7 mýtů: Co škodí a prospívá vašim zubům

7 mýtů: Co škodí a prospívá vašim zubům

Existuje mnoho rad, jak mít zdravé a krásné zuby. Některé se opravdu zakládají na pravdě a je dobré se jimi řídit. Jiné ale můžeme považovat za holý nesmysl. Vybrali jsme 7 nejčastějších mýtů týkajících se zubů, které si podle nás zaslouží uvést na pravou míru.

Mýtus č.1: Zářivě bílé zuby zaručují zdravý organismus

Fakt: „Zdravý zářivý úsměv sice v očích lidí symbolizuje již od pradávna zdraví, úspěch a postavení ve společnosti. Zářivý úsměv ale neznamená zdravý organismus ani neovlivňuje důsledky dědičného faktoru nebo stresu. Dědičný faktor může vyvolat cukrovku, revma, revmatoidní artritidu, Parkinsonovu nemoc atd.,“ říká MUDr. Rafael Chajrušev z Rafael dentální kliniky Zlín.

Mýtus č.2: Když nebudu jíst sladké, nebudu mít zubní kazy

Fakt: „Toto je v zásadě pravda. Muselo by však dojít k vyřazení veškerých potravin obsahujících jakékoliv cukry (tj. sacharidy nebo polysacharidy) z jídelníčku, což je v podstatě nereálné. Cukry totiž obsahují i potraviny, které vlastně sladké nejsou. Například rýže, brambory apod. Pokud tedy nebudu jíst sladké, stále mi mohou zubní kaz způsobit potraviny, které obsahují polysacharidy,“ říká vedoucí lékař MUDr. Jan Procházka z Erpet Medical Center.

Mýtus č.3: Elektrické kartáčky jsou lepší než normální

Fakt: „Zuby lze vyčistit stejně dobře běžným zubním kartáčkem. Elektrické kartáčky jsou v poslední době módní záležitostí. Pokud by se hodnotila časová úspora – tam moc velký rozdíl není. Stejně je nutné se věnovat každému zubu jednotlivě, ať již běžným, či elektrickým kartáčkem. A pokud bychom hodnotili úsporu finanční, tak elektrické kartáčky jsou finančně velmi náročné. Je nutná nejprve první investice a následně dokupování hlavic ve stejném časovém úseku jako výměna běžného zubního kartáčku. Pokud by se hodnotil například počet pohybů, pak jednoznačně vede elektrický kartáček. Otázkou je, zda je tento počet pohybů nutný. Záleží tedy velice na tom, co se hodnotí,“ říká 
vedoucí lékař MUDr. Jan Procházka z Erpet Medical Center.

Mýtus č.4: Zubní kazy jsou dědičné

Fakt: „Na vznik zubních kazů má genetika zajisté vliv, ovšem pouze do určité míry. Hlavní podíl na tvorbě zubního kazu má zanedbaná péče o chrup, nedostatečná hygiena a absence pravidelných návštěv u zubního lékaře,“ říká MUDr. Vadym Sherman z kliniky Mediestetik.

Mýtus č.5: Limonády bez cukru škodí zubům méně

Fakt: „Je pravda, že limonády bez cukru škodí zubům o něco méně než ty slazené, ale také škodí. Obsahují totiž různé kyseliny, které narušují integritu zubu. Cukr v případě slazených limonád pak dopomáhá ke tvorbě bakterií, umělá sladidla ale na druhou stranu mohou tělu škodit jinými způsoby,“ říká MUDr. Vadym Sherman z kliniky Mediestetik.

Mýtus č.6: Zubaře musím navštěvovat každý půlrok

Fakt: „Není to mýtus, ale nutnost! Jeden z prvních důvodů, který ale není hlavní, je šetření vašich financí a bolesti. V případě, že se kaz podchytí v raném stadiu, je možné ošetřit zub pouze plombou. V případě prohlubování kazu a zanícení zubní dřeně bude nutné přeléčení kořenového kanálku, výroba kořenové inlay nebo korunky, což je finančně nákladné. Při ztrátě zubu bude nutné zavedení implantátu nebo výroba můstku, což je finančně daleko nákladnější než pravidelné kontroly u lékaře, kterými se můžete vyhnout řadě problémů. Dále např. včasné zjištění patologické abraze chrupu při bruxismu (skřípání zuby v noci při spánku), což vede ke snižování výšky chrupu a poruše temporomandibulárního (čelistního) kloubu. U dětí je prevence ještě důležitější. Děti by se o svůj chrup měly starat už ve velmi raném věku, hned po nárůstu zubů. Může zde být objeven problém vady skloviny, postavení zubů, počáteční stadium paradontitidy atd. Prevence by se měla stát součástí života každého z nás stejně jako nošení kapesníku,“ říká MUDr. Rafael Chajrušev z Rafael dentální kliniky Zlín.

Mýtus č.7: Žvýkačka se musí vyplivávat a nesmí se polykat

Fakt: Mnozí využívají žvýkačku nejen kvůli svěžímu dechu, ale také na bělení zubů. Je ale opravdu nutné ji po použití vyplivnout? „Ať už dnes jdete po jakékoli ulici, najdete minimálně jednu žvýkačku. Jsou prakticky všude kolem nás, protože lidé jsou zvyklí je vyplivovat. V podstatě je to ale hloupost. Někdo kdysi vymyslel, že žvýkačka vám „cosi“ slepí v trávicím traktu, což je samozřejmě nesmysl, protože už v žaludku se okamžitě rozloží. Navíc přírodní kaučuk, ze kterého se žvýkačky vyrábějí, zlepšuje trávení, takže není vůbec důvod je vyplivovat. Tím, že to někdo dělá, akorát přenáší na druhé svoje bakterie a ohrožuje je tak. Je to stejné, jako by plival na zem,“ vysvětluje MUDr. Michael Kučera, odborník na mitochondriální a bioregulační medicínu.

Zdroj: časopis Health&Beauty

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.