reklama

Jsem obětí manipulátora. Jak z toho ven?

Manipulátor nemusí být jen manžel nebo přítel, ale i váš šéf nebo kolegové v práci Foto:
Manipulátor nemusí být jen manžel nebo přítel, ale i váš šéf nebo kolegové v práci
Foto: Thinkstock

Manžel už vám zase něco vyčítá a naznačuje vám, že nebude-li každý den na stole teplá večeře, skončí váš vztah rozvodem? Šéf vás nutí plnit úkoly, na které nemáte kvalifikaci a které ani nemáte v popisu práce? Vaši přátelé vám neustále lichotí, i když tentokrát jste si jistí, že ten nový sestřih vlasů byl omyl? Možná je na čase přiznat si, že do vašeho života vstoupila manipulace.

Co to vlastně je?

Manipulace je (vědomé či nevědomé) nekalé, nečestné jednání. Zatímco jednoho člověka poškozuje, druhému přináší určité výhody. Manipulace má schopnost ovlivňovat myšlenky, emoce, tělesné fungování a hlavně chování manipulovaného tak, aby odpovídalo potřebám manipulátora.

Nejčastěji s ostatními manipulují lidé, kteří si nevěří a především ti, kteří nevěří, že mají pro druhého dostatečnou hodnotu na to, aby si mohli dovolit riskovat vztah založený na důvěře. Tito lidé mají často strach z vlastního selhání nebo ze ztráty něčeho. Mnoho lidí ale také manipuluje z neznalosti, neboť zkrátka nezná efektivnější způsob jednání.

Chceme-li se manipulaci bránit, musíme si v první řadě přiznat, že jsme její obětí. Jak to poznáme? Manipulaci může prozradit mimika manipulátora, jeho gesta nebo hlas a také náš vlastní pocit nesvobody či nepohody během samotného aktu manipulace.

 

Nejčastější formy manipulace

1. Lichocení (především takové, po němž následuje žádost o něco)

2. Výčitky, obviňování a svalování zodpovědnosti

3. Vytváření závislosti a „pseudoaltruismus“ (říkání druhému, že jsme na něm závislí a připoutávání se k němu)

4. Technika nedobrovolného výběru (nenabízení dostatečného počtu alternativ, např. otázka „Dáš si čaj nebo kávu?“ místo otázky: „Co si dáš k pití?“)

5. Technika neverbálních projevů (např. pláč nebo mlčení)

Mezi další formy manipulace patří například porovnávání s druhými, poučování, moralizování, zastrašování a vyhrožování, ironie a despekt…

 

Jak manipulaci poznat

Odhalí-li člověk, že je s ním manipulováno, má to nejhorší za sebou, neboť nikdy nejde manipulovat s emocemi a chováním člověka, pokud to on sám nedovolí. A pokud člověk o manipulaci ví, tak ví také to, že mu škodí a nedopustí, aby na něm byla páchána. V první řadě je tedy třeba si uvědomit, že jediný, kdo má právo vás hodnotit a rozhodovat za vás, jste vy sami. Pokud si toto vše uvědomíte, bude obrana proti manipulaci snazší, než jste si kdy mysleli.

 

Jak se bránit manipulaci

1. Pokud víte, že s vámi někdo manipuluje, zachovejte klid. Ačkoliv víte, že je s vámi zacházeno neférově, neoplácejte stejnou mincí. Nenechte se ovládnout svými emocemi a snažte se uvažovat racionálně. Jděte za svým cílem a nenechte se ničím vyvést z míry.

2. Vnímejte vždy podstatu toho, o co druhému jde a soustřeďte se na obsah sdělení a ne na jeho prožitkovou podstatu. Mnohdy jsou to totiž právě emoce, co člověka dokáže oslepit. Ve chvíli, kdy nás druhý zaujme svými prožitky, přestane se člověk soustředit na samotný obsah sdělení a nechá se sebou manipulovat.

3. Naučte se jednat asertivně. Prosazujte své záměry a cíle tak, abyste se druhých nedotkli a abyste je neurazili. Naučte se říkat ne. Buďte slušní, ale důrazní a nedávejte manipulátorovi naději, že si své rozhodnutí možná ještě rozmyslíte. Pokud ani důrazné ne nezabere, prostě se otočte a beze slova odejděte, položte telefon nebo zabouchněte dveře.

4. Berte vážně své záměry, touhy, cíle a potřeby a nepovažujte je za méně důležité než cíle druhých. V rámci možností se snažte, aby se rozhovor vrátil do věcné roviny a abyste mohli najít společné řešení. Dejte šanci dohodě a snažte se např. nalézt kompromis, i když se zdá, že něco takového je pro manipulátora velkou neznámou.

5. Soustřeďte se na konkrétní chování člověka a nenechte se ovlivnit tím, co si o něm a o jeho úmyslech či vlastnostech (možná úplně mylně) myslíte. Nevstupujte do rozhovoru s určitým názorem na člověka, protože jakékoliv domněnky o člověku, s nímž komunikujete, vás v rozhovoru mohou natolik blokovat, že celý rozhovor hned od začátku odsoudíte ke krachu.

 

Došlo vám, že s vámi lidé okolo vás manipulují? Začněte se bránit a uvidíte, že rázem budete žít šťastnější a spokojenější život.  Chcete-li se naučit více, podívejte se na můj audio program Jak zneškodnit manipulátora.

 

Aleš Kalina

Aleš Kalina Foto:

Aleš Kalina považuje za své poslání říkat lidem, jak to udělat, aby se už konečně cítili dobře. Má 25 let zkušeností v oblasti koučinku. Je hlavním koučem a školitelem společnosti MindSoft s.r.o. a autorem metody emočních rovnic, která nám pomáhá pochopit, proč se v daných situacích cítíme právě tak, jak se cítíme, a poněvadž se nejčastěji rozhodujeme na základě svých emocí, pomáhá nám pochopit i důvody rozhodování. Vydal dvě knihy – Emoční rovnice a Partnerský manuál – a několik motivačních CD.

Než se začal naplno věnovat koučinku, byl členem top managementu mezinárodních korporací (Microsoft, Telenor ČR, EDS, Sodexho Pass ČR). V roce 2007 byl zapsán do knihy Who is Who. Více informací na jdete na www.aleskalina.cz.

Horoskopy 2018

reklama

reklama