Zdraví a nemoci

3. srpna 2016 04:45

Martina Čerňanská

5 signálů, že potřebujete digitální detox

5 signálů, že potřebujete digitální detox

Je spočítáno, že člověk, který používá chytrý telefon, se na něj podívá asi 110krát během dne. Také v průměru zkontroluje 14krát denně Facebook. Výhody jsou jasné, vše, co potřebujeme a musíme zařídit, se dá udělat online. Ale co nevýhody této skoro až závislosti na technologiích? Projděte si následujících 5 varovných signálů. Týkají se vás některé z nich? Pak je nejvyšší čas na tzv. digitální detox.

Se svým telefonem i spíte

Drtivá většina, a to přesně 83 %, uvedla, že se svým chytrým telefonem spí. To ale není dobře! Nejenže se příliš nevyspíte, ale také tím snížujete svou produktivitu následující den. Chytré telefony totiž vysílají modré světlo, které říká našemu tělu, že je v podstatě den. Spaním s mobilním telefonem vašemu tělu dopředu říkáte, že je čas vstávat, i když je vlastně pořád čas spát.

Když nemáte telefon, cítíte se nesví

Telefony a počítače byly několika studiemi přímo srovnány s “elektronickým kokainem”, který je schopný nám během dne navodit stavy štěstí, ale i smutku. Ve Velké Británii dokonce přišli s diagnostikou, které říkají nomofóbie, což popisují jako intenzivní strach z oddělení jedince od jeho telefonu. Podobná studie také ukázala, že 75 % z dotázaných užívá svůj mobilní telefon dokonce i na záchodě, a že 77 % z dotázaných trpí nomofóbií.

Máte strach, že o něco přicházíte

Cítili jste se někdy smutně po tom, co jste viděli fotku vašich přátel na nějaké párty, zatímco vy jste byli doma? Může to být znakem sociální fóbie – máte neustále strach, že o něco přicházíte, ať je to komunikace s druhým člověkem, nebo nějaká událost. Naše vzrůstající závislost na životu online v nás zanechává pocity oddělení od ostatních.

Vaše sebevědomí se výrazně snížilo

Jedna studie ukázala, že více než 50 % dotázaných se cítilo hůře po dlouhodobém užívání Facebooku, Twitteru a Instagramu. Dotázaní také uvedli, že měli ze sociálních sítí výrazně snížené sebevědomí. I když je užívání sociálních sítí individuální, je důležité si uvědomit, že ne vše online je stoprocentně shodné s realitou. Pokud se cítíte hůře po užívání sociálních sítí, neignorujte tyto pocity a naopak jim věnujte velkou pozornost.

Cítíte se osaměle

Je to vlastně paradox. Používáme sociální sítě, abychom byli více propojení se světem, ale nakonec se cítíme mnohem víc osamoceni. Nadměrným užíváním sociálních sítí se necítíte více společensky zapojeni, naopak se cítíte osaměle. Několik studií dokazuje, že trávení času s lidmi v reálném životě, ne v tom internetovém, vedlo k menšímu procentu depresí a pocitů osamělosti. Na čem ale záleží nejvíce, je to, jak sociální sítě využíváte – pokud je užíváte s mírou a víte, kdy přestat, pocity odpojení a osamělosti vás mohou velkým obloukem minout. Je důležité si pamatovat, že jsme lidé společenští, zvyklí na osobní interakci, a online svět nám toto zkrátka nikdy nenahradí.

Sdílejte článek
Štítky Velká Británie Instagram Facebook Twitter sociální síť

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 3. 2024

Berani, pokud se vám v poslední době nedostává lásky, po které toužíte, možná je to proto, že jste si o ni neřekli. Pokud jste s někým zapleteni a cítíte se nenaplněni, zvažte možnost upřímného rozhovoru o svých potřebách a o tom, co od vztahu chcete, abyste byli šťastní. Pokud nyní nejste ve vztahu a chcete být, musíte se důrazněji věnovat poznávání toho, koho chcete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.