reklama

Autem na dovolenou: Co dělat, aby vás záda nebolela

Autem na dovolenou: Co dělat, aby vás záda nebolela Foto:
Autem na dovolenou: Co dělat, aby vás záda nebolela
Foto: iStock

I letos vyráží řada Čechů po vlastní ose, aby si užili dovolenou u moře. Dlouhé cesty autem však dokážou otrávit i zaryté romantiky. Jak zvládnout úmornou jízdu, aby vás po ní nic nebolelo a mohli jste si dovolenou opravdu užít?

Na letní dovolenou se podle letošního průzkumu společnosti STEM/MARK chystají dvě třetiny Čechů. Bezmála 40 procent obyvatel nejraději volí dopravu autem, pro dalších 32 procent je ideálním prostředkem letadlo. Zvlášť pro řidiče a jejich pohybový aparát je však dlouhé sezení za volantem náročné, nejčastěji trpí bolestmi krční a bederní páteře.

„Za volantem je člověk nucen držet hlavu předsunutou a zároveň mít horní krční páteř v mírném záklonu. Takové svalové strnutí po dlouhou dobu může ústit v blokádu krční páteře, která způsobuje nepříjemné bolesti hlavy, migrény, hučení v uších nebo pohybující se světélka v zorném poli,“ upozorňuje hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Podle ní by měl řidič během dlouhé cesty vystoupit z vozu a protáhnout se minimálně každých 45 minut. Za volantem pak pomáhá alespoň střídat polohy pánve, ramen, hlavy a končetin, samozřejmě jen do té míry, jak to dovoluje bezpečnost jízdy.

Sedící kompromis

Vzhledem ke konstrukci standardního automobilového sedadla nemůže řidič dodržet pravidla zdravého sedu, jako jsou přímá záda, lehce naklopená v pánvi vpřed, s nohama rozkročenýma do šíře pánve. Už správné nastavení sedadla však může řidiče od bolesti významně uchránit.

„Kolena řidiče nemohou být při jízdě níže než kyčle, proto se při řízení automobilu nevyhneme kompromisům. Základním požadavkem je úhel, který svírá opěradlo se sedákem, v rozmezí 95 až 100 stupňů. Při takto vzpřímeném sedu řidič nejlépe vnímá chování vozu, případně čelí únavě, nebo dokonce mikrospánku a je účinně chráněn bezpečnostním pásem," vysvětluje Iva Bílková. Efekt zdravého sedu může posílit malý míč zvaný overball nebo složená deka, které si vložíte za záda v úrovni pasu a tím jednoduše předejdete bolesti zad. 

Zkontrolujte vzdálenosti

Zvlášť v automobilu vybaveném airbagy by měl být volant nastaven ve vzdálenosti minimálně 25 centimetrů od hrudního koše řidiče opřeného zády o opěradlo. Jednoduchý způsob, jak stanovit vhodnou vzdálenost sedadla od volantu, je napnout ruku a položit ji na volant. Ruka by se měla horní hrany volantu dotýkat zápěstím. Další důležitý prvek sedačky je opěrka hlavy. Ta nesmí být níž než hlava pasažéra, jen tehdy snižuje napětí svalů krční páteře a ramen a je bezpečnou oporou šíje a hlavy.

CVIKY DO AUTA

1. Protažení svalů okolo páteře/šíje

Protahovat se dá i za volantem, při čekání v koloně nebo na semaforu. Levou ruku vsuňte pod levou půlku zadku. Pravou ruku přiložte na hlavu nad levé ucho a ukloňte hlavu doprava. Při nádechu směřujte očima doleva nahoru. Při výdechu směřujte očima doprava dolů. Sklopte hlavu obličejem dolů. Nadechněte se a očima směřujte doleva nahoru. S výdechem směřujte oči doprava dolů. Vraťte se zpět do výchozí polohy a celý cvik opakujte na druhou stranu. 

2. Zásuvka vsedě

Tento cvik uvolní ztuhlé šíjové svaly a blokády krční páteře. Lze ho navíc provádět i v autě. Posaďte se do vzpřímeného sedu s pažemi volně podél těla. Zvolna táhněte bradu vzad, jako byste ji tlačili do krku, a vytahujte se ke stropu. V maximálním zatlačení brady vzad setrvejte 2–3 vteřiny a volně dýchejte, nezvedejte ramena. Uvolněte a bradu pomalu pouštějte do původní pozice. 

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Únava přichází pomalu a je zrádná Foto:

Únava za volantem? 4 tipy, jak s ní rychle zatočíte

Chystáte se na dovolenou autem a budete řídit? Na začátku cesty se možná cítíte za volantem svěží a ostražití, ale po stovce kilometrů se dostaví únava. Přijde pozvolna a...


Článek

Autem s dětmi v klidu a v pohodě Foto:

Jak přežít cestování s dětmi: Jedeme autem

Jak to udělat, aby i dlouhé cesty autem přežili děti i rodiče bez úhony.


Článek

Když budete vy v pohodě, budou v pohodě i vaše děti Foto:

Letadlem s dětmi na dovolenou? Na tyto věci nezapomeňte

Chystáte se letos s dětmi letecky k moři a máte obavy z toho, jak to děti zvládnou? Nemusíte. Děti snášejí cestování letadlem na větší vzdálenost mnohem lépe než jiným...


Horoskopy 2018

reklama

reklama