reklama

Bezpečnost na sjezdovce: Umíte poskytnout první pomoc?

Lyžaři jezdí stále rychleji a často i zbytečně riskují Foto:
Lyžaři jezdí stále rychleji a často i zbytečně riskují
Foto: profimedia.cz

Na českých horách se podle údajů horské služby ročně stane zhruba 6 tisíc úrazů.

„Mezi nejčastější patří natažené nebo přetržené vazy v kolenním kloubu, zlomeniny končetin, zranění ramene a různé pohmožděniny. Zvláště nebezpečné jsou úrazy páteře, které si mohou vyžádat trvalé následky. To samé platí i pro úrazy hlavy, kterých v Česku každoročně přibývá. Nejhorší zranění pak bývají po vzájemných srážkách lyžařů,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Článek

 

Hlava, páteř, kolena

Na lyže se nevyplácí jezdit bez sportovních chráničů a přilby. Lyžování bez helmy je nezodpovědné. Chrání totiž nejen před lehkými úrazy, ale i před vážným poraněním mozku, tedy v případech, kdy jde o život nebo hrozí riziko trvalých zdravotních následků. Navíc je již dlouhá léta dokázáno, že použitím přilby lze předejít až 85 procentům těžkých úrazů.

„Přibalte si na hory také páteřní pás, ať už jste sjezdoví lyžaři nebo snowboardisté. Budete chráněni před zraněními páteře – vymknutím nebo zlomeninami. Některé chrániče mohou navíc bránit i před zraněním klíčních kostí a žeber," vysvětluje lékařka.

Ochranu si zaslouží také kolena, což se vyplatí zejména u snowboardingu, kde může dojít po prudkém pádu k přetržení kolenních vazů. K rizikovým partiím paří také ramenní klouby a předloktí.

Článek

Nezáleží na tom, jak dobří jste lyžaři. Helma vás ochrání před pády i nebezpečnými lyžaři Foto:

Když na lyže, tak jedině s helmou

Na českých horách se podle údajů horské služby ročně stane zhruba 6 tisíc úrazů. Nejde ale jen o různé zlomeniny nebo pohmožděniny, ale i o nebezpečné úrazy páteře, které...

 

profimedia-0182299251 Foto:                                                                                                                          Foto: profimedia.cz

 

Správná první pomoc při úrazu na sjezdovce

Úrazů na sjezdovkách přibývá především z důvodu rostoucího počtu lyžařů a také moderního vybavení, které umožňuje jezdit na svahu vyšší rychlostí. Pokud se stanete účastníkem nehody, je potřeba vědět, jak poskytnout první pomoc, a co nejrychleji zavolat horskou službu nebo rychlou záchrannou službu. Snažte se zajistit bezpečnost nejen raněného, ale i ostatních lidí na sjezdovce. Křičte, volejte, mávejte oblečením, aby se ostatní lyžaři raněnému včas vyhnuli. O úrazu by se co nejrychleji měla dozvědět také obsluha vleku, která může varovat ostatní lyžaře, přivolat Horskou službu a případně zastavit provoz na sjezdovce.

 

Proboha, co mám dělat?

Jestliže vyhodnotíte, že se nejedná o zranění páteře ani o bezvědomí, pokuste se dostat zraněného ze sjezdovky. Pokud si nejste jistí, raději se zraněným nehýbejte a snažte se zjistit, jaká má zranění a jejich rozsah. Zkontrolujte, zda lyžař dýchá, zda krvácí a jak silně nebo jestli je v bezvědomí. Pak zkontrolujte hybnost ve všech jeho končetinách. 

Je-li zraněný v bezvědomí (nereaguje na oslovení, zatřesení, štípnutí), nechte ho ležet v té poloze, ve které jste ho našli a stále kontrolujte dech a pulz. Pokud nedýchá, je nutné ihned zahájit umělé dýchání. Snažte se s hlavou pokud možno nehýbat a hlavně ji nezaklánět (z důvodu možného poranění páteře). V případě vymizení pulzu zahajte okamžitě resuscitaci – stlačujte střed hrudníku do hloubky nejméně 5 cm frekvencí 100–120 stlačení za minutu.

„Pokud máte podezření na zlomeninu či poškození vazivových tkání kloubů končetin, snažte se minimalizovat bolest zraněného jejím znehybněním. Ruku můžete například zavěsit do šály, nohu zase fixovat k druhé končetině ve dvou místech – u kotníků a nad kolenem,“ radí MUDr. Tomanová.

Krvácení se snažte zastavit přímým stlačením krvácející rány nebo přiložením nějakého krytí. Poslouží vám cokoli máte po ruce, například kapesník nebo šála.

Anketa

Uměli byste poskytnout první pomoc při úrazu lyžaře?

 

 

 

 

 

Horoskopy 2018

reklama

reklama