reklama

5 tipů, na co si dát v zimě pozor, pokud máte problém s křečovými žílami a otoky

5 tipů, na co si dát v zimě pozor, pokud máte problém s křečovými žílami a otoky Foto:
5 tipů, na co si dát v zimě pozor, pokud máte problém s křečovými žílami a otoky
Foto: istock.com

Otoky nohou nás netrápí pouze během horkých letních dnů, ale mohou nám způsobovat nepříjemné potíže i v zimě. Čím to je?

Odtok žilní krve může negativně ovlivnit také dlouhé stání či sezení a nošení těsného oblečení či nevhodná obuv. Je proto potřeba dodržovat několik zásad, které pomohou od otoků ulevit. Které to jsou?

1. Noste si do práce přezůvky

Až 50 % zaměstnanců se v Českuv kanceláři přezouvá. Pokud vás trápí problémy s otoky nohou nebo křečové žíly, nebojte se v práci přezouvat také, pokud vám to vaše zaměstnání dovolí a nemáte striktně předepsaný dress code. Nohám díky tomu dopřejete nejen více prostoru, ale budou také lépe dýchat a vyhnete se problémům se vznikem plísní a mykóz.

2. Dejte pozor na „skinny“ kalhoty

V posledních letech jsou stále oblíbenější úzké obepnuté kalhoty. Ty sice lichotí štíhlým nohám, ale omezují také krevní oběh, což otoky ještě zhorší. Několikahodinové nošení těsných kalhot může vést ke ztrátě citlivosti nohou, zvyšovat riziko žilní trombózy a v některých případech může dojít i k poškození nervů. Pokud vás otoky a bolesti nohou často trápí, oblékejte si volné a vzdušné oblečení a vyvarujte se nošení upnutých kalhot a spodního prádla.

3. Připlaťte si za kvalitní obuv

Nepodceňujte nákup kvalitní obuvi. Je to investice, která se opravdu vyplatí. Snažte se vybírat takovou, která nezpůsobuje otlaky a přizpůsobí tvar tvaru vaší nohy. Při zkoušení myslete na to, že je lepší vybírat o kousek větší boty, do kterých se vám vejdou silnější ponožky. Pokud máte nižší klenbu, nechejte si od ortopeda doporučit vhodné ortopedické vložky do bot.

4. Zimní sporty vybírejte s ohledem na vaše zdraví

Ti, kteří trpí křečovými žilami, by se měli vyhýbat klasickému lyžování, kdy celá váha těla spočívá na nohách, které jsou po celou dobu fixovány v holeni v jedné poloze. To je pro zpomalený žilní odtok nejhorší, a zvyšuje se tak zbytečně riziko trombózy. A stejné platí i pro snowboard. Pokud si chcete užít zimní sporty, vyměňte lyže či snowboard za běžky. Díky nízkým botám budete mít dostatek prostoru pro pohyb a navíc tato aktivita pomůže zamezit rozvoji křečových žil.

5. Na plesy a večírky volte vhodnou výšku podpatků

Zimní období je hlavní sezonou večírků a plesů. Při vybírání outfitu pro tyto příležitosti volte raději obuv s podpatky do 3 cm. Vysoké podpatky způsobují špatné postavení nohou a snižují výkon svalově-žilní pumpy. Při dlouhém stání v příliš vysokých podpatcích padá veškerá váha na špičku a prsty nohou, což omezuje návrat žilní krve a její oběh. Krev je zadržována v dolních končetinách a mohou vzniknout žilní městky.

V případě jakýchkoliv problémů rozhodně neotálejte a navštivte lékaře, který vyhodnotí závažnost problému a stanoví správný postup léčby. Více informací na www.zilniporadna.cz.

Mohlo by vás také zajímat na téma zdraví:

Článek

Máte po práci těžké nohy? Dejte je na chvíli nahoru a nechte je odpočinout Foto:

Křečové žíly: Vyzrajte na ně s pomocí přírody

Pozorujete na vašich nohou náběh na křečové žíly, máte toto civilizační onemocnění žilní soustavy v rodině, nebo vám křečáky křižují dolní končetiny? Poradíme vám, jak...

Článek

Léčba jídlem není špatná Foto:

11 potravin, které byste měli jíst, pokud vás trápí křečové žíly

Jak si ulevit od bolesti a zlepšit stav křečových žil pomocí potravin? Poradíme vám, které jsou pro vás nejlepší.

Článek

Pohanka má specifickou chuť, všestranné použití i léčivé schopnosti. Čím častěji pro ni při vaření sáhnete, tím lépe. Foto:

Hledáte recept na zdravé žíly? Zkuste pohanku

Pohanka patří mezi přirozeně bezlepkové obilniny, navíc má řadu pozitivních dopadů na lidský organismus. Je zaručeným zdrojem rutinu, který udržuje v dobré kondici krevní...

autor: TZ, MH

Horoskopy 2018

reklama

reklama