reklama

Z deníku koučky: Jak testosteron ovlivňuje muže?

Kam se poděli opravdoví muži? Foto:
Kam se poděli opravdoví muži?
Foto: Thinkstock

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

Co muže ovlivňuje v jejich výběru povolání? Je to především hormon zvaný testosteron, který stimuluje muže k lepším výkonům. Tento hormon ovlivňuje nejen muže, ale i ženy. Jaký má testosteron vliv na výběr povolání? A jak ovlivňuje svět? Jakou souvislost má pracovní pozice a úspěch s hladinou testosteronu?

Testosteron je hormon, který u mužů ovlivňuje jejich sekundární pohlavní znaky. Je nezbytným hormonem, který mužům zaručuje správné fungování pohlavního života. Je jak u mužů, tak i u žen přímo spojen se sexuální potřebou a vzrušivostí. U žen ho nejdeme jen v malé míře. Hladinu testosteronu u žen prozrazují více znatelné maskulinní znaky. Jeho hladina je spojená i se sportovními výkony a předpoklady na vítězství. Také se podává ženám při změně pohlaví na muže. Testosteron je spojený i s fyzickým vzhledem a to především se svaly, ochlupením a statnější postavou.

Článek

8 báječných věcí, které muži nikdy nepochopí Foto:

8 báječných věcí, které muži nikdy nepochopí

Muži a ženy se mohou tolerovat, ale nikdy jeden druhého nepochopí. Nebo si dokážete vysvětlit, proč muži nejsou nadšeni činnostmi, které ženy tak milují?

 

Kde jsou opravdoví muži?

V poslední době se dost často setkávám ve své praxi s ženami, které si stěžují, že muži už nejsou opravdovými muži. Stávají se „ufňukanými citlivkami“ a dost často se projevují více ženštěji, než je jim přirozené. Ženy se tak stávají samostatnější a musejí se o sebe naučit postarat. Naše přirozené role se tak nějak vyměnily. Možná opravdu s přemírou feminismu, emancipace a ženské samostatnosti jsme z mužů udělaly muže, kteří se neumí postarat o rodinu a stále si jen stěžují na špatný život. Najít opravdového chlapa, co plní své slovo a umí se o ženu postarat, je obtížné.

Věřím, že si za to tak trochu můžou ženy samy. Převzaly úkoly mužů a snaží se jim v mnoha oblastech vyrovnat. Včera jsem požádala bratra, aby mi vyměnil žárovku u auta. Řekl mi, že to udělá, ale chce, abych se dívala, jak se to dělá a příště si to prý můžu vyměnit sama. Rezolutně jsem řekla NE! Já se nechci učit měnit si žárovky v autě!! Úplně mě tím vyděsil. Jsem žena a ženou chci zůstat a cokoliv, co je spojeno s opravou auta mi přijde jako čistě mužská záležitost. To raději odvezu své auto do servisu a tam si tu žárovku nechám vyměnit. Už neslevím ze své ženskosti vůbec nic. Nechci posilovat svoji mužskou stránku, protože už teď, vzhledem k tomu, jak umím být samostatná a musím se o sebe postarat, ji mám silnou dost. Chci být opět křehkou ženou, která vedle sebe obdivuje toho silného, schopného muže, co umí být i galantní a hlavně je spolehlivý. Chci věřit, že opravdoví muži stále existují a že my ženy jsme to úplně nepokazily! Ten testosteron s tím úzce souvisí.

Článek

Mohou čůrat ve stoje Foto:

10 věcí, které my ženy závidíme mužům

I když si muži myslí, že vládnou a rozhodují, když jde o něco skutečně důležitého, jsou to nakonec ženy, kdo má poslední slovo. Přesto je pár věcí, které lze mužům závidět.

 

Testosteron souvisí s úspěchem

Hladina testosteronu však také ovlivňuje i určitý druh agresivity, ochotu riskovat, dominanci, sebeprosazování a úspěch. Ve sportovní oblasti je testosteron příslibem vítězství. Tento hormon byl zjištěn především u úspěšných mužů a také u těch, kteří často vítězí. Je vlastně přímo úměrný tomu, jak bude muž v životě úspěšný a to nejen v oblasti sexuální, ale i pracovní nebo sportovní. Vítězi testosteron stoupá, u poražených však většinou klesá. Ten, kdo zvítězí, má tak chuť dále vítězit. Platí to však i naopak, úspěch zvyšuje u mužů hladinu testosteronu. Vše mají muži už zakódované od pravěku. Lov na mamuta vystřídalo bojiště v pracovním prostředí, místo zbraní používají telefon a internet. Když muži uzavírají významný a úspěšný byznys, tak jim hladina testosteronu stoupá a dokážou vydělat velký obnos peněz.

V případě, že se sejdou na pracovišti pouze muži, dochází k určitým dominantním bojům, kde muži mezi sebou soupeří o dominantní postavení. Zde je testosteron na prvním místě. Žena dokáže takový kolektiv obohatit, protože je přístupnější k určitým názorům a řešením, umí naslouchat a nejde jí především o vlastní úspěch tak jako mužům. Na druhou stranu nedokáže tolik riskovat jako muži, protože jim v tom pomáhá právě zmíněný testosteron. Muži díky tomuto hormonu mají lepší tah na branku, dokážou se více prosadit a jejich cíl a ambice jsou pro ně nejdůležitější. Testosteron má za následek i skutečnost, že muži více než ženy mohou mít vztah bez lásky, postavený pouze na sexuálním styku. Na druhou stranu přemíra testosteronu způsobuje války, trestnou činnost, dopravní nehody a různé sexuální deviace.

Ženy, které mají vyšší hladinu testosteronu, si vyhledávají práci, kde jsou větší rizika, ale přesto jsou oproti mužům opatrnější. Jsou od přírody nositelky rodu a tak mají větší sebereflexi. Nepotřebují stále soutěžit o stupně vítězů a zvyšovat si tak adrenalin. Nevyhledávají takové riziko jako muži a na významné posty se nedostávají bojem, ale je jim vyšší pozice většinou nabídnuta.

Článek

Ne vše, na co muži myslí během žhavých chvilek, se dá předvídat Foto:

Co se mužům honí hlavou při sexu? Budete překvapená!

Sex je pro muže a ženy jednou z nejpřirozenějších a nejjednodušších věcí. Není tedy divu, že v přítomnosti nahé ženy se mužovo uvažování stává celkem předvídatelným....

 

Nejvíc je ho po ránu a v pubertě

U mužů je nejvyšší hladina testosteronu zaznamenána vždy po ránu. Proto tak muži milují sex po probuzení. Pozor, na druhou stranu je také v případě větší hladiny tohoto hormonu zaznamenán sklon k vypadávání vlasů a vysoké hodnoty mohou zvýšit i riziko rakoviny prostaty. Nejvyšší hodnota testosteronu je v pubertě a pak postupně kolem třicátého roku věku začíná klesat.

V posledních výzkumech se uvádí, že mužům v posledních pětadvaceti letech testosteronu ubývá. Mladí muži ho mají méně než jejich předkové. Testosteron dělá „muže mužem“, a tak si nedokážu představit, jak budou muži fungovat za několik desítek let, pokud jim bude hladina testosteronu stále klesat.

Přeji vám, aby muži zůstali pravými muži a ženy je tak mohly za to obdivovat.

Vaše Šárka

Šárka Vávrová nová Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Horoskopy 2018

reklama

reklama