reklama

Bachova květová terapie: Placebo, nebo malý zázrak?

Bachova květová terapie: Placebo nebo malý zázrak? Foto:
Bachova květová terapie: Placebo nebo malý zázrak?
Foto: istock.com

Už jste někdy slyšely o “bachovkách”? Ne, nejde o souvislost s varhanami Johanna Sebastiana Bacha, ale o vědecky nepodloženou léčbu unikátními květinovými esencemi, které prý dokážou téměř zázraky. Než si dáte prášek na bolest nebo na nervy, zkuste využít Bachovu květovou terapii a uvidíte sami.

Kdo je otec “bachovek”?

Dr. Edward Bach patřil v Londýně mezi známé a vyhledávané lékaře své doby. Nejdříve pracoval jako chirurg-traumatolog, chirurgie ho ale příliš netěšila. Když se u něho začaly projevovat první příznaky vážného onemocnění, začal přemýšlet o nemocech jako takových. O jejich podstatě a významu pro člověka. Došel k názoru, že člověk onemocní, jsou-li duše s tělem v nesouladu. V roce 1928 se vzdal své lukrativní ordinace v centru Londýna a vydal se do přírody hledat rostliny a květy na nový způsob léčení nemocí a k jejich prevenci. V roce 1930 nalezl Edward Bach základní rostliny, z jejichž výtažků připravil první tinktury k odstraňování negativních emocionálních stavů. Dnes jeho květová terapie obsahuje 38 léčivých rostlin, stromů, keřů, jejichž esence narovnávají lidskou psychiku.

PŘEČTĚTE SI: AROMATERAPIE ANEB JAK SE UZDRAVIT POMOCÍ VŮNÍ

Jak to má fungovat?

Bachovy esence tvoří až 38 výtažků z různých květů a rostlin. Pomáhají člověku zvládnout nejrůznější záporné emoce, harmonizovat mysl a tím i nastartovat přirozenou obranyschopnost organismu. Květové esence podle této teorie dokážou uvolnit zablokovanou životní energii a uvést ji opět do pohybu. Každý nezpracovaný problém, všechny starosti, strachy a bolesti z minulosti, které člověk utrpěl či někomu způsobil, blokují životní energii a oslabují připravenost člověka postavit se škodlivým zevním vlivům. Květy nemají za úkol vyzmizíkovat psychické a tělesné symptomy, slouží však jako pomocný prostředek k překonávání toho, co tyto symptomy způsobilo. Zní to přitažlivě, ale nutno dodat, že zcela uspokojující vědecké vysvětlení toho, jak Bachovy květy působí, do dnešních dní neexistuje.

Vyzkoušíte "Bachovky"? Foto: Vyzkoušíte "Bachovky"? Foto: archiv Sedmé nebe

Skeptičtí vědci a nadšená veřejnost

Esence jsou čistě přírodní, nejsou škodlivé a nemají vedlejší účinky. Léčba pomocí Bachových květových esencí nemá proto kontraindikaci a klidně ji může vyzkoušet kdokoli včetně malých dětí, seniorů, těhotných žen nebo třeba i domácích zvířat. Správné kapky vám vybere buďto školený bachovský terapeut, nebo si je můžete koupit sami. “Bachovky” samozřejmě neunikly zkoumání vědeckých veličin a lékařských týmů, které se ve většině případů shodly, že se jedná daleko více o placebo efekt na podporu psychiky než cokoli jiného. Přesto se Bachovy esence těší celosvětově nesmírné popularitě a mnoho lidí na ně nedá dopustit. Argumentují tím, že placebo efekt možná působí na lidskou mysl, ale jejich psovi nic neříká a přesto “bachovky” skvěle fungují i na zvířata. Bachova květová terapie je možná něco mezi nebem a zemí, ale za vyzkoušení stojí. Zvláště, když vás může přesvědčit, že užívání prášků na nervy nebo na spaní není zdaleka tou poslední možností, jak zatočit s rozjitřenou myslí.

Přečtěte si také:

Článek

Koření na místě léků Foto:

Přírodní lékárna aneb Jak nahradit léky obyčejným kořením

Mnozí lidé mají koření v oblibě a pravidelně ho při vaření používají. Dodává pikantnost, aroma, tradiční příchuť. Umožňuje méně solit. Ne každý však ví, že hodně jeho...

Článek

Jóga pomáhá zeslabovat příznaky deprese Foto:

Jóga pomáhá zeslabovat příznaky deprese

Některé studie z poslední doby ukázaly, že jóga může být užitečná při potlačování příznaků deprese.

Článek

Desatero duševní hygieny aneb Sama sobě psycholožkou  Foto:

Desatero duševní hygieny aneb Sama sobě psycholožkou

Přichází podzim, a ten je, jak známo, náročný na naši psychiku. Většina lidí těžce snáší brzké stmívání, tmavá rána, plískanice a zvuk meluzíny v komíně, mnohdy se...

autor: KU

Horoskopy 2018

reklama

reklama