reklama

10 mýtů o klíšťatech a očkování proti nim

Je sice malé, ale o to víc nebezpečné Foto:
Je sice malé, ale o to víc nebezpečné
Foto: archiv

Díky mírné zimě budou i letos klíšťata hodně aktivní a s prvními teplými a slunečnými dny přišla i první vlna zvýšeného rizika napadení klíštětem. Každý ví, že klíšťata mohou být nebezpečná a že je důležité se proti nim chránit. Jenže ne každý opravdu ví jak, aby to bylo opravdu účinné.

Hned na začátku vám o klíšťatech něco prozradíme. Tahle malá zvířátka celkem špatně vidí, takže je jim celkem jedno, jak se oblečete. Sedí venku v porostu, většinou ve vysoké trávě, mají vztyčené přední nohy, čichají, zda neucítí lidský pach, dech nebo teplo, které z vás sálá, a čekají na vhodný okamžik, kdy se právě předníma nohama mohou na vás zachytit a začít sát. Teď je vám asi jasné, že i když si na sebe vezmete světlé oblečení, holiny, stříknete na sebe repelent a budete se lesu vyhýbat obloukem, stejně nebudete před klíšťaty v bezpečí (pokud nejste očkovaní).

A takových polopravd a mýtů koluje celá řada.

 

Mýtus č. 1: Klíště žije pouze v lese a skáče ze stromů

Jedná se o jeden z nejrozšířenějších mýtů. Pravdou je, že jsou lesy hlavním teritoriem klíšťat, to ale neznamená, že se s nimi nemůžeme setkat na zahrádkách, loukách, na procházce, v městských parcích nebo na březích rybníků. Klíště číhá všude a endemická je celá ČR.

Článek

Klíště obecné je roztoč Foto:

Zbavte zahradu klíšťat. Stačí obyčejný postřik

Psi a kočky nosí obojky proti klíšťatům. Lidé se mohou bránit postřikem na tělo nebo mohou rovnou vystříkat celou zahradu.

 

Mýtus č. 2: Po aplikaci repelentu jsem před klíštětem v bezpečí

Ochrana pomocí repelentu není stoprocentní, ani pokud aplikujeme dostatečné množství. Účinná látka časem vyprchá a aplikaci je nutné opakovat v pravidelných intervalech. Navíc musí být repelent velmi pečlivě nanesen na každý kousek povrchu těla, protože klíště rádo hledá skulinky, kudy se k vám dostat.

Nelze se tedy spolehnout pouze na tento způsob prevence. Jedinou spolehlivou ochranou je očkování, ne však proti klíšťatům jako takovým, ale proti klíšťové encefalitidě, kterou přenášejí.

Mýtus č. 3: Proti klíšťové encefalitidě se mohu nechat očkovat pouze v zimních měsících

Podstoupit očkování je možné během celého roku. Rozdíl je pouze v intervalu mezi první a druhou dávkou. V zimě, díky snížené aktivitě klíšťat, je interval delší – od jednoho do tří měsíců, v teplých měsících roku se používá zrychlené očkovací schéma, které poskytne ochranu většině osob již za pouhé dva týdny po druhé dávce.

Mýtus č. 4: Malé děti se proti klíšťové encefalitidě očkovat nesmí, protože by to příliš zatížilo jejich imunitu

Právě děti se mohou od klíštěte nakazit velmi snadno, například při lezení v trávě nebo při kontaktu s domácími mazlíčky. Vakcíny proti klíšťové encefalitidě jsou k dostání také ve variantě určené dětem od jednoho roku. Vakcíny obsahují mrtvé viry, proto nemůže očkování zdravé dítě nijak ohrozit.

Článek

Nechat ho očkovat nebo ne? Foto:

Očkování dětí: Ano, či ne?

Čím dál víc maminek nechce dát své děti očkovat. Bojí se nežádoucích účinků a také spoléhají na to, že většina nemocí se u nás už skoro nevyskytuje. Jenže je to pro jejich...

 

Mýtus č. 5: Klíště jde pouze na člověka se sladkou krví

Ano, někteří lidé si to opravdu myslí. To je ale ohromný omyl. Klíšťata se řídí čichem a vnímají pach lidí, vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý. Klíště číhá ukryté na porostu, přední pár nohou vztyčí jako lapače, aby se mohlo ve vhodné chvilce přichytit na svého hostitele. Odpuzuje ho pach repelentů, ty ale časem vyprchají, a poté člověk již není chráněný. Proto je důležitá prevence v podobě očkování proti klíšťové encefalitidě.

Mýtus č. 6: Očkování má spoustu vedlejších účinků

Očkovací látky, které se používají při očkování proti klíšťové encefalitidě, jsou prověřené více než 20letou praxí. Pokud se objeví nějaké nežádoucí účinky, jedná se většinou pouze o nezávažné projevy typu bolesti hlavy, únavy a zvýšené teploty, které za krátkou dobu odezní.

Mýtus č. 7: Na světlé oblečení klíšťata nejdou

Klíště nemá dostatečně vyvinutý zrak na to, aby ho odradilo světlé, tmavé či jinak barevné oblečení. Barva oblečení zde tedy nehraje důležitou roli. Na světlé látce ho pouze snáze zahlédnete a můžete ho rychleji odstranit.

Článek

Je čas myslet na ochranu proti klíšťatům. S příchodem hezkého počasí začnou být vycházky do přírody nebezpečné i pro vašeho psa Foto:

Sezona klíšťat začíná. Víte, jak ochránit svého psa a kočku?

Existuje nějaký opravdu spolehlivý způsob, jak proti klíšťatům bojovat?

 

Mýtus č. 8: Důležité je očkovat hlavně děti, ty mají horší průběh klíšťové encefalitidy

Očkování je důležité jak u dospělých, tak i u dětí. Jsou to však paradoxně právě senioři, kteří mají horší průběh klíšťové encefalitidy, a onemocnění může mít pro ně často závažné trvalé následky. Neočkujte tedy pouze svoje děti, ale myslete i na sebe.

Mýtus č. 9: Očkování proti klíšťové encefalitidě je drahé

Očkování proti klíšťové encefalitidě je investicí do zdraví v řádech několika korun denně. Cena vakcíny se aktuálně pohybuje okolo 800 Kč za 1 očkovací dávku. Letos na očkování proti klíšťové encefalitidě navíc přispívají všechny zdravotní pojišťovny v ČR a to ve výši 300–1800 Kč.

Mýtus č. 10: Nebezpečná klíšťata se nacházejí jen v některých oblastech ČR

Infikovaná klíšťata se mohou v některých oblastech vyskytovat hojně. Nejvíce případů je zaznamenáno v jižních a západních Čechách, setkat se s nimi ale můžete na území celé republiky. Jejich aktivitu můžete sledovat například na webu Ministerstva zdravotnictví nebo Českého hydrometeorologického ústavu.

Horoskopy 2018

reklama

reklama