5 překvapivých věcí, které mohou zhoršit spáleniny od sluníčka

Stalo se vám někdy, že jste se pečlivě mazali opalovacím krémem s poměrně vysokým faktorem, ale přesto jste se na sluníčku spálili? Není to až zas tak neobvyklé, ale určitě tomu můžete do určité míry zabránit. Některé činnosti totiž ještě zvyšují negativní působení slunce na pokožku.

Čeho se tedy raději pro příště vyvarovat?

1. Kontakt citrusů s pokožkou

Pokud toužíte po čerstvě vymačkaných citrusech, snažte se vyvarovat jejich kontaktu s pokožkou – tedy alespoň v případě, že se zrovna nacházíte na sluníčku. Lahodný „fresh“ vás sice osvěží uvnitř, ale kombinace citrusové šťávy, vaší pokožky a slunce může mít za následek těžké popáleniny. Odborně se nazývají phytophotodermatitis a mohou se projevovat bolestivými vyrážkami, podrážděním, puchýři nebo dokonce popáleninami druhého stupně. Kyseliny v citrusových plodech totiž mohou narušovat vnější ochrannou vrstvu pokožky, což pak způsobuje, že je náchylnější na popálení.

Další typ kožní nepříjemnosti může být způsoben přírodními toxiny obsaženými v citrusech, takzvanými furanokumariny, které jsou fototoxické. To znamená, že se jejich toxický účinek zvyšuje působením už tak škodlivého UV záření ze slunce a výsledkem může být bolestivá vyrážka.

Mějte na paměti, že i opravdu nepatrné množství citrusové šťávy na jakékoliv části vašeho těla může způsobit rozsáhlou vyrážku. Pokud se chystáte připravovat u bazénu nějaké drinky s čerstvými citrusy, vyplatí se pořídit si na to gumové rukavice. Každopádně si pak vždycky pečlivě umyjte ruce.

2. Některé druhy parfémů

Určité parfémy nebo kolínské mohou obsahovat přísady, které vás činí náchylnější ke spálení. Touto vlastností je obzvláště známý olej z bergamotu. Jestliže je aplikován na pokožku vystavenou slunci, může vám způsobit těžkou puchýřovitou reakci.

Dalšími ingrediencemi, které mohou vaši pokožku v kombinaci se slunečními paprsky podráždit, jsou esenciální oleje (konkrétně např. rozmarýnové a levandulové). Ačkoliv se mnoho společností vyrábějících parfémy snaží jakékoliv dráždivé přísady eliminovat, hlídejte si raději jejich složení.

Jestli se nechcete vzdát své oblíbené vůně ani v horkých letních dnech, zvlášť když jdete někam na rande, nastříkejte ji pouze na oblečení, nebo alespoň na ty části na těle, které budou na sluníčku pokryty vrstvou oblečení.

3. Užívání některých léků

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL), jako je třeba ibuprofen a naproxen, vás mohou udělat náchylnější na spálení. To proto, že určité léky obsahují fotosenzitizující látky, to znamená, že zvyšují citlivost vaší kůže na slunce. Jejich molekuly totiž absorbují ze slunečních paprsků UV záření a následně jej uvolní zpět do pokožky, což poškozuje a zabíjí kožní buňky.

Nicméně nesteroidní protizánětlivé léky nejsou jediné, které mohou zvýšit riziko, že se spálíte. Existuje totiž celá řada farmak, jež mohou zanechat vaši pokožku citlivější na sluneční paprsky. Mezi ně patří topické přípravky na akné, jako je např. benzoylperoxid a kyselina salicylová, dále antihistaminika anebo antibiotika. Nebezpečné mohou být i zdánlivě neškodné doplňky stravy, jako je třeba třezalka tečkovaná.

Kůže každého člověka reaguje jinak. Proto se raději vždy zeptejte lékaře, zda u vašich léků nehrozí podobné nežádoucí účinky.

Ovšem nejlepším řešením po podání výše zmiňovaných léků či doplňků je předcházet přímému slunečnímu záření. Někdy se ale této situaci nevyhnete. Proto vždy chraňte vaši kůži ochranným krémem s vysokým SPF a zakryjte se dlouhým rukávem a sukní nebo kalhotami, kloboukem apod.

4. Nepijete dost vody

Zánět a podráždění způsobené rozsáhlým spálením od slunce mohou narušit vnější vrstvu pokožky, což může vést ke ztrátě hydratace. Ve velmi vážných případech může dojít až k dehydrataci a poruše elektrolytové rovnováhy (iontového složení organismu). Jakmile je kůže nějakým způsobem poškozená nebo popálená, vysílá signály spojené s bolestí a svěděním. Kvůli tomu bohužel cítíme popálení ještě intenzivněji.

Chcete-li pokožku co nejrychleji zaléčit, nezapomínejte na doplňování tekutin, abyste tím kompenzovali ztráty vody z odpařování pokožky. Pijte ideálně čistou vodu a přibližně 8 sklenic denně, tedy zhruba 2–3 litry.

5. Dopřáváte si horké sprchy

Dlouhou horkou sprchu si občas užije každý. Je to taková příjemná odměna po náročném dni. Pak ale můžete cítit, že je vaše pokožka poměrně vysušená. V horším případě může dojít k vytvoření nepříjemných puchýřků a prodloužení procesu hojení. Horká sprcha totiž narušuje přirozenou ochrannou vrstvu kůže. Navíc jestli jste šli do koupelny už se spáleninami ze sluníčka, budete místo vytoužené slasti trpět.

Proto vždycky preferujte vlažný, případně studený proud vody – ideálně nejen v případě spálení. Teplota vody by neměla přesáhnout 28 stupňů. Je tedy srovnatelná s teplotou vyhřívaného bazénu, což se dá přežít i bez psychické újmy.

Mohlo by vás taky zajímat:

Save


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 3. 2024

Jste nadaní způsobem, o kterém ani nevíte, Berani. Dnes možná tento dar nečekaně odhalíte. Možná si na okraj vzkazu pro přítele načmáráte hloupou kresbu. Její zkoumání odhalí nápad, který by se hodil na ilustraci dětské knížky. Možná jsou i jiné věci, které byste mohli ve svém životě dělat. Prozkoumejte další možnosti na internetu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.