reklama

8 důvodů, proč právě teď začít jíst goji

Plody goji jsou sice maličké, ale je v nich neuvěřitelné množství živin Foto:
Plody goji jsou sice maličké, ale je v nich neuvěřitelné množství živin
Foto: iStock

Elixír mládí, superpotravina 21. století, vitaminová bomba, ovoce nesmrtelnosti, červený diamant. Všechy tyto názvy patří jediné potravině, malý červeným plodům goji, které v současnosti patří mezi nejvyhledávanější přírodní potraviny.

Goji (čtěte godži) neboli kustovnice čínská patří mezi klenoty tradiční čínské medicíny. Blahodárně působí na normální činnost jater a ledvin, pomáhá zprůchodňovat a uvolňovat energetické blokády. Červené plody goji rostou na trnitých keřích v úrodné půdě himalájských podhůří. V těchto oblastech, kde je kustovnice běžnou součástí stravy a kde je považována za symbol zdraví, pohody, síly, vytrvalosti, krásy, sexuální potence a touhy, najdeme obyvatelstvo s nejdelší průměrnou délkou života na Zemi.

Proč jsou plody goji tak úžasné?

1. Obsahují neuvěřitelné množství živin

Žádná jiná rostlina na naší planetě jich tolik neobsahuje. V plodech goji je největší koncentrace antioxidantů ze všech druhů ovoce a zeleniny, najdeme v nich 18 aminokyselin, z nichž 8 je esenciálních, vysoké množství vitaminů, 21 stopových prvků (např. železo, měď, sodík, draslík, selen, zinek, mangan, germanium), vápník, hořčík, fosfor, 8 polysacharidů a 6 monosacharidů, 5 nenasycených mastných kyselin, včetně esenciálních, 5 karotenoidů, množství fenolových pigmentů s antioxidačními vlastnostmi.

2. Posilují imunitu a zatočí s chřipkou

Přírodní látky obsažené v kustovnici pomáhají posilovat imunitu, snižovat stres a bojovat s depresí. Pokud jde o vitamin C, těžko byste našli konkurenta. Plody Goji obsahují padesátkrát víc vitaminu C než pomeranče. 500 ml stoprocentní šťávy z goji (na její výrobu je potřeba asi 6 kg čerstvých plodů) obsahuje tolik vitaminu C, jako 900 jablek!

3. Pomáhají při hubnutí

Plody kustovnice čínské mají nízký glykemický index a také vysoký podíl vlákniny, která podporuje činnost trávicího systému. Důležitou vlastností je i to, že udržují stálou hladinu cukru v krvi, takže pohled na lákavý dortíček v cukrárně vás vůbec nerozhodí.

4. Jsou dobré na oči

Díky obsahu zeaxantinu a luteinu působí blahodárně na zrak, posilují ho, zlepšují ostrost vidění a uklidňují podrážděné a unavené oči. Po pár hodinách u počítače je to doslova balzám.

5. Čistí organismus a zmírňují kocovinu

Velmi dobře také plní svoji funkci při čištění organismu a pro naše tělo se mohou stát velmi dobrým pomocníkem po nadměrné konzumaci alkoholu. Nezapomeňte si tedy před víkendem koupit celý sáček!

6. Zlepšují kvalitu pleti

Díky vysokému obsahu antioxidantů má goji i tzv. anti-aging efekt, neboli zpomaluje stárnutí, což se týká i pleti. Goji je jediným známým ovocem, které stimuluje lidské tělo k produkci růstového hormonu přirozenou cestou. Tento faktor dělá z kustovnice snad jedinou proti stárnutí bojující supepotravinu na světě. Pomáhá také při kožních onemocněních jako je lupénka.

7. Zvyšují chuť na sex

V Číně jsou bobule Goji považovány za afrodiziakum podporující sexuální apetit a celkovou vytrvalost. A také zlepšují kvalitu spermatu.

8. Snižují krevní tlak

Kustovnice čínská je známá i svým pozitivním účinkem na krev (zvyšuje tvorbu červených krvinek) a krevní tlak. Snižuje tak i riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Doporučené dávkování

Sušené plody goji můžete jíst samotné jako mimořádně zdravou svačinku, přidávat si je do cereálních směsí a jogurtu. Skvělé jsou také v různých ovocných koktejlech, jejichž základem může být třeba výživné konopné mléko. Čínskou specialitou je příprava čaje z Goji, podobně jako to my děláme s šípky. Po vylouhování lze pak plody sníst. Velmi důležité je ale koupit opravdu kvalitní sušené plody. Poohlédněte se ve specializovaných prodejnách nebo na internetu. Supermarkety sice sušené goji nabízejí, ale v nevalné kvalitě. Většinou jsou to malé plody nasáklé vzdušnou vlhkostí, takže si domů v sáčku odnesete menší množství nevalné kvality. Kvalitní plody goji mají být velmi suché, pevné a nepříliš malé (v 50 gramech by mělo být asi 150 - 180 sušených plodů goji). Pokud je goji měkké a vláčné, je to známka nesprávného skladování nebo jde o staré plody.

Ideální je konzumovat denně přibližně dvě malé hrsti sušených plodů. Užívat vyšší dávky je zbytečné a  může to vést k problémům se zažíváním. Dětem do deseti let stačí polovina této dávky, což jim zajistí dostatek potřebných vitaminů a minerálních látek. Úplně malým dětem do 18 měsíců plody vůbec nedávejte. Plody se také nedoporučuje jíst před spaním, mohli byste mít problémy s nespavostí.

Tipy z obchodů:

goji_-kustovnice_cinska_stava_kopie Foto:

 

 

Natural Medicaments Goji Kustovnice čínská

100% Bio šťáva

500 ml/ 315,- Kč

big_145667452834-goji-bio-150g Foto:  

 

                                Neobotanics Goji Bio

                                                               sušené plody

                                                              150 g/ 175,- Kč

 

awa-himalyo-goji-500-2-1724 Foto:  

 

Goji Himalyo

100% přírodní šťáva

750 ml/ 359,- Kč

 

 

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Babičky věděly, co je pro ně dobré Foto:

6 superpotravin, které jedly naše babičky. A my bychom měli taky

Když byly naše babičky ještě mladé, neexistovaly trendy jako „čistá strava“, nejedla se „raw“ jídla a masu ze dvorku se neříkalo „bio“. Ale i tak byla tehdy spousta jídel...

 

Článek

Pokud jíte sezónně, děláte pro své zdraví to nejlepší Foto:

Chcete to nejlepší pro vaše zdraví? Jezte sezonně!

Regály v obchodech praskají ve švech pod tíhou všelijakých exotických plodů, které zcela neodpovídají našim zeměpisným šířkám a podnebí. Je dobré je jíst?

Článek

Polyfenoly vám budou chutnat! Foto:

Tajemství dlouhověkosti? Jídelníček bohatý na polyfenoly

Polyfenoly nejsou sprostým slovem, ale v poslední době je najdete poměrně často zmíněné na etiketách zdravých potravin. Evidentně bychom je tedy měli vyhledávat. V čem nám...Horoskopy 2018

reklama

reklama