reklama

5 zásadních důvodů, proč je líbání zdravé

5 zásadních důvodů, proč je líbání zdravé Foto:
5 zásadních důvodů, proč je líbání zdravé
Foto: thinkstock.com

Za život si vyměníme až 100 tisíc polibků. Při líbání zapojujeme až 34 obličejových svalů. Tělo produkuje více hormonů, tep se zrychlí a zvýší se i krevní tlak. A to nejsou ty nejdůležitější důvody, proč je líbání pro nás tak zdravé.

„Líbání má na organismus výrazně pozitivní vliv,“ říká Thomas Miethke, ředitel Ústavu pro lékařskou mikrobiologii, imunologii a hygienu z Technické univerzity v Mnichově. Proč mají lidé a některá zvířata potřebu se líbat olizovat a dotýkat rty a nosem? Američtí vědci vidí v líbání pouze výraz sexuálního apetitu – podle nich jde o přípravu na pohlavní styk.

Někteří vědci se přiklánějí k evoluční teorii. Při čichání a lízání si jedinci odnepaměti vyměňovali největší množství informací: chutě, vůně, komunikativnost a přátelské úmysly. Získávali informace o tom, jestli je dotyčný zdravý a vitální. Jiná teorie přepokládá, že líbání se vyvinulo z krmení dítěte přednatrávenou stravou.

Článek

Polibek má ve vztahu zásadní význam Foto:

Zkažený polibek může znamenat konec vztahu

Co to je polibek? Jaká je jeho úloha? Existuje mnoho teorií a takzvanému francouzskému polibku se obecně přikládá zásadní role ve vztahu mezi jednotlivci.

Líbání má tyto pozitivní zdravotní účinky:

1. V závislosti na intenzitě polibku srdce bije rychleji – asi 110krát za minutu, běžný klidový tep je 70–80 tepů.

2. Teplota a krevní tlak se mírně zvýší. Zrychluje dech – to stimuluje krevní oběh, posiluje plíce a působí jako lehký sportovní trénink.

3. Nervy rtů a jazyku předávají mnoho podnětů do mozku. Vyplavuje se větší množství serotoninu – hormonu štěstí. Ty působí proti vyplavování stresového hormonu kortizonu. Líbání současně stimuluje počet vzruchů, které proudí přímo do pohlavních orgánů, což zvyšuje produkce pohlavních hormonů.

4. Intenzivním polibkem si vyměníme i bakterie ústní mikroflóry – je to takové přírodní očkování – stimulace imunity.

5. Dlouhým polibkem spálíme asi 15 kilokalorií.

Článek

Jsou i horší věci, než bonbóny a sladké limonády Foto:

Potraviny, které nejvíc škodí vašim zubům. A nejsou to jen sladkosti!

Zuby potřebují správnou výživu, aby byly zdravé. Jsou potraviny, které byste jíst měli, ale snad ještě důležitější jsou ty, kterým byste se měli obloukem vyhnout.

Nicméně líbání může představovat i riziko:

Můžeme tak chytit různé nemoci: rýmu, kašel, chřipku nebo angínu. Přenáší se tak i zubní kaz, především bakterií, která se jmenuje Streptococcus mutans. Když při líbání získáme zárodky bakterie Helicobacter pylori, mohou se nám rozvinout žaludeční vředy.

Polibek smrti! Tragické následky měl polibek pro kanadskou dívku Christinu Desforgesovou. Dívka trpěla těžkou alergií na arašídy. Když ji její přítel, který o hodinu dříve jedl arašídové máslo, políbil, utrpěla anafylaktický šok a zemřela.

Horoskopy 2018

reklama

reklama