale když nemají “koule“, tak jen plují zleva doprava, kotvu jim musí dělat žena. Já se snažím mužům ukázat, že je možné mít obojí. Mít tu citlivost, která v minulosti vůbec nebyla brána jako mužství a dnes je poměrně ceněná, ale zároveň mít i jasný směr a dostatečnou průraznost a jít si s otevřeným srdcem za svým.

Autor: Richard Vojík

Richard Vojík Foto:

Je učitel a průvodce. Vede kurzy osobního a partnerského rozvoje. Pomáhá měnit lidem vědomí sebe sama a zlepšuje život a vztahy s partnery. Richard přináší stěžejní informace o partnerství a sexu, o kterých se doma ani ve škole nemluví. Své vědomosti a zkušenosti předává přirozeným, humorným a lehce pochopitelným způsobem. Více najdete na www.richardvojik.cz.

Podívejte se na video z jeho kurzů pro muže:

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Bude vás nosit na rukou, hýčkat, rozmazlovat...  Foto:

Hodný muž: Proč takového ženy nechtějí?

Markétě klepe na dveře čtyřicítka a pořád je sama. Sedíme naproti sobě u kávy a probíráme jejího nového nápadníka. „Vypadá dobře, milej, vydělává, čistotnej,” vyjmenovává...

Článek

Jsou věci, které se změnit dají. Třeba válení se u televize Foto:

Opravdu můžete někoho ve vztahu změnit?

Přáli bychom si, aby láska dokázala všechno překonat. Tak, jak to vídáme v romantických filmech. Není to nemožné, ale častěji bývá realita o něco drsnější. Vyžaduje totiž...

Článek

Jak mluvit s mužem, aby vás skutečně poslouchal? Foto:

Jak mluvit s mužem, aby vás skutečně poslouchal?

Znáte, jak se říká, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše? Neboli domluva s opačným pohlavím je někdy opravdu náročná. Stačí ovšem znát pár triků a vše půjde mnohem snadněji...

Článek

lichotky muži hlavní Foto:

13 lichotek, které chce od vás muž slyšet

Čím nejvíc potěšíte mužovo ego?

Horoskopy 2018

reklama

reklama