reklama

9 zásadních důvodů, proč používat sezamový olej

9 důvodů proč používat sezamový olej Foto:
9 důvodů proč používat sezamový olej
Foto: istock.com

Už jste někdy zkusili použít sezamový olej? Doporučujeme ho vaší pozornosti. Tady je několik důvodů, proč ho vyzkoušet.

1. Zdravá a krásná pokožka

Kolagen je jak známo základem pružnosti zdravé lidské kůže. Zinek obsažený v semenech sezamu stimuluje produkci kolagenu. Posiluje tak pevnost a pružnost pokožky. Je známo, že zinek zklidňuje různé kožní problémy, jakými jsou kupříkladu akné, ekzémy nebo lupénka. Napomáhá hojení ran a popálenin, chrání kůži proti infekcím a pomáhá uchovat si zdravou pleť. Sezamový olej je také velmi dobrým prostředkem k hydrataci pokožky, zvláště vhodný je pro péči o suchou pleť i k její léčbě. Má antibakteriální účinky a zpomaluje stárnutí tkání.

2. Hygiena ústní dutiny

Sezamový olej je výborným pomocníkem při odstraňování zubního plaku a bělení zubů. Převalovat lžíci sezamového oleje v ústech pět minut každý den má rozhodně smysl. Kromě bělejšího chrupu a prevence zubního kazu dosáhnete příjemného dechu, protože olej likviduje řadu bakterií, které se v ústní dutině vyskytují a produkty jejich trávení dech kazí. Krom toho tyto bakterie způsobují zubní kaz.

3. Od tlaku po cholesterol

Sezamový olej dokáže snížit krevní tlak stejně jako hladinu cholesterolu v krvi. Je proto doporučován lidem trpícím vysokým krevním tlakem. Hořčík a některé další živiny obsažené v sezamových semenech posilují účin některých perorálních preparátů proti cukrovce. Kromě hořčíku, zinku, fosforu a železa obsahuje sezamový olej sedmkrát víc vápníku než kravské mléko. Tyto látky z něj dělají výborný prostředek proti osteoporóze – řídnutí kostí. Konzumace sezamového oleje posiluje mineralizaci kostní hmoty.

4. Zdravé srdce

Sezamová semena obsahují kromě jiného antioxidant sezamol, jehož součástí jsou esenciální mastné kyseliny omega 3 a omega 6. Působení sezamolu je velmi silné, působí protizánětlivě a je výborným pomocníkem proti kardiovaskulárním onemocněním a ateroskleróze. Výzkumy potvrdily až dvě desítky léčivých vlastností sezamolu.

5. Chrání před slunečním zářením

Sezamový olej odfiltruje až 30 procent škodlivých složek ultrafialového záření, jemuž je pokožka vystavena zejména v létě.

6. Prevence rakoviny

Ve stádiu laboratorních výzkumů je protirakovinné působení sezamového oleje. Zatím bylo potvrzeno u laboratorních myší, nicméně výzkum pokračuje. Vysoký obsah hořčíku je rovněž dáván do souvislosti s příznivým působením proti rakovině tlustého střeva.

7. Nervová soustava

Vysoký obsah lecitinu chrání a povzbuzuje mozkomíšní systém. Posiluje paměť a působí antidepresivně.

8. Trávicí soustava

Konzumací sezamového oleje snižujeme riziko vzniku trávicích problémů a bolestí břicha, protože má uklidňující vliv na sliznice trávicího ústrojí. Snižuje kyselost žaludku.Také vláknina v sezamu obsažená přispívá ke zdravému trávení. Je rovněž používán proti průjmům a má také močopudné účinky.

9. Další přednosti

Výhodou sezamového oleje je, že obsah sezamolu zabraňuje jeho oxidaci, proto nepodléhá rychle zkáze.

Přečtěte si také:

Článek

Je vzácný a stačí ho jen pár kapek Foto:

Arganový olej neboli marocké zlato: Jak ho nejlépe využít?

Arganový olej je jeden z nejvzácnějších a nejdražších olejů na světě. Často je nazýván "marockým zlatem" a je vysoce ceněný pro své kosmetické i výživové vlastnosti.

Článek

Kokosový olej – všestranný poklad ve výživě Foto:

Kokosový olej – všestranný poklad ve výživě

Odborníci na zdraví doporučují konzumovat 3 polévkové lžíce kokosového oleje denně (rozdělené během celého dne). Je to lék na všechno!

Článek

Tea tree olej je přírodní zázrak Foto:

Tea tree olej: Přírodní zázrak, který noste v kabelce

Tea tree olej považovali původní obyvatelé Austrálie za boží dar. Nelze než s nimi souhlasit. Jen pár kapek tohoto přírodního zázraku dokáže totiž výrazně ulevit od mnoha...

autor: prokondice.cz

Horoskopy 2018

reklama

reklama