reklama

Sex po císařském řezu: Kdy můžete zase začít?

Sex po císařském řezu: Kdy můžete zase začít? Foto:
Sex po císařském řezu: Kdy můžete zase začít?
Foto: iStock

Přestože jste nerodila spontánně a nemáte za sebou několikahodinový, nebo dokonce několikadenní porodní maraton, sex je pravděpodobně to poslední, na co po „císaři“ myslíte. Když se ale všechno usadí a přijde alespoň lehké pomyšlení na milování, nabízí se otázka, kdy je vhodné začít.

Záplava mateřských hormonů těsně po porodu většinou zajistí, že se mezi maminkou a miminkem vytvoří silné pouto ihned po jeho narození. Negativní stránkou ovšem je, tedy alespoň z pohledu vašeho partnera, že vám ty samé hormony potlačí na několik týdnů sexuální touhy. Nemusíte se ovšem bát, později se váš sexuální apetit zase vrátí. Velkým úskalím je ale skutečnost, že se nejspíše málokdy s partnerem shodnete, v jakou denní nebo noční dobu se budete chtít pomilovat. To je ale jiná kapitola.

Možná vás napadne, zda je vůbec bezpečné praktikovat sex po náročném zákroku, jakým je velká břišní operace. Určitě je, jenom budete muset přijmout určitá opatření.

Kdy je to ještě moc brzy?

Šestinedělí není jen tak pro nic za nic. Naplánujte si tedy sexuální abstinenci zhruba na 6–8 týdnů od porodu. Hlavním důvodem je skutečnost, že jste prodělala velkou operaci, kdy byly proříznuty všechny vrstvy břicha, aby se mohl lékař dostat až do dělohy. Všechny tyto vrstvy, především svalové, potřebují nějakou dobu, aby se zaléčily. Sex představuje tělesné cvičeni, které zapojuje i vaše jádro, střed těla. To ale bylo porušeno chirurgickým zákrokem.

Je třeba zohlednit, že svalem je i děloha, a proto se tak také chová. To znamená, že jakmile během orgasmu změní tvar a začne docházet k jejím kontrakcím, může vám to být nepříjemné. Můžete to pociťovat jako bolestivé křeče.

Dalším negativem je snížení lubrikace pochvy, a to kvůli hormonálním změnám. A co víc, tato fyzická aktivita může znovu otevřít řez. Pokud by k tomu náhodou došlo, okamžitě s tím přestaňte.

Co když je to nepohodlné?

Vzhledem k tomu, že dítě neprošlo vaší vaginou, můžete mít dojem, že by měla být zcela nedotčena. Jenže vaše centrum, vaše jádro, vnitřní břišní svaly mohou být zpočátku bolestivé. Bolest by se dala přirovnat například ke ztrátě panenství. Nelekejte se, je to totiž úplně normální.

Vnímejte vaše tělo i to, jak se během sexu cítíte. Jakmile vám bude něco nepohodlné, zastavte to. Milování byste si měla užívat, jinak za nic nestojí. Rozhodně to nedělejte proto, abyste se zavděčila sexuchtivému manželovi. Když vás to tedy bude bolet, zkuste to raději až za týden. Určitě to pak bude mnohem lepší.

Jaká je nejlepší poloha?

Optimální je poloha, při níž ležíte na boku a partner do vás vstupuje zezadu. Která pozice splňuje tyto parametry? Tzv. lžíce nebo lžičky. Oba ležíte na boku, muž samozřejmě za vámi, a vy na něj nasedáte jako na velkou lžíci.

Je to nejlepší poloha díky tomu, že na vás není žádný tlak jako v misionáři a zároveň nemusíte tolik napínat břišní svaly, jako když jste nahoře v pozici „na koníčka“ apod.

A jen malá připomínka. Jakmile zase začnete souložit, uvědomte si, že můžete brzy otěhotnět. Plodnost se vrací i tehdy, pokud ještě nemáte menstruaci. Když se tedy nebudete chránit, může se stát, že se za zhruba devět měsíců rozrostete o dalšího člena rodiny.

Rada na závěr:

Pokud se rána hojí dobře, nemáte žádné komplikace a zároveň se ve vás rozhořela touha po milostném životě, můžete začít praktikovat jiné typy sexuálních hrátek (např. orální sex) dříve než po šesti týdnech od porodu.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Pořád jde o operaci, ale mnohem přirozenější Foto:

Není císař jako císař: Lékaři se snaží přiblížit operaci klasickému porodu

Císařský řez se při komplikovaných porodech používá již dlouho. V posledních letech však už nejde jen o operaci samotnou. Nový způsob, kterým se císař začíná provádět,...


Článek

Sex po porodu  Foto:

Sex po porodu: 8 myšlenek, které proletí hlavou každé novopečené matce

Přestože lékaři doporučují vyhýbat se sexu po porodu šest týdnů, u mnoha párů trvá pauza několikanásobně déle. Příčinou zdaleka není jen zhojení poporodních ran.


Článek

Ženy chtějí rodit císařem hlavně proto, že se bojí bolesti Foto:

Císař na přání? Riskujete zdraví dítěte!

Císařský řez není jen velkou břišní operací. Představuje i velké zdravotní riziko pro dítě. Podle nových studií mu hrozí řada chorob od astmatu po celiakii. Lékaři proto...


Horoskopy 2018

reklama

reklama