reklama

Rozchod: 5 nepříjemností, kterými na něj naše tělo reaguje

Rozchod s milovaným člověkem vyvolává nejen psychické, ale i fyzické potíže Foto:
Rozchod s milovaným člověkem vyvolává nejen psychické, ale i fyzické potíže
Foto: iStock

Rozchod je těžký pro každého. City se bouří a emocionální výkyvy a stres se podepisují nejen na duši, ale i na těle. Jaké fyzické a psychické potíže čekají člověka, který se rozešel se svou láskou?

Úzkost a problémy se spaním

Jsme předurčeni k pospolitosti, a pokud o ni přijdeme, cítíme bolest. Potřeba blízkosti je nenaplněná a přichází úzkost. Vědecké studie prokázaly, že bolest, kterou cítíme po rozchodu, aktivuje stejnou část mozku, která je stimulována při závislosti na kokainu.

Bolest na hrudi

Z výzkumů vyplynulo, že se po rozchodu objevují nervové signály spojené se skutečnou fyzickou bolestí. Jsou to ty stejné, které vyvolá opaření nebo popálenina. Za vnímání bolesti je zodpovědný mozek, a proto můžete cítit bolest na hrudi nebo přímo u srdce.

S ukončením vztahu se zhoršuje i srdeční činnost. Obzvlášť lidé, kteří trpí nějakou srdeční chorobou, by se měli vyhýbat stresu, protože jsou náchylnější na vznik arytmie, nebo dokonce infarktu.

PŘEČTĚTE SI: ROZCHOD BOLÍ, ALE MŮŽETE SE Z NĚJ HODNĚ POUČIT

Problémy s pokožkou

Člověk s depresí se o sebe všeobecně míň stará a stresové hormony vyplavené rozchodem navíc zhorší vzhled pokožky. To může vést k akné a padání vlasů.

Bolest svalů

Utrápení lidé jsou více náchylní ke zraněním. V souvislosti se stresem se mohou objevit křeče a stahy svalů potom způsobují bolest v nejrůznějších částech těla.

Ztráta chuti k jídlu nebo tloustnutí

Po rozchodu trpí mnoho lidí nechutenstvím. Ale v delším horizontu lidé váhu spíše nabírají. Stres způsobí, že jsou buňky citlivější na inzulin, tělo ho začne produkovat více a rychleji ukládá tuk.

Přibírání je často spojené i s nespavostí a sníženým pohybem. Stres také narušuje trávení a vyvolává bolesti břicha a průjem.

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Po rozchodu zůstaneme přáteli. Je to dobrý nápad? Foto:

Po rozchodu zůstaneme přáteli. Je to dobrý nápad?

Jak nepříjemné je období v životě ženy – rozchod. Nevíme si s ním rady a ani nemůžeme. Život se najednou rozsype jako hromádka popela, do které zafouká vítr. Zbyde jen...

Článek

S rozchodem se odmítám smířit Foto:

Příběh Jany: Jsem závislá na bývalém příteli. S rozchodem se odmítám smířit

Závislí můžeme být třeba na kávě, alkoholu, cigaretách, ale také na konkrétním člověku. A o poslední zmíněné závislosti, která přerostla v posedlost, vypráví příběh Jany...
Horoskopy 2018

reklama

reklama