reklama

Je vaše manželství nudné? Akceptujte to, nebo s tím něco dělejte

Je vaše manželství nudné? Foto:
Je vaše manželství nudné?
Foto: iStock

Nehádáte se, talíře u vás nelítají, vše tak nějak klape. Jenže někde hluboko uvnitř víte, že i přes zdánlivou pohodu se strašně, ale strašně nudíte… Víte, jak manželství opět oživit?

Možná je to takhle v pořádku, vždyť se máme rádi a každá vášeň stejně jednou vyprchá. Říkáte si tuhle mantru před spaním, když v sobě řešíte tu divnou nespokojenost? To se do vašeho manželství zavrtala nuda! Nemusíte si být nevěrní, ani se hádat jako psi, i obyčejná nuda dokáže manželství nakonec rozklížit. Zkuste ho zachránit a nasměrovat tenhle parník jiným směrem.

Proč já?!

Proč vy? Protože je to vaše manželství a nesete za jeho průběh zodpovědnost. Jistěže stejnou jako váš partner. Ale pokud ten zatím tu obří nudu neodhalil, budete to muset vzít za svůj úkol. Většina lidí, žen i mužů, reaguje na nespokojenost a nudu v manželství zcela špatně. Místo aby problém začali řešit, volí takzvanou „únikovou strategii“, to znamená, že se začnou tajně poohlížet jinde. Tu zaflirtují s kolegou, tam si vyjdou s kamarády na tah a malér může být na světě. Vzrušení pak znudění partneři hledají na anonymních seznamkách, vrhají se zbrkle do rozvodu, chlapi začnou tajně po nocích sjíždět porno.

Nuda k manželství patří

Bylo by pošetilé myslet si, že se budete spolu celý život náramně bavit a řehtat od rána do večera. Nuda k manželství prostě trochu patří, to potvrzují i psychologové. Potíž je v tom, pokud jeden z páru považuje nudu za věc špatnou a jinému taková dlouholetá manželská nuda vyhovuje. Ale když se pár nudí pěkně společně, vůbec nemusí být nešťastný, ba naopak. Vytvoří si spokojenou bublinku, ve které se “pronudí” klidně celé desetiletí, aniž by si oba připadali výrazně nešťastní.

Pokud se ale jeden z páru nudou trápí a neoceňuje tento příliš klidný přístav, bude z toho brzy velký problém.

Kde se stala chyba?

První krok k nápravě je uvědomit si, co se děje a problém si pojmenovat: miluju ho, nic nám nechybí, ale strašně se s ním nudím. Co s tím? Manželství dvou lidí funguje jako spojené nádoby! Kde se vytratila jiskra a společná chuť na cokoli? Kdy jste tento model přijala za svůj a necháváte jím ovládat každodenní život? Jistě že nemusíte žít jako dobrodruzi, každý má svou rutinu, ale vše má také své meze. Základem všeho je komunikace!

Co s tím?

Celkem máte tři možnosti. Ta první je, že se naučíte vaši manželskou nudu akceptovat a berete ji bez zbytečné démonizace jako fakt. Nechcete se rozvádět ani investovat příliš mnoho energie do předělávání zpohodlnělé polovičky. Pravděpodobně si zábavu nejdete časem jinde a to nemusíme hovořit přímo o nevěře. Prostě si najdete svůj tok života a dáte si s partnerem v míru pokoj.

Druhá možnost znamená, že budete chvíli trpět a bojovat, ale tuhle bitvu nevyhrajete a odejdete. S vědomím, že život je příliš krátký a utíká vám mezi prsty, se rozloučíte a zkusíte vzít opět opratě do vlastních rukou.

Ta třetí možnost je asi nejobtížnější: začnete s nudou systematicky bojovat a vyhánět ji. Vystoupíte ze své komfortní zóny, opustíte bublinu a budete s sebou za nohu tahat vyjukaného partnera s nadějí, že se probere a začne ho bavit “nenudit se”. V tomto případě vás čeká spousta práce, ale možná i šťastný konec. Najděte si kouče, běžte do poradny, vymyslete bláznivou dovolenou, přihlaste se do kurzu přežití, kupte letenky do Nepálu, začněte zpívat v kapele. Udělejte cokoli, co se vám doteď nepodobalo! A pokud tímto přístupem partnera nakonec ztratíte, možná najdete sama sebe.

-ku-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Recept na spokojené manželství je podle vědců až překvapivě jednoduchý Foto:

Jak mít spokojené manželství? Podle vědců stačí jednoduchý trik

Bylo by naivní domnívat se, že i v tom nejpohodovějším manželství bude slunce svítit každý den. I ten nejsilnější plamen lásky začne po letech skomírat. Vědci naštěstí...

Článek

Kde se stala chyba? Foto:

12 žen přiznává, co mělo být v jejich manželství od prvního dne jinak

Nikdo neříká, že manželství je snadné. Nebo alespoň ne většina lidí. Ale když si nastrojení novomanželé na svatbě slibují, že spolu budou v dobrém i zlém, většinou ani...


Článek

Proč se vámi muž nespí? Foto:

Nuda v posteli: Proč s vámi muž nespí?

“Méně lásky, více slušnosti,” praví jeden okřídlený bonmot na téma stabilní manželství. Jak se ale vypořádat se situací, kdy je k nám vlastní manžel laskavý a zodpovědný,...
Horoskopy 2018

reklama

reklama