reklama

Angína, nebo obyčejná bolest v krku? Jak poznáte rozdíl?

Na obyčejnou bolest v krku antibiotika nezabírají Foto:
Na obyčejnou bolest v krku antibiotika nezabírají
Foto: iStock

Probudili jste se ráno s nepříjemnou bolestí v krku a zarudlou sliznicí? Nepanikařte! Nemusí jít hned o angínu. Shodné příznaky má i zánět hltanu nebo chřipka. Ačkoli jsou na počátku symptomy shodné, přece jen se v něčem liší. A odlišné jsou i způsoby, jak se s nimi vypořádat.

Základní rozdíl je v původu onemocnění. Zatímco zánět hltanu neboli faryngitida je virového původu, původcem angíny jsou nejčastěji bakterie rodu Streptococcus či Staphylococcus. Důležité je vědět, že na většinu viróz nezabírají antibiotika, a tak je léčba pomocí nich u faryngitidy zcela zbytečná. Naproti tomu u angíny jsou antibiotika zapotřebí.

Angína

Mezi další rozdíly patří následný průběh. Prvotní příznaky jsou sice shodné, ale u angíny dochází navíc k otokům mandlí, které jsou často pokryté bílými flíčky, únavě, bolestem hlavy a kloubů, nezřídka se přidá také horečka, zvětšené mízní uzliny, silný kašel a nepříjemný dech. Angína je velmi nakažlivá, šíří se kapénkovou infekcí a objevuje se zejména v období větších klimatických změn.

Bolest v krku

Na bolest v krku a faryngitidu pomůže ideálně klid na lůžku, zvýšený příjem tekutin a vhodný prostředek z lékárny, který léčí, uleví od bolesti a chrání hrdlo před podrážděním a vysycháním (např. sprej HUMER Akutní bolest hrdla, faryngitida, OROFAR ústní sprej, JOX ústní sprej...).

Co dělat?

Při prvních příznacích není nutné chodit k lékaři a dožadovat se antibiotik. Vyčkejte alespoň 48 hodin, a pokud se vám další symptomy neobjeví, půjde pravděpodobně pouze o faryngitidu. Nerozvážné nasazení antibiotik pouze zatíží váš organismus a na virózy stejně nepomůže. Pokud však máte všechny příznaky angíny a nemoc podceníte, může vám hrozit revmatická horečka, ledvinové obtíže nebo jiné nemoci.

V případě, že se u vás objeví horečka, nateklé mandle nebo další příznaky angíny, neprodleně navštivte svého praktického lékaře. Ten by měl provést výtěr z krku a odebrat krev, z níž lze pomocí sedimentace zjistit, v jakém rozsahu je zánět v těle rozšířen. Při podezření na streptokokovou infekci vám pak lékař nasadí antibiotika, která je nutné dobrat až do konce dle předepsaného dávkování, a to i v případě, že se vám po pár dnech bude zdát, že jste naprosto v pořádku. Po dobrání antibiotik by měla být znovu provedena kontrola a vyšetřen krevní obraz.

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Citronový zábal Foto:

Super účinný citronový zábal na bolest v krku a chrapot

Citrón je starý osvědčený prostředek na bolení v krku a chrapot. Jeho šťáva osvěžuje a chladí, což je příjemné, a tlumí bolest. Zánět mandlí nebo krku lze citrónovými...

Článek

Na bolest v krku pomáhá zábal z cibule Foto:

Nachlazení: Jak ho porazit podomácku a ještě si pochutnat?

Pokud vás trápí „jen" rýma nebo nachlazení, neběhejte hned do lékárny. Docela dobře si můžete vystačit i s domácími recepty.

 

 

 

Save

Horoskopy 2018

reklama

reklama