reklama

Z deníku koučky: Vztah je celoživotní práce!

S úsměvem jde vše lépe Foto:
S úsměvem jde vše lépe
Foto: Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

Jste zamilovaní a máte pocit, že se nemůžete nikdy pohádat nebo mít spolu nějaký problém. Nemyslíte na to, že ve vztahu mohou přijít i nějaké potíže nebo že vám váš partner může připadat jako úplně cizí člověk, kterému na vás vůbec nezáleží. Na určité fáze vztahu se můžete dopředu připravit a snažit se vztah zachránit.

V případě, že máme svého vysněného partnera a plánujeme s ním budoucnost, nemáme stále vyhráno, protože vztah se musí celý život udržovat a posilovat. Harmonické partnerství je o společném překonání případných potíží. Odhodláním jít po společné cestě rozvoje. Každému ve vztahu by mělo záležet na tom druhém, stejně jako na sobě samém. Můžete se jeden na druhého spolehnout. Vaše cíle, hodnoty jsou slučitelné a ani jeden druhému neobětujete svůj život. A především oba cítíte lásku k tomu druhému a jeho přítomnost vám dodává sebevědomí, pocit důležitosti, štěstí, spokojenosti a je mezi vámi erotický náboj. To je popis ideálního vztahu. Ne vždy to však tak bývá, což neznamená, že se to nemůže změnit a dojít do harmonického vztahu.

Začíná to zamilovaností

Každý vztah provázejí určité fáze vývoje. První fáze je ta nejkrásnější a to je zamilovanost. Myslíme od rána do večera na svého partnera a dáváme mu to i náležitě najevo. Prožíváme euforické stavy, dny plné vášně a zažíváme ráj na zemi. V této době je nutné, aby si žena uvědomila, že není nutné muži dávat naprosto vše a být ve všem poddajná, protože muž pak pociťuje určitý druh dluhu. Žena by měla dávat vždy o něco více, než dostává, a postupně čekat na zpětnou vazbu. Tím se ujistí, že muž o ní má zájem a muž si naplní svoji touhu být lovcem. V této době je dobré mluvit o všem, co vám na partnerovi vadí a co vnímáte jako disharmonii ve vašem vztahu. Nastavujete tak určitá pravidla vztahu, která se později obtížněji mění. Nikam nespěchejte a užívejte si, přičemž budete jeden druhého i více poznávat.

Je to období, kdy nejvíce muž prožívá svoji mužnost a žena svoji ženskost. Užívají si tak oba svoji genderovou identitu v momentě, kdy se muž ženě dvoří a podrží jí dveře a žena jemně s mužem flirtuje a cítí se bezbranná. Jsou tak oba tím, čím mají být. Muž ženu dobývá a snaží se jí vlastnit a žena je v této době více poddajná a vytvářejí tak spolu vášnivý erotický náboj. V tomto období i pozvolna přejímáme určité charakterové rysy druhého člověka a to jsou ty, které nám chybí. Je to přesně to, co vytváří ten erotický náboj mezi milenci. A také to je přesně to, co nám po fázi zamilovanosti začne na našem partnerovi vadit.

Článek

S úsměvem jde vše lépe Foto:

Z deníku koučky: Jak zjistit na začátku vztahu, že se k nám partner hodí?

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

 

To, co jsme milovali, nám začne vadit

Je to naše rozdílnost, která nás na začátku vztahu k sobě přitahovala a na tom druhém nás fascinovala. V další fázi vztahu může být naopak rozdílnost tím, co nás rozděluje. Člověka, kterého v zamilovanosti vnímáme jako temperamentního a veselého, můžeme později identifikovat jako citově nestabilního a neschopného hlubokého citu, klidného jako nudného, uvolněného jako líného. Zde je nutné uvědomit si, co nás na začátku fascinovalo, jaké vlastnosti byly na partnerovi obdivuhodné a hledat tak kompromis. Vyvolávat si v paměti, co nás na začátku tak spojovalo, a ocenit tyto vlastnosti partnera. A to i přesto, že nás občas rozčilují. Muži v této fázi pokukují po jiných ženách a myslí si, že někde získají to, co doma nemají. Ženy se snaží své muže „přeprogramovat a napravit“, což vede k ještě větším nesrovnalostem. Podstatou všeho je mít rád svého partnera takového, jaký je. Bez pocitu, že ho musíme změnit, nebo to hledat jinde, protože se většinou setkáme se stejným problémem.

Článek

Třikrát denně prášek cukru, bude chlapík jako rys! Foto:

Když partner stoná aneb Rýmička a další smrtelné choroby

O mužském stonání (rýmička) by každá žena mohla napsat román.

 

Řešením je kompromis

Kdykoliv přinutíme partnera dělat to, co chceme, ztratíme k němu úctu a ztrácíme tak i lásku. Jediným řešením je najít kompromis, s kterým budou souhlasit oba dva partneři. Láska znamená vzdát se pomstychtivosti, otevřených hádek, agrese a útoků. Vzájemně si vyříkat a probrat všechny problémy, které vztah ničí. Problémy nezmizí, když se o nich nemluví, naopak se kupí a nakonec je už nedokáže vyřešit ani sebevětší vůle. Období, kdy má vztah potíže, se může v určitých intervalech vracet. Přesto to neznamená konec vztahu. Dobré je na to být připraveni a nezapomenout s tím pracovat.

Boj v partnerství může znamenat, že si sami v sobě vytavíme proti partnerovi ochrannou zeď a zavřeme se, nebo jdeme do přímého boje a žádáme přizpůsobení partnera. Ve skutečnosti vlastně nebojujeme s partnerem, ale sami se sebou. Přejali jsme zvyky od našeho partnera a staly se součástí našeho života. V této době přichází na řadu EGO a náš partner už není ten tolerantní a zamilovaný člověk, jako na začátku vztahu.

Článek

Jak mluvit s mužem, aby vás skutečně poslouchal? Foto:

Jak mluvit s mužem, aby vás skutečně poslouchal?

Znáte, jak se říká: Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše? Nebo-li domluva s opačným pohlavím je někdy opravdu náročná. Stačí ovšem znát pár triků a vše půjde mnohem snadněji...

 

Co s tím?

• Najděte to, co vás ve vztahu spojovalo a dejte si to navzájem najevo.

• Zajímejte se aktivně o partnera a komunikujte s ním o tom, zda je ve vztahu šťastný a co si myslí, že je příčinou problémů. Vzájemně si dejte prostor pro vyslechnutí jeden druhého a následně čas na rozmyšlenou, co s tím uděláte.

• Najděte vzájemný kompromis. Nesmířte se s tím, že nadále bude jeden partner ve vztahu nespokojený na úkor druhého. Nekritizujte, ale najděte a navrhněte řešení.

• Pokud jeden z partnerů musí do vztahu něco obětovat, měl by ten druhý to vyvážit. V případě, že žena musí opustit zaměstnání, měl by jí muž finančně podpořit. Cítit, že ve vztahu je výměna spravedlivá.

• Dělejte finanční rozhodnutí společně, pokud to je možné.

• Oceňujte rozdíly, díky kterým se kdysi jeden do druhého zamiloval, a najděte kompromis tam, kde vznikají třecí plochy.

• Nezapomínejte na svůj sexuální život a na to, co bylo „jiskřením“ pro vzájemnou přitažlivost.

• Dodržujte dohody, které si navzájem dáte.

• Nesnažte se partnera změnit, nepodaří se vám to. Může si tu změnu kompenzovat jiným způsobem.

• Nevysvětlujte si věci po svém a raději se na vše zeptejte.

• Nekritizujte ani nesnižujte partnerovo sebevědomí, abyste s ním mohli manipulovat. Mluvte otevřeně o tom, co si přejete.

• Vyhrožování znamená odvetu. Raději informujte partnera o tom, co chcete udělat, aby měl partner šanci vás pochopit.

 

Je jednoduché, při potížích ve vztahu říci rozcházíme se a vztah ukončit. Následně přejít do dalšího vztahu a zde chyby opakovat. Záchrana vztahu vždy vyžaduje účast obou partnerů a opravdu to je občas velká „dřina“. Přesto si myslím, že v mnoha vztazích ta záchrana opravdu stojí za to. Nevzdávejte se příliš brzo a vzpomeňte si na to, jak jste byli zamilovaní, co vás na partnerovi fascinovalo, a snažte se najít kompromis. EGO a obětování nejsou dobří společníci, ale komunikace a vstřícný přístup můžou mnohé zachránit.

Přeji Vám mnoho krásných zachráněných vztahů

Vaše Šárka

Šárka Vávrová Foto: Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Šárka Vávrová, Foto: Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


 


 

 

 

Horoskopy 2017

reklama

reklama