reklama

Sex na sucho aneb Když vás milování bolí

Sucho zdaleka netrápí jen starší ženy Foto:
Sucho zdaleka netrápí jen starší ženy
Foto: Thinkstock

Dokud se vám to nestane, nenapadne vás vůbec, že to může být problém.

Bohužel je, a zdaleka netrápí jen starší ročníky. Stává se to i mnohem mladším ženám a dívkám a může jim sex pěkně znepříjemnit.

Než se ale dostaneme k tomu, proč takzvaná vaginální suchost vzniká, měli byste možná vědět, že suchý sex nebo též sex na sucho je i jedna ze sexuálních praktik, kdy je sucho žádoucí. Tedy, jak pro koho. Tento druh sexu totiž zvyšuje rozkoš hlavně u mužů, zatímco pro ženy je takováto praktika celkem dost bolestivá. Absence vlhosti, která je zcela přirozená, navíc zvyšuje riziko různých oděrek a poranění a tím pádem i přenosu sexuálně přenosných nemocí včetně HIV.

K vysušení poševní sliznice se při praktikování suchého sexu využívají různé způsoby, například bylinné odvary, zásypy, pudry, přírodní tampony, ale třeba i kyselina citronová nebo různé léky, včetně vitaminu C.  V Africe, kde je suchý sex poměrně běžný, se používá k „vysušení“ i křída, papír nebo kamenný prášek a dokonce i výplachy různými žíravinami v podobě čistících, bělicích nebo dezinfekčních prostředků. Nic příjemného, že?

Článek

Na sexuálním životě se vyplatí zapracovat. Foto:

7 důvodů, proč ženy zažívají bolest při sexu

Jaké typy bolestí ženy při sexu pociťují?

 

Pojďme se ale vrátit do Evropy a k ženám, kterým sucho opravdu znepříjemňuje život. Nejenže je sex bolestivý, ale mohou vzniknout i drobná poranění, pálení, citlivost, podráždění, zánět nebo i krvácení a bolest v poševní oblasti.

Tady je pět důvodů, proč k malému zvlhčení vaginální sliznice dochází u mladších žen:

Krátká předehra

Jsou ženy, které potřebují před „akcí" trochu víc času. Jen si to přiznejme. Od prvního polibku k vyvrcholení někdy neuběhnou ani dvě minuty.

Stres

Ten je příčinou mnoha zdravotních problémů a vaginální suchost si klidně můžete mezi ně přidat. Nehledě na to, že pokud jste pod tlakem a v hlavě se vám honí milion věcí, které musíte stihnout udělat, sex je často to poslední, na co máte chuť.

Léky

Vysušovat sliznice mohou i některé léky, především antihistaminika. Třeba i obyčejný lék, který berete při nachlazení. Antihistaminika mají totiž vysušovat sliznici nosu, ale vysušují vás bohužel i tam dole.

Antikoncepce

Snížená lubrikace poševní sliznice je jedním z méně známých vedlejších účinků některých antikoncepčních pilulek. Lékaři obyčejně v takových případech doporučují používat lubrikant nebo přejít na jiný typ antikoncepce.

Porod

Porod změní sexuální život v mnoha směrech, včetně toho, že dojde ke snižení hladiny estrogenu-hormonu odpovědného za udržování vaginální lubrikace. Trvá to ale naštěstí jen několik měsíců. Jakmile žena přestane kojit a vrátí se jí pravidelná menstruace, vše se srovná.

Článek

Stane se... Foto:

Trapasy při sexu, které se ženám běžně stávají

Při milování se nám občas zatmí v mozku a pak se dějí věci…

 

V padesáti život (ani sex) nekončí!

Jenže sex si chtějí užívat i starší ženy a u nich je atrofie a nedostatečné zvlhčení vaginální sliznice nejčastějším problémem. Vzniká v důsledku změn hladin hormonů v období přechodu a úbytku ženských pohlavních hormonů, zejména estrogenů.  

Jedná se o velmi intimní problém a mnoho žen se ostýchá o něm hovořit, neboť jim to připadá obtížné a trapné. Ale není třeba se znepokojovat. Je to přirozený jev a během svého života se s ním setká každá žena ve vyšším věku. V tomto období lékaři běžně doporučují používat různé gely pro poševní zvlhčení, které zmírňují nepříjemné pocity a ulevují od podráždění. Vysychání poševní sliznice může některým ženám v přechodovém věku zmírnit i hormonální substituční terapie. I když ta nevyhovuje všem a není vhodná ve všech případech.

Článek

sex ve vířivce hlavní Foto:

5 nepříjemností, které se vám mohou stát během sexu ve vířivce

Milování mezi bublinkami má své kouzlo, ale i svá úskalí.

 

Není gel jako gel

Pokud se žena nevyzná ve vaginálních gelech, je dobrou radou sledovat jejich složení. Existují gely s přísadou různých olejů, přírodními látkami a jinými zvláčňujícími prostředky. Jednou z nejúčinnějších složek je kyselina hyaluronová, která vytváří v kombinaci s vlhkým sekretem sliznice ochranný gelový povlak. „S kyselinou hyaluronovou se stále častěji setkáváme v gynekologii při odstraňování nebo prevenci vaginálních potíží, jako jsou suchost sliznice, její podráždění, svědění či nepříjemné až bolestivé pocity při sexu. Kyselina hyaluronová je schopna na sebe vázat vodu a přispívat tak k optimální hydrataci tkáně,“ vysvětluje MUDr. Jiří Slíva, PhD. z Ústavu farmakologie 3. LF UK v Praze.

Pokud si chcete koupit opravdu kvalitní a účinný vaginální gel, měl by ještě obsahovat kyselinu mléčnou, která zajišťuje kyselé prostředí pochvy a zabraňuje množení patogenních nepřátelských mikroorganismů (kvasinek a některých bakterií). Aplikace těchto přípravků je vhodná i po návštěvě bazénů a koupališť. Gely se prodávají v lékárnách, drogeriích, ale i na internetu, kde si je mohou objednat i ostýchavější ženy.

-ak-

Horoskopy 2018

reklama

reklama