reklama

11 neuvěřitelných fobií, jimiž lidé trpí

Někteří lidé se bojí usnout, protože se už nikdy neprobudí Foto:
Někteří lidé se bojí usnout, protože se už nikdy neprobudí
Foto: Thinkstock

Nevysvětlitelný a přetrvávající strach z některých situací, předmětů, činností a živých bytostí, ať už jde o lidi, nebo zvířata: to je fobie čili chorobný a neúměrný strach z něčeho, co sice nepředstavuje reálnou hrozbu, ale vede k iracionálnímu chování toho, kdo jí trpí.

Italský deník Corriere della Sera uvedl několik příkladů iracionální a bizarní hrůzy:

Strach z barev

Ten, kdo trpí chromatofobií neboli strachem z barev, by chtěl vidět svět jen v bílé a černé, neboť barvy jsou pro něho skutečným zdrojem utrpení. Jako mnohé jiné fobie je i tato vyvolána nevědomým spojováním barvy nebo barev vůbec s traumatickou událostí a vzniká tedy jako obranný mechanismus. Osoby, které jí jsou postiženy, se mohou obávat všech barev či jen jediné.

Strach ze spánku

Na rozdíl od nespavosti existuje somnifobie, kdy je postižená osoba doslova terorizována myšlenkou, že usne, neboť je přesvědčena, že se už nikdy neprobudí a že ve spánku zemře, či se děsí ztráty kontroly během spánku. Tato fobie, vyvolaná traumatickým zážitkem či genetickou dispozicí, se projevuje v podstatě podobně jako panika.

Strach z vlastního pupíku

Je jen stěží uvěřitelný, ale ten, kdo jím trpí, má opravdu strach z vlastního těla. V těžkých případech se taková osoba obává, že jí z břicha vylezou vnitřnosti.

Fobie z papeže

Je vzácná a vede k tomu, že se člověk hrozí každého předmětu, který nějakým způsobem souvisí s papežem. Příčiny takové fobie jsou záhadné, ale zdá se, že to souvisí s prožitým traumatem souvisejícím nějak s papežským úřadem či s Vatikánem. Fobie se projevuje pocením, dýchacími obtížemi, závratěmi a nevolností.

Fobie z vousů

Kdo by si pomyslel, že Santa Claus může se svým bílým vousem budit hrůzu? Fobie z vousů je většinou spojena s nedostatečnou osobní hygienou nebo pramení z přetrvávajících představ záporných postav s vousem z knih našeho dětství.

Strach z česneku

Mnoho lidí nemá v oblibě česnek v jídle, ale stává se velmi zřídka, aby tato zelenina budila skutečnou hrůzu, Jde o alliumfobii čili strach z česneku. Tento neodůvodněný strach navozuje představy z hororového filmu o upírech, proti nimž se česnek užíval.

Strach z plešatých lidí

Stejně jako v případě vousů nebo papeže je i peladofobie, strach z plešatých lidí, spojena s traumatickým zážitkem s účastí holohlavé osoby. Vzpomínka na takový zážitek vyvolává ještě dnes hrůzu.

Strach z chůze

Ambulofobie je ničím nepodložený strach z chůze, který mohl vzniknout v důsledku nějaké nehody či pádu, ale může souviset s nemocí, při níž pacient při stání či chození pociťuje bolest.

Strach z dlouhých slov

Hrůza z dlouhých a málo používaných slov se případně nazývá hipopotomonstrosesquipedaliofobie. Postižená osoba má hrůzu z toho, že takové slovo špatně vysloví a tím se zesměšní.

Strach z pohledu do očí

Chorobný strach z pohledu přímo do očí se nazývá ommatofobie. Je považována za fobii sociální, protože sociální vztahy vyžadují právě přímý oční kontakt. Jestliže postižený nehledí do očí toho, k němuž se obrací, považuje se to za nevychovanost. Tato fobie vzniká z traumatického zážitku týkajícího se očí, například zranění očí či ztráty oka.

Strach ze strachu

Strach ze všeho se nazývá panofobie. Kdo trpí touto psychickou odchylkou, hluboce se děsí strachu samého, tedy má strach, že bude mít strach. Pociťuje mlhavé a přetrvávající ohrožení neznámým zlem. Často jde o druhotný příznak schizofrenie.

Zdroj: ČTK

Mohlo by vás taky zajímat: 

 

Článek

Pátek třináctého - opravdu je důvod se ho bát? Foto:

Bojíte se pátku třináctého? Víme, co vás ochrání!

Nelekejte se a nemějte z tohoto dne zbytečné obavy. Jsou totiž úplně zbytečné.

Článek

FOTO: Thinkstock Foto:

Tajemství lidského strachu. Fobie, o nichž jste nikdy neslyšeli

Strach je přirozená obrana před něčím, co nám může uškodit. Většina fobií má kořeny v pradávné minulosti, kdy se člověk teprve stával člověkem. A řada z nich je velmi...


Horoskopy 2018

reklama

reklama